Aktuális

Elérhető a magyar EU-elnökség parlamenti együttműködésének hivatalos honlapja

Fotó: Sajtóiroda2024. július 1. és december 31. között Magyarország – 2011 első féléve után – immáron második alkalommal látja el az Európai Unió Tanácsa elnökségének feladatát. Az Országgyűlés így házigazdája, fő szervezője a félév során – és még azon túl is – megvalósuló európai uniós parlamentközi eseményeknek. A honlapunkon betekintést kívánunk nyújtani az európai uniós parlamentközi diplomáciába. Rövid ismertetőink mellett az EU-elnökség parlamenti együttműködésének megjelenítésére létrehozott oldalunkon élő internetes közvetítés keretében is nyomon követhetik a 2024 őszi félévében, valamint a 2025 első felében sorra kerülő parlamentközi konferenciákat. Ezeken az Európai Unió nemzeti parlamentjei, az Európai Parlament, a tagjelölt országok népképviseletei és egyéb meghívott parlamentek képviselői cserélnek véleményt a magyar EU-elnökség legfontosabb témáiról.

Megtekintés »

Hírek, események

Az Országgyűlés elnöke ebben az évben is meghirdeti a Múzeum határok nélkül és a Könyvtár, ami összeköt című pályázatot Kárpát-medencei fiatal magyar könyvtárosok és múzeumi szakemberek számára. 2020. szeptember 26. és október 25. között a két program keretében összesen húsz közgyűjteményi szakember tölthet el egy hónapot az Országgyűlési Könyvtárban, illetve az Országgyűlési Múzeumban.

Az Országház Filmműhely legújabb animációs filmje a magyar állam folytonosságát és függetlenségét megtestesítő ereklyét, a Szent Koronát mutatja be. Ismerteti annak eredetét, keletkezéstörténetét, valamint izgalmas, viszontagságokkal teli, évszázadokat átívelő történelmi múltját, kiemelkedő jelentőségét és alkotmányos szerepét. A videó az utolsó magyar királyi pár, IV. Károly és Zita királyné 1916. december 30-i koronázásának részletes bemutatásán keresztül a koronázási szertartás menetébe is betekintést nyújt.

Hosszú vita után az Országgyűlés 1990. július 3-án a koronás kis címert nyilvánította a Magyar Köztársaság állami jelképévé.

1990. június 26-án az Országgyűlés felhatalmazta a kormányt, hogy kezdje meg a Varsói Szerződésből való kilépésről szóló tárgyalásokat.
A kormány rendkívüli ülés keretében megkezdte a legsürgősebb gazdasági intézkedések kidolgozását.

1990. június 19-én az Országgyűlés módosította a Magyar Köztársaság Alkotmányát, amely kimondta, hogy a Magyar Köztársaság független, demokratikus jogállam. Az ország gazdasága a továbbiakban a piacgazdaság szabályai szerint működik. A parlament úgy döntött, hogy a köztársasági elnököt az Országgyűlés választja 5 éves időtartamra. Az alkotmány lehetőséget adott a miniszterelnökkel szembeni ún. konstruktív bizalmatlansági indítvány benyújtására, a képviselők legalább egyötödének javaslatára.

Törvényalkotás

Törvényalkotás

Törvényalkotási folyamatábra

Adatok az Országgyűlés törvényalkotásáról

Elfogadott törvények

Sarkalatos törvények

Házszabályi rendelkezések (Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvényben és az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. évi (II. 24.) OGY határozatban foglalt házszabályi rendelkezések egységes szerkezetben.

Parlamenti jog - Az Országgyűlés működése, feladat- és hatáskörei, kapcsolódó intézmények (Második, átdolgozott kiadás)
 

Tematikus kereső

Az Országgyűlés 2024. évi június havi ülésterve (2024.06.10.)

Az Országgyűlés 2024. évi tavaszi ülésszaka június 10-11-i (hétfő-kedd) ülésének napirendje

Élő közvetítés linkje
live_stream_playlive_stream_play_hover
Élő közvetítés

Ciklusos tematikus keresők

Kattinson a képre a Virtuális Országház eléréshez!
Virtuális Országház - Lépjen be!

Kattintson ide az Országház Könyvkiadó eléréséhez!