Hírek, események
150 éve, 1875. október 20-án Tisza Kálmán lett Magyarország miniszterelnöke, aki 1890. március 13-ig töltötte be ezt a posztot.
150 éve, 1875. október 20-án Tisza Kálmán lett Magyarország miniszterelnöke, aki 1890. március 13-ig töltötte be ezt a posztot. 1875-ben az addig kormányzó, Deák Ferenc vezette Deák-párt és a Tisza Kálmán vezette Balközép Párt fúziójából létrejött a Szabadelvű Párt.
A párt az 1875-ös választások abszolút nyerteseként előbb Wenckheim Béla vezetésével alakított kormányt, majd annak lemondása után az addigi pártelnök és belügyminiszter, Tisza Kálmán alakította meg saját kormányát. Borosjenői Tisza Kálmán (1830. december 16. – 1902. március 23.), előbb a Képviselőház alelnöke, később a Wenckheim-kormány belügyminisztere volt. Miniszterelnökként felváltva látta el a belügyminiszteri, a pénzügyminiszteri és a király személye körüli miniszteri posztot is. Kormányfői ideje alatt Magyarország addig soha nem látott fejlődésnek indult, ekkor került sor többek közt a vármegyerendezésre, Bosznia és Hercegovina okkupációjára, valamint a Csemegi-kódex elfogadására és bevezetésére. Elkészült a Magyar Állami Operaház, valamint megindulhatott az Országház építése is. Folyamatosan csökkenő tekintélye, az 1889. évi véderő-törvényjavaslat, valamint az állampolgársági törvény népszerűtlensége 1890-ben Tisza Kálmán lemondásához vezetett.
Kapcsolódó honlapok
Tematikus kereső (aktuális ciklus)
Ülésterv és Napirend
Éltének 52. évében elhunyt Egyed Zsolt a Jobbik volt képviselője. 2010 és 2018 között volt az Országgyűlés tagja. A Mentelmi bizottság, valamint a Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság munkájában vett részt.
Életének 79. évében elhunyt Kreszta Traján román nemzetiségi szószóló. 2014-től volt az Országgyűlés tagja, a Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága munkájában vett részt.
Az ortodox hagyományok szerinti virrasztásra 2025. október 21-én 17:00 órakor kerül sor a Román Közösségi Házban. Végső búcsúztatása 2025. október 22-én 13:00 órakor lesz Battonyán a Pakurár Demeter utcai temetőben.
Életének 75. évében elhunyt Ékes József, a Fidesz és az MDF korábbi képviselője, frakcióvezető-helyettese. 1998 és 2014 között volt az Országgyűlés tagja. A Számvevőszéki és költségvetési bizottság, az Európai ügyek bizottsága, a Környezetvédelmi bizottság, az Emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság, az Európai integrációs ügyek bizottsága, valamint számos vizsgálóbizottság munkájában vett részt. A Területfejlesztési bizottság alenöke volt.