Készült: 2024.04.27.08:37:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2024.03.19.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:28


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Rétvári Bence államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Molnár Zsolt képviselő úr, az MSZP képviselője: „Aktuális kérdésekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. MOLNÁR ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Márciusnak az az egyik fontos jellemzője, hogy április, majd május fogja követni, amiből viszont az az egyszerű tény következik, hogy közeleg a strandszezon, közeleg a Balaton szezonja.

Nem olyan régen  körülbelül két hete  egy siófoki konferencián Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter egy olyan dilemma elé állította a magyar közéletet, hogy vajon mi a helyes a Balaton fejlesztésével kapcsolatosan, ha a helyi lakosság életkörülményei javulnak ott, vagy pedig Floridává változik, egy kis Floridává, magyar Floridává változik a Balaton.

Ez a dilemma eltúlzott, és nyilván amit most elmondok, az elsősorban a kormánynak szól, és nem szűkíteném területfejlesztési kérdéssé, de föl kell tenni, hogy ez a dilemma helyese, ez az első megközelítés. Hiszen ha megnézzük a Balaton történetét, és nem megyünk vissza a jura vagy a kréta korszakba, csak mondjuk száz évre, akkor azt tapasztaljuk, hogy nagyon jól megfértek egymás mellett a turisták, az ott üdülő magyar családok és természetesen az ott élők.

(9.50)

Nagyon helytelen, ha ezt úgy tesszük fel, hogy melyik, hogy „vagy”-ként fogalmazzuk meg ezt a kérdést; „és”-ként kell megfogalmazni. Az a helyes, ha a helyi lakosság életkörülményei javulnak, ha a helyi fiatalok ott akarnak maradni a Balaton környéki településeken, és természetesen a turisták számára is vonzóvá tesszük a Balatont, nem egy lakóparkká változtatjuk, ahogy az elmúlt 13 évben láttuk, hiszen az önök kormányzása alatt csak épülnek-épülnek a lakóparkok, egyre kevesebb a partszakasz, egyre kevesebb a szabadstrand. De még mindig nem késő, még teljesen nem rontották el ezt a műveletet, lehetne még tenni, csak meg kellene hallani a jó javaslatokat, például azt, hogy a helyi lakosság számára, egy fiatalnak mi a legfontosabb, hogy ott maradjon a Balaton környékén.

Nem az ingatlanárakat kell szapulni, mert a piacgazdaságnak sajnos egy jellemzője, nem feltétlenül helyes, de jellemzője, hogy a piac szabályozza az ingatlanárakat, és kétségkívül a Balaton környékén viszonylag drágák az ingatlanárak. Csak tegyük fel azt a kérdést, hogy ha nem jönnének turisták a Balaton környékére, nem lenne turizmus, idegenforgalom, és itt a magyar családokról beszélek elsősorban, bár mondhatnám nyilván az európai turistákat is, akkor vajon mennyire lenne munkaerőképes, mennyire lenne befektetésképes, mennyi kis üzlet tudna fennmaradni a Balaton környékén, a foglalkoztatás hogy alakulna, hol dolgoznának a helyi fiatalok, ha nem jelentős mértékben az idegenforgalom területén.

Ezért érdemes lenne egy bérlakásépítési programot elindítani, ami nem azonos a lakóparkoknak a Balaton partján való elhelyezésével. Érdemes lenne meggondolni, hogy a táboroztatás egy jó javaslat, amiben volt egész jó kezdeményezésük, de azért lássuk be, hogy az Erzsébet-tábor nem kielégítő, kevés ahhoz, hogy azt mondhassuk, hogy a tömegek, a fiatalok, a nélkülöző fiatalok is eljutnak a Balatonhoz. Érdemes megnézni a mi javaslatunkat, amit már benyújtottunk többször. Természetesen visszakanyarodnék ahhoz, hogy a magyar családok számára elérhető legyen a Balaton, és ez a szabadstrandok kérdését is az asztalra teszi.

Tehát jó lenne, ha komplexen néznék ezt a kérdést és nem úgy tekintenénk rá, mint egy olyan problémára, hogy jaj, istenem, a magyar családok lemennek a Balatonhoz, és akár még el is akarják lepni a Balatont. Tegyünk valamit ezzel kapcsolatban, igen, bízzunk benne, hogy nem jönnek vissza azok az idők, amikor a Margitsziget fizetős volt, vagy esetleg nem tesszük fel azt a kérdést, hogy a budai Várban milyen idegesítők a magyar családok, hiszen a helyi lakosok nem szeretik, hogy odamennek a turisták; hangsúlyozom: elsősorban a magyar családok, de természetesen a külföldiek is.

Tehát jó lenne egy szemléletváltás a Balatonnal kapcsolatosan. Kezdődik a szezon rövidesen. Fontos lenne, hogy tegyenek valami olyat, ami a magyar családok számára megkönnyíti az ott-tartózkodást, hiszen így is irreálisak az árak. Az ingatlanok esetében nem javasolnám hatósági árak bevezetését, ellenben jó ötlet lett volna, amikor megtehették volna, hogy legalább a strandbelépők legyenek hatósági árasak.

Összefoglalva: kérném a kormány határozott intézkedését, hogy ne egymást kioltó folyamat legyen a helyi lakosság életkörülményeinek javítása, valamint a turizmus, az idegenforgalom, amit én Floridának nem neveznék, de magyar Riviérának nagyon szívesen. Az utolsó pillanatban vagyunk, hiszen néhány hét múlva elindul az előszezon, most még lehetne jogszabályt alkotni, lehetne konkrétumokat letenni az asztalra, lehetne olyan konferenciát is szervezni, amely nem arról szól, hogy a pogácsát, a kávét és a süteményt megesszük, megisszuk, és megállapítjuk, hogy ekkora dilemma előtt áll 13 év kormányzás után a kormány, hanem a magyar családok érdekében lehetne cselekedni. Köszönöm, hogy meghallgattak.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Molnár Zsolt képviselő úr. Válaszadásra a kormány nevében Latorcai Csaba mondja el gondolatait.

DR. LATORCAI CSABA közigazgatási és területfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Úgy látom, hogy ma reggel az MSZP és ön személy szerint az aggódó arcát vette fel. Eddig hergeltek a kormány beruházásai, különösen is a balatoni beruházások ellen, most aggódnak a Balaton miatt. Kicsit úgy tűnik, hogy ha a kormány fejleszt, az a baj, ha nem fejleszt, az a baj. Csak az a helyzet, képviselő úr, hogy ez irgalmatlanul hiteltelen és különösen önöktől.

Mit követelt ma itt? Hogy építsen a kormány bérlakásokat. Valóban egyetértünk azzal, hogy számos módon kell segíteni azokat az embereket és különösen a fiatalokat, akik életvitelszerűen a Balaton partján élnek, és segíteni kell őket abban, hogy ott boldoguljanak. Ezért indítottuk a Kisfaludy-programot, amelynek eredményeképpen több száz beruházással több ezer munkahelyet létesítettünk, különösen fiatalok számára, de szeretném képviselő úr figyelmét felhívni arra, hogy érdekes módon, amikor önök voltak kormányon, nem aggódtak ennyire.

Emlékeztetném arra, hogy néhány tíz kilométerrel a Balaton mellett egy másik kiemelt turisztikai desztinációnál, a Velencei-tó partján önök, amikor kormányon voltak, nem bérlakást akartak építeni a fiatalok számára. Hanem mit akartak építeni? Kaszinóvárost. Érdekes módon akkor nem voltak fontosak a fiatalok. Ráadásul hogy akartak kaszinót építeni, képviselő úr? Azért emlékezzünk már rá! Mindenkit kihagyva. Nem széles körű összefogással, hanem sunyi módon, a hátsó szobában, tőkésekkel megegyezve, 400 milliárd forintból nem bérlakásokat akartak építeni, hanem kaszinóvárost akartak építeni, képviselő úr.

Ha pedig a Balatonról beszélünk, igen, nekünk fontos a Balaton, fontosak azok az emberek, akik üdülési célpontnak akarják a Balatont megélni akár minden nyáron, és rekordokat is dönt a Balatonnak mint turisztikai célpontnak az idegenforgalma. Az elmúlt évben sikerült a 2019-es rekordévet megfejelni további 9 százalékos idegenforgalmi bevétellel, tehát az látszik, képviselő úr, hogy működik a kormány politikája, működik, és munkahelyeket teremtettünk, munkahelyeket fogunk teremteni a következő években is, mert mi kiemelt figyelmet fordítunk a Balaton fejlesztésére. Ahogy említettem, a Kisfaludy-programmal most már több mint 365 milliárd forintot biztosítottunk 17 ezer fejlesztéshez, több ezer munkahelyet létesítve.

Tisztelt Képviselő Úr! Az látszik tehát, hogy a Balaton él és továbbra is élni akar, ebben a kormányra az ott élők, mint eddig, a továbbiakban is számíthatnak. Ugyanakkor úgy tűnik, képviselő úr, hogy az MSZP-vel mintha szembejönne a saját kormányzati múltja. Gyurcsány Ferenc vezetésével ugyanis az önök pártja volt az, amelyik nem építette, hanem romba döntötte ezt a csodálatos országot. Önöknek mára, képviselő úr, igazából semmi sem maradt, se szavazó, se program, az európai parlamenti és önkormányzati választások pedig majd el fogják dönteni, hogy végérvényesen leáldozotte az önök pártjának, mindenesetre a jelenlegi helyzet azt mutatja, hogy jóllehet kézzel-lábbal kapálóznak, de az emberek köszönik szépen, nem kérnek többet a romboló politikájából.

Ha már a Balatonnál tartunk, figyelmeztetném arra is, hogy önök mind a mai napig nem határolódtak el jogelődjük azon politikai céljától, ami úgy foglalható össze, ez az MSZP jogelődjének a Balatonnal kapcsolatos hivatalos programja volt, hogy eresszék le a tavat, és a helyére vessenek kukoricát. Képviselő úr, önöknek mind a mai napig ez a kimunkált programja a Balatonnal kapcsolatban. Úgyhogy azt javasolnám, hogy ne álhíreket terjesszenek és ne pótcselekvést végezzenek, hanem inkább legyenek partnereink a Balatonnal kapcsolatban. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai