Készült: 2024.04.27.11:52:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2024.03.18.),  200-201. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:   198-199   200-201   202-203      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Ugyancsak a DK képviselőcsoportjából Földi Judit képviselő asszony jelentkezett napirend utáni felszólalásra. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

FÖLDI JUDIT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Váratlanul érintette a szülőket és a diákokat, hogy az Óbudai Egyetem szeretné átvenni a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola, valamint a Vasvári Pál Gimnázium fenntartását. Ez irányú szándékukat február végéig már be is jelentették a Belügyminisztériumnak. Két, nagyon jelentős múlttal rendelkező oktatási intézményről van szó, Székesfehérváron mindkét iskola rendkívüli módon elismert.

A fenntartóváltást az Óbudai Egyetem kezdeményezte, amely szerint az átvételt egyhangúlag támogatta mindkét gimnázium tantestülete. A szülők tájékoztatása azonban csak a fenntartóváltás bejelentése után történt meg. Az alapítványi formában működő egyetem elmondása szerint nem terveznek olyan változtatásokat, amelyek a családoknak pluszköltségeket jelentenének. A fenntartóváltással kapcsolatban nagyon-nagyon sok a bizonytalanság, nagyon sok kérdésre nem kapunk választ.

Az egyetem elmondása szerint nem kíván tandíjat bevezetni, pedig joguk van rá. De vane, lesze írásos garancia arra, hogy marad a tandíjmentesség? Mi biztosítja azt, hogy az ősszel beiratkozó kisdiákok tandíj nélkül járhatják végig az osztályukat?

Jelenleg az ilyen jellegű fenntartóváltásnak nincsen meg a jogszabályi háttere, sem a működésnek, sem az átvételnek, sem a finanszírozásnak. Milyen forrásokból fogja az átvevő egyetem az iskolákat fenntartani és működtetni? Lesze több forrása az egyetemnek, mint a tankerületnek?

Milyen pénzügyi, üzleti tervvel rendelkezik az egyetem az átvételre és a fenntartásra vonatkozóan? Vajon mikor hozza meg a kormány a szükséges jogszabályokat? Akkor, amikor a fenntartóváltás már lezajlott? Hogyan lehet egy ilyen kiszolgáltatott helyzetbe hozni országosan több tízezer diákot?

Mi történik az iskolák épületével? Az iskolák Székesfehérvár városának tulajdonában vannak. Mi történik a fenntartóváltás után? Megkapják vajon ingyenesen használatba, vagy bérleti díjat fizetnek, vagy jön esetleg egy újabb jogszabály éjfél előtt pár perccel, hogy ezek az ingatlanok rögtön és azonnal az egyetem vagy az azt fenntartó alapítvány tulajdonába kerülnek? Az egyetemek után a közoktatásban is modellváltás jöhet? Olyan modellváltás, amely lényegében privatizációt jelent?

Jelenleg a székesfehérvári tankerülethez tartoznak ezek az iskolák, fenntartásuk, ellátásuk az állam dolga lenne. Látjuk, hogy ez évek óta sok-sok nehézségbe ütközik. A fenntartóváltás engedélyezése egyben azt is jelenti, hogy elkezdődik az állam látványos kivonulása erről a területről is, hiszen nyilvánvaló, hogy a fenntartás kiszervezésével az állam spórol.

Sajnos a költségvetési adatok is elkeserítőek. Az Eurostat szerint Magyarország 2021-ben a GDP mindösszesen 5 százalékát költötte oktatásra. A helyzet pedig azóta sem javult. Tudjuk, látjuk és érezzük, hogy az Orbán-kormány számára ez a terület bizony sosem volt fontos, mert nem jár azonnali nyereséggel.

Az egész oktatás ennek a kormánynak 14 éve a mostohagyermeke. Az igazán eredményes, magas színvonalú oktatási rendszerű országokban az állam nem menekül a felelősség elől. Az oktatást olyan közszolgáltatásként kezeli, amelyre muszáj eleget költeni, hogy megfelelő legyen a színvonal. Erre ma már csak a Dobrev Klára vezette árnyékkormány az egyetlen remény.

A fenntartóváltással kapcsolatosan fontos megemlíteni, hogy az Európai Bizottság az alapítványi fenntartású egyetemeket összeférhetetlenség és átláthatatlanság miatt kizárta az EU által finanszírozott Erasmus- és Horizont Európa programokból. Vajon ezeket az iskolákat vagy az innen kikerülő diákokat nem fogja hátrány érni hasonló okok miatt?

Az Óbudai Egyetem jogi formája 2021. augusztus 1-jétől állami felsőoktatási intézményről közfeladatot ellátó közérdekű alapítványi fenntartású felsőoktatási intézményre változott.

(17.50)

Polgármester úr miért nem szólalt meg eddig egyszer sem a fenntartóváltással kapcsolatosan? Miért nem tájékoztatta a székesfehérváriakat? Vajon folytatotte már tárgyalásokat az átvevő egyetemmel? Ha igen, milyen minőségben: polgármesterként vagy esetleg kuratóriumi elnökként?

Vajon tényleg jó a fenntartóváltás? Jó az intézménynek, az ott dolgozóknak és legfőképpen a diákoknak? Ma még nem tudjuk. Mire pedig megtudjuk, már lehet, hogy nagyon késő lesz. Köszönöm szépen a szót. (Taps a DK padsoraiból.)




Felszólalások:   198-199   200-201   202-203      Ülésnap adatai