Készült: 2024.04.27.09:19:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2024.03.19.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Latorcai János (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LATORCAI JÁNOS (KDNP): Köszönöm a szót. Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt és kedves Képviselőtársaim! Régi hagyományunk, hogy időről időre megemlékezünk olyan történelmi eseményekről, olyan, egykor köztünk tevékenykedő országgyűlési képviselőkről, amik és akik döntő hatást gyakoroltak hazánk fejlődésére. Ehhez a hagyományhoz illeszkedve jelentkeztem ma felszólalásra, hogy megemlékezzek az éppen ma száz esztendeje született Isépy Tamásról, a rendszerváltás egyik meghatározó politikusáról. Egy olyan kereszténydemokrata államférfiről beszélek, akinek műveltségét, tisztességét és szakmai felkészültségét pártállástól függetlenül elismerték.

Isépy Tamás a felvidéki Barancson látta meg a napvilágot. Miskolci gimnáziumi tanulmányait követően a Pázmány Péter Tudományegyetem Jogtudományi Karán 1946-ban diplomázott. Mint fiatal ügyvéd megismerkedett a keresztényszociális és kereszténydemokrata eszmékkel, Barankovics István és a Demokrata Néppárt politikájával, de a véres kegyetlenséggel előretörő kommunizmus politikai teret számára már nem tudott, nem akart biztosítani. Sőt, mivel az ötvenes évek elején még politikai indíttatású perekben is védőként szerepelt, 1952-ben mint fasiszta, klerikális ügyvédet és osztályidegent kitelepítették a hortobágyi Borsós-tanyára. Ebben a kiszolgáltatott helyzetben is képes volt meglátni a szépet a hortobágyi napfelkeltében és meglelni a juhaklok árnyékában is a szerelmet.

Az internálásból visszatérve segédmunkásként dolgozott, majd a rendszerváltásig újra ügyvédként tevékenykedett, principálisként ifjú ügyvédek sorát nevelve. 1988-tól korát meghazudtoló lendülettel kapcsolódott be az ellenzéki politikába. A Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselőjeként és az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkáraként számos meghatározó javaslatot, köztük kétharmados törvényeket vitt sikerre.

Szinte a rendszerváltás teljes jogalkotása átment a keze alatt. A teljesség igénye nélkül néhányat felsorolva: az alkotmánymódosítás, az alapszerződések a szomszédos államokkal, a kárpótlási törvény, a polgári törvénykönyv reformja, a komplett igazságszolgáltatási reformcsomag, a szellemi tulajdon védelmének piacgazdasági körülmények közötti megteremtését célzó rendelkezések, valamint az állampolgári jogok biztosa intézményének létrehozása. Egyik legnagyobb sikerének mégis az egyházak ingatlanrendezési törvényét tartotta, melynek köszönhetően egyházi iskolák alakulhattak és a különböző felekezetek pedig visszakaphatták ingatlanjaikat.

Frakcióvezetőként is kemény és célratörő volt. Vita közben soha nem ment fejjel a falnak, mert tudatában volt, hogy az esetek többségében  saját szófordulatával élve , kis felemelkedettséget követően egy probléma jobbról is és balról is megkerülhető. Kereszténydemokrataként vallotta, hogy maradandót csak szilárd elvi alapokon, de észszerű kompromisszumokkal lehet megteremteni. Ahogy fogalmazta: a kereszténydemokrácia hagyományos keresztény értékeket, kipróbált elveket és Európában sikeresnek bizonyult politikai gyakorlatot jelent. Vallotta, hogy a közjó tisztelete, a szociális érzékenység vagy a szociális piacgazdaság igénye nem teológusi vagy közgazdászi erény, hanem a kereszténydemokrácia alapvető értékeinek gyakorlati megjelenítése.

Isépy Tamás a szó igaz értelmében humanista volt, nemcsak jogász és politikus, hanem széles látókörű, rendkívül olvasott ember, a művészetek lelkes és szakképzett rajongója. Egy személyben képviselte azt a művelt nemzeti keresztény polgárságot, melyet a kommunizmus vérrel-vassal ki akart irtani, amit ő átmentett és örökül hagyott politikai közösségünk számára.

Adja Isten, hogy ezt az örökséget hűséggel megőrizzük. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai