Készült: 2024.04.27.22:31:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2024.03.19.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Molnár Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MOLNÁR ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Márciusnak az az egyik fontos jellemzője, hogy április, majd május fogja követni, amiből viszont az az egyszerű tény következik, hogy közeleg a strandszezon, közeleg a Balaton szezonja.

Nem olyan régen  körülbelül két hete  egy siófoki konferencián Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter egy olyan dilemma elé állította a magyar közéletet, hogy vajon mi a helyes a Balaton fejlesztésével kapcsolatosan, ha a helyi lakosság életkörülményei javulnak ott, vagy pedig Floridává változik, egy kis Floridává, magyar Floridává változik a Balaton.

Ez a dilemma eltúlzott, és nyilván amit most elmondok, az elsősorban a kormánynak szól, és nem szűkíteném területfejlesztési kérdéssé, de föl kell tenni, hogy ez a dilemma helyese, ez az első megközelítés. Hiszen ha megnézzük a Balaton történetét, és nem megyünk vissza a jura vagy a kréta korszakba, csak mondjuk száz évre, akkor azt tapasztaljuk, hogy nagyon jól megfértek egymás mellett a turisták, az ott üdülő magyar családok és természetesen az ott élők.

(9.50)

Nagyon helytelen, ha ezt úgy tesszük fel, hogy melyik, hogy „vagy”-ként fogalmazzuk meg ezt a kérdést; „és”-ként kell megfogalmazni. Az a helyes, ha a helyi lakosság életkörülményei javulnak, ha a helyi fiatalok ott akarnak maradni a Balaton környéki településeken, és természetesen a turisták számára is vonzóvá tesszük a Balatont, nem egy lakóparkká változtatjuk, ahogy az elmúlt 13 évben láttuk, hiszen az önök kormányzása alatt csak épülnek-épülnek a lakóparkok, egyre kevesebb a partszakasz, egyre kevesebb a szabadstrand. De még mindig nem késő, még teljesen nem rontották el ezt a műveletet, lehetne még tenni, csak meg kellene hallani a jó javaslatokat, például azt, hogy a helyi lakosság számára, egy fiatalnak mi a legfontosabb, hogy ott maradjon a Balaton környékén.

Nem az ingatlanárakat kell szapulni, mert a piacgazdaságnak sajnos egy jellemzője, nem feltétlenül helyes, de jellemzője, hogy a piac szabályozza az ingatlanárakat, és kétségkívül a Balaton környékén viszonylag drágák az ingatlanárak. Csak tegyük fel azt a kérdést, hogy ha nem jönnének turisták a Balaton környékére, nem lenne turizmus, idegenforgalom, és itt a magyar családokról beszélek elsősorban, bár mondhatnám nyilván az európai turistákat is, akkor vajon mennyire lenne munkaerőképes, mennyire lenne befektetésképes, mennyi kis üzlet tudna fennmaradni a Balaton környékén, a foglalkoztatás hogy alakulna, hol dolgoznának a helyi fiatalok, ha nem jelentős mértékben az idegenforgalom területén.

Ezért érdemes lenne egy bérlakásépítési programot elindítani, ami nem azonos a lakóparkoknak a Balaton partján való elhelyezésével. Érdemes lenne meggondolni, hogy a táboroztatás egy jó javaslat, amiben volt egész jó kezdeményezésük, de azért lássuk be, hogy az Erzsébet-tábor nem kielégítő, kevés ahhoz, hogy azt mondhassuk, hogy a tömegek, a fiatalok, a nélkülöző fiatalok is eljutnak a Balatonhoz. Érdemes megnézni a mi javaslatunkat, amit már benyújtottunk többször. Természetesen visszakanyarodnék ahhoz, hogy a magyar családok számára elérhető legyen a Balaton, és ez a szabadstrandok kérdését is az asztalra teszi.

Tehát jó lenne, ha komplexen néznék ezt a kérdést és nem úgy tekintenénk rá, mint egy olyan problémára, hogy jaj, istenem, a magyar családok lemennek a Balatonhoz, és akár még el is akarják lepni a Balatont. Tegyünk valamit ezzel kapcsolatban, igen, bízzunk benne, hogy nem jönnek vissza azok az idők, amikor a Margitsziget fizetős volt, vagy esetleg nem tesszük fel azt a kérdést, hogy a budai Várban milyen idegesítők a magyar családok, hiszen a helyi lakosok nem szeretik, hogy odamennek a turisták; hangsúlyozom: elsősorban a magyar családok, de természetesen a külföldiek is.

Tehát jó lenne egy szemléletváltás a Balatonnal kapcsolatosan. Kezdődik a szezon rövidesen. Fontos lenne, hogy tegyenek valami olyat, ami a magyar családok számára megkönnyíti az ott-tartózkodást, hiszen így is irreálisak az árak. Az ingatlanok esetében nem javasolnám hatósági árak bevezetését, ellenben jó ötlet lett volna, amikor megtehették volna, hogy legalább a strandbelépők legyenek hatósági árasak.

Összefoglalva: kérném a kormány határozott intézkedését, hogy ne egymást kioltó folyamat legyen a helyi lakosság életkörülményeinek javítása, valamint a turizmus, az idegenforgalom, amit én Floridának nem neveznék, de magyar Riviérának nagyon szívesen. Az utolsó pillanatban vagyunk, hiszen néhány hét múlva elindul az előszezon, most még lehetne jogszabályt alkotni, lehetne konkrétumokat letenni az asztalra, lehetne olyan konferenciát is szervezni, amely nem arról szól, hogy a pogácsát, a kávét és a süteményt megesszük, megisszuk, és megállapítjuk, hogy ekkora dilemma előtt áll 13 év kormányzás után a kormány, hanem a magyar családok érdekében lehetne cselekedni. Köszönöm, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai