Készült: 2024.04.28.12:45:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2024.03.18.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:32


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Mi Hazánk frakcióvezetője, Toroczkai László képviselő úr. Parancsoljon!

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egyre őrültebb globalista tervek válnak valóra, amelyekre korábban még azt mondták, hogy ezek csak konteók, összeesküvés-elméletek, azok ma már törvényesített módon zajlanak Európában, és így, mivel Magyarország is az Európai Unió tagállama, így Magyarországon is ez zajlik. Most fogadta el az Európai Parlament azt a döntést, amely megpróbálja kiszorítani a fosszilis tüzelőanyagokkal működő kazánokat. Ez azt jelenti, hogy jövőre, 2025-től már Magyarországon sem nyújthat semmilyen támogatást a kormány a kazánnal rendelkező magyar háztartásoknak. Ez egy teljesen őrült elképzelés, hiszen a magyar embereknek nincs pénzük arra, hogy jelenleg kidobják a kazánjaikat, és átálljanak valamilyen más technológiára. Nem is nagyon tudjuk, hogy ezt hogyan képzeli az Európai Unió, gondoljuk, hogy megint majd hitelfelvétellel. Mindenesetre jobb lett volna először a globális nagyvállalatokkal kezdeni.

De azért tartom ezt fontosnak hangsúlyozni  hiszen fogunk még ezzel foglalkozni , mert önök már többször mondták itt az elmúlt hónapok, az elmúlt év során a Mi Hazánk Mozgalom javaslatával kapcsolatban, amely a készpénzhasználat alkotmányos védelmét irányozta elő, hogy nincs ilyen törekvés, sem globálisan, sem Magyarországon nincs olyan jellegű elképzelés, amely meg akarja szüntetni vagy akár csak teljesen háttérbe akarja szorítani a készpénzhasználatot. Ma már látjuk, hogy igenis van olyan törekvés központi bankok részéről is, hogy digitális jegybankpénzt akarnak bevezetni, nemcsak Európában, hanem a világ számos pontján.

Ezért követeli egyre határozottabban a Mi Hazánk Mozgalom, hogy kapjon alkotmányos védelmet a készpénzhasználat, és ezzel kapcsolatban önök eddig összevissza reagáltak, össze-vissza nyilatkoztak. Korábban az államtitkár úr azt mondta, hogy egyáltalán nincs ilyen törekvés, ezért nem akarnak vele foglalkozni. Amikor legutoljára az azonnali kérdések órájában a miniszterelnököt kérdeztem erről, akkor a miniszterelnök a támogatásáról biztosította a Mi Hazánk Mozgalom ez irányú javaslatát, miközben pedig az alaptörvény-módosító javaslatunkat az illetékes bizottságban a kormánypárti képviselők leszavazták, így tárgysorozatba sem kerül. Tehát így nagyon nehéz bármit is elérni, ami a magyar emberek számára nagyon fontos lenne, és óriási segítség lenne.

Ami szokatlan és egyelőre újszerű, hogy a miniszterelnök úr szavait követően a kormány elküldte a kormány képviselőjét, Lázár János minisztert a Mi Hazánk frakcióirodájába, hogy tárgyaljon a javaslatunkról, és mi konkrétan átadtuk azt a javaslatot, amelyet ki is dolgoztunk, tehát a kormánynak igazán nem nagyon kell már sokat tennie.

Ebben leírtuk azt, hogy az Alaptörvényben hova szeretnénk, az alapjogok közé, méghozzá a szabadságjogokról szóló fejezetbe szeretnénk, az V. cikkelybe, amely a tulajdonjogról szól, szeretnénk betenni a készpénzhasználathoz fűződő szabadságjogot, és azt is elmondtuk, hogy nem csak azért kell oda tenni, mert akkor tud majd a polgár az Alkotmánybírósághoz fordulni, ha alapjogként szerepel az Alaptörvényben, hanem azt is elmondtam a miniszternek, hogy emellé egy olyan törvénycsomagot is szeretnénk az Országgyűlés elé vinni, vagy szeretnénk, ha a kormány kezdeményezné ezt, amely többek között azt is előírná  és ehhez is ragaszkodunk, tehát nem elégszünk meg az alkotmánymódosítással, ehhez is ragaszkodunk , hogy a kistelepüléseken kötelező legyen az ATM jelenléte, hiszen élniük is kell majd ezzel az alkotmányos joggal a magyaroknak. Vagy például azt is szeretnénk, azt is követeljük, hogy szűnjön meg az a helyzet, hogy Európában a magyarok fizetik a jövedelmükhöz képest a jövedelmük legnagyobb hányadát banki szolgáltatásokra. Tehát meg kell állítani a bankok nyerészkedését, és például korlátlanul ingyenessé kell tenni a készpénzfelvételt. Ezeket mind-mind elmondtam a miniszternek. Azóta megint elteltek napok, és most már mondhatom, hogy hetek, azóta sem reagált a kormány.

Mi nagyon szívesen dolgozunk a kormány helyett, de egyelőre még a legutolsó választásokon önök nyerték meg a választásokat, úgyhogy a Mi Hazánk most még nem tud a kormány helyett funkcionálni, azt még ki kell várni, de hát átadtuk leírva, konkrétan ezt az egész tervet  várjuk, hogy a kormány végre csináljon valamit. És most konkrétan kérdezem akkor a kormány jelen lévő képviselőit, hogy mire sikerült jutniuk, volte azóta kormányülés, és lesze valami végre ebből, megvédjüke a magyarokat a bankok nyerészkedésével szemben, és kape alkotmányos védelmet a készpénzhasználat. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Tállai András államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Egy kicsit lassítsunk a témában! A következő… (Toroczkai László: Már egy éve!  Közbeszólás a Mi Hazánk és a Jobbik soraiból: Még ennél is lassabban?) A következő okok miatt mondom: ma Magyarországon semmi nem korlátozza a készpénzhasználatot (Z. Kárpát Dániel: Jajajaj!  Közbeszólások a Mi Hazánk és a Jobbik soraiból.), semmilyen jogszabály, semmilyen törvény, tehát a kormány nem korlátozza senkinek, sem magánszemélynek, sem vállalkozásnak, sem senkinek, hogy készpénzben vegye fel a nyugdíját, készpénzben vegye fel a fizetését, és készpénzben költse el a megszerzett jövedelmét. Innen indulunk ki. Akkor egy pillanatot lassítsunk a követeléssel, mert az alkotmányba való betétele a készpénzhasználatnak, ami az önök felvetése, amit a miniszterelnök úr a felszólalásában nem utasított el, erről természetesen majd az Országgyűlés, az országgyűlési képviselők fognak tudni dönteni, hogy szükségesnek tartjáke azt, hogy az alkotmányban ezt a kitételt rögzítsük, ami ma sincs  még egyszer hangsúlyozom  semmilyen formában korlátozva Magyarországon. Most sincs korlátozva, és ezután sem lesz korlátozva.

Az pedig, hogy egyébként az ország halad a nemzetközi trendekkel, és a bankok lehetővé teszik az elektronikus fizetést, engedje meg, vannak olyan emberek Magyarországon is, Európában is, de Európán kívül is, más országokban is van, ahol az elektronikus fizetésnek a hívei többen vannak, és jobban bíznak benne, mint a készpénzfizetésben. Egy lehetőség tehát az, hogy valaki elektronikusan fizessen, az elektronikus fizetési módot vegye igénybe, de az mindig az egyénnek a döntése. Ha valaki ezt nem szeretné, mint ahogy egyébként vannak időszakok, mint a Covid időszaka vagy háborús helyzetek, amikor az emberek jobban ragaszkodnak egyébként a készpénzhez, mint a banki, elektronikus megoldásokhoz, akkor azt figyelembe kell venni, és számukra biztosítani kell azt a lehetőséget, hogy akár több készpénzt tartsanak otthon, vagy készpénzzel fizessenek, járjanak bárhol. (Toroczkai László: Büntetik!)

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ön Lázár miniszter úrral tárgyalt valószínűleg erről a lehetőségről. A Pénzügyminisztérium nem kapott ilyen felhatalmazást, hogy önökkel tárgyaljon az alkotmánymódosítás tekintetében, én csak arra kaptam felhatalmazást, hogy elmondjam a jelenlegi szabályozást, és elmondjam, hogy a kormány  még egyszer hangsúlyozom  semmilyen tekintetben nem kívánja korlátozni senkinek a készpénz-igénybevétel és a készpénzhasználat lehetőségét. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai