Irományok előző ciklusbeli adatai

Készült: 2024.09.19.05:22:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2003.06.16.), 102. felszólalás
Felszólaló Dr. Martonosi György (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MARTONOSI GYÖRGY (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Riasztó a kis- és középvállalkozások felkészületlensége ‑ írta nemrégiben egy gazdasági napilapunk, hivatkozván arra, hogy az uniós csatlakozásra való felkészülést a hazai vállalkozásoknak csak a töredéke kezdte el, holott azzal 76 százalékuk tisztában van, hogy a csatlakozás közvetlenül is érinteni fogja őket.

Ugyancsak riasztó, ahogy a kormányzat ezt a kérdést kezeli. Azt már megtapasztalták a magyar vállalkozások, hogy a jelenlegi kormány szívéhez nem állnak igazán közel, hiszen a kormány törekszik az olyan közbeszerzési feltételek kiírására, amelyeknek ők nem tudnak eleget tenni. Sajnos, azt sem tudom igazán állítani, hogy cserébe a kormányzat a multinacionális vállalatokat támogatja, hiszen a Peugeot-beruházás kapcsán elkövetett kormányzati mulasztások éppen ennek az ellenkezőjét bizonyítják.

Miközben a kormányzat kiadványok tömkelegét bocsátotta ki e témában, megfelelő jövedelemhez juttatva a téma kormány közeli szakértőit, addig az érintettek, maguk a kis- és középvállalkozások a felkészültség, az ismeretek hiányára hivatkoznak. A cikk szerint tíz közül hat vállalkozás még nem mérte fel, hogy a csatlakozás miként befolyásolja a jelenlegi vám- és áfa-nyilvántartási kötelezettségét, ennek nyilvántartási rendszerét, adatszolgáltatási kötelezettségét és adóterheit.

Hasonló megállapításra jutott az Európai Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetsége is. Felmérésük szerint a magyar vállalatok 60 százaléka saját bevallásuk szerint meg sem kezdte a felkészülést az uniós csatlakozásból adódó változásokra. A cégek mindössze 5 százaléka gondolja úgy, hogy már átvette és alkalmazza a közösségi joganyagot. A magyar vállalatok egy részének felkészületlensége tájékozatlanságukra vezethető vissza. A válaszadók 28 százaléka nyilatkozott úgy, hogy semmiféle információval nem rendelkezik az uniós előírásokról.

Tisztelt Miniszter Úr! Bizonyára ön is tudja, hogy Magyarországon mintegy 650 ezer kis- és középvállalkozás van. Ez 650 ezernél lényegesen több családot jelent, ha számításba vesszük az ezen vállalkozások által foglalkoztatott embereket is. Kérdésem, hogy tervezi-e a kormányzat a rendelkezésére álló kevesebb mint egy év alatt olyan képzések, átfogó és szektorspecifikus programok beindítását, amelyek lehetővé teszik, hogy a magyar kis- és középvállalkozási szektor megfelelő információkkal ellátva, felkészülten és versenyképesen várhassa a csatlakozást, vagy ismételten a csekély hatékonyságú kiadványok szerkesztésében gondolkodnak, és a Széchenyi-kártya felturbózásától várják a csodát.

Miniszter úr, várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai