Készült: 2024.09.21.15:11:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2012.12.03.), 260-262. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:36


Felszólalások:  Előző  260 - 262  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Hátha meggyőzlek benneteket...

ELNÖK: Most már van.

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Arra, hogy miért van szükség egy olyan törvényjavaslatra, amelynek az a célja, hogy helyreállítsa az alkotmányosságot Magyarországon, ma a miniszterelnök úr reakciójából, amit Szabó Timea képviselőtársnőmnek adott, világos választ kaptunk. Ma a miniszterelnök, Magyarország miniszterelnöke azt mondta, hogy ha egy alaptörvényi rendelkezést, amit az Alkotmánybíróság értelmezett, nem talál életszerűnek, akkor az alaptörvényi rendelkezést meg lehet változtatni. A miniszterelnök úr álláspontja szerint ha az alaptörvény valamely rendelkezése akár nemzeti konzultáció, akár a miniszterelnök személyes tapasztalásai útján úgy tűnik, hogy nem találkozik a többség ízlésével, akkor ezt az alaptörvényi rendelkezést meg lehet változtatni.

Ezzel egyetlen apró, de nem olyan apró probléma van: az ilyen berendezkedést nem hívják alkotmányos demokráciának. Alkotmányos demokrácia ott van, ahol bizonyos normák függetlenek a mindenkori hatalom ízlésétől. Önök ma egy olyan rendszert működtetnek, ahol ha a miniszterelnök úgy találja egy alkotmányos rendelkezésről, hogy az nem életszerű, önök azt egy héten belül, de adott esetben egy napon belül megváltoztatják.

Három olyan pont van, amit fontos helyreállítani ebben az országban az alkotmányosságon belül. Egyrészt azt szeretnénk elérni, hogy Magyarországon állítsuk helyre a népszuverenitást. Addig, amíg az adórendszer legfontosabb pillérei kétharmados törvénybe vannak rögzítve, a magyar választók nem tudnak választásról választásra akaratot nyilvánítani abban, hogy az eddig vezetett gazdaságpolitikai irány nekik megfelelő-e. Ha önök kétharmadban hagyják az egykulcsos adórendszert, akkor a magyar választóknak nem lesz arra lehetőségük, hogy rendelkezzenek a saját sorsukról. Ha valaki úgy találja, hogy rosszabbul járt az Orbán-rendszer alatt, mint ahogyan arra számított, önök nem akarnak esélyt adni az embereknek, hogy ezen változtatni tudjanak. Félreértés ne essék, nem csak a jelenlegi ellenzéket korlátozzák. Ha történetesen önök döntenek úgy, mert történetesen önök egy demokratikus párt lennének - mint ahogy nem azok -, önök döntenének úgy 2014-ben, hogy egy másik gazdaságpolitikát akarnak vinni, de ehhez nincs meg a kétharmados többségük, önök sem tudják fordulatra elszánni magukat.

Ezenkívül Magyarországon szükség van arra, hogy helyreállítsuk a jogbiztonságot, helyreállítsuk a szociális jogállamot. Erre már terjesztettünk elő alaptörvény-módosítást. Egyszerűen arról van szó, hogy ma Magyarországon senki nem érezheti biztonságban a vagyonát, senki nem érezheti biztonságban a törvényesen megszerzett jogait. Ezért akarja azt az LMP, hogy a szerzett jogok védelméről, illetve a visszamenőleges hatályú jogalkotás tilalmáról rendelkezzen az alaptörvény.

Harmadrészt pedig helyre kell állítani a fékek és ellensúlyok rendszerét. Egy olyan rendszert kell helyreállítani, ami megóvja Magyarországot attól, hogy a miniszterelnök pillanatnyi ötletei alapján lehessen alaptörvényt farigcsálni. Egy olyan rendszer van ma Magyarországon, ahol a parlamenti többség előtt nincsenek korlátok. Az ilyen rendszert hívják önkényuralomnak. És az a szomorú, hogy az a rendszer, amelyik előtt nincsenek korlátok, az leképezi magát alsóbb szinteken is. Ma az a tapasztalás ebben az országban, hogy az a viselkedés, amit a kétharmados többség itt, a parlament falai között mutat, ez iránymutatás településeken, iránymutatás a közigazgatás legkülönbözőbb szintjein is. Egy olyan rendszert szeretnénk helyreállítani, amikor a fékek és ellensúlyok rendszerének helyreállításáról beszélünk, ahol van garancia arra, hogy a többség - bármekkora többség - nem tud visszaélni a hatalmával.

Egy hozzám közel ülő, és most hevesen bólogató fideszes képviselőtársam egyszer Jávor Benedek képviselőtársamnak azt szólta vissza itt az ülésteremben, hogy "mi vagyunk többségben, az történik, amit mi akarunk, ez a demokrácia". Tisztelt képviselőtársaim, ez nem demokrácia, ezt hívják önkényuralomnak!

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  260 - 262  Következő    Ülésnap adatai