Készült: 2024.09.22.01:09:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2012.12.03.), 160-162. felszólalás
Felszólaló Mile Lajos (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:05


Felszólalások:  Előző  160 - 162  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MILE LAJOS (LMP): Elfogadom, elnök úr.

ELNÖK: Megadom a szót, képviselő úr.

MILE LAJOS (LMP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Múlt héten a kormány a hatodik együttműködési megállapodást írta alá egy multival, a Hankook Tire dél-koreai gumiabroncsgyárral. Az LMP szeretné tudni, hogy mi alapján dönti el a kormányfő, melyik multival barátkozik és melyikkel nem.

Annak a szempontrendszernek, amely alapján a kormány ezt teszi, nyilvánosnak kellene lennie. Már csak azért is, mert láthatóan a kormány elődei elhibázott gazdaságpolitikáját folytatja: azokat a cégeket tekinti stratégiai partnernek, amelyek a leginkább beágyazottak a globális piacba, attól függnek, import alapanyagokból gyártanak exportra, összeszerelő és palackozó üzemek. Ez globális kiszolgáltatottságunk konzerválását jelenti. A következménye pedig a Hankook esetében is jól látható: egy környezetszennyező, a munkavállalói normákat semmibe vevő, alacsony hozzáadott értéket termelő vállalat kaphat ilyen státust.

Hadd idézzek egy klasszikust, Szijjártó Péter mondta 2007-ben: "A cég ellen munkaügyi vizsgálat zajlik, az érdekvédők törvénytelen elbocsátásokról panaszkodnak. A kormány által sok milliárd forinttal támogatott kirakatberuházások nem alkalmasak arra, hogy a magyar gazdaságot kihúzzák a válságból, és növekedési pályára állítsák." Igen, a Hankook 20 milliárd forintot kapott beruházási támogatásként, azaz munkahelyenként 13,5 millió forintot, akkora összeget, amelyről a munkahelyek 70 százalékát fenntartó magyar kis- és középvállalkozások nem is álmodhatnak. Utóbbiak kiszámítható adópolitikát és keresletet szeretnének, ami a Matolcsy-gazdaságpolitika és az emiatti recesszió miatt csak álom.

Tisztelt Államtitkár Úr! Miért a multikat támogatják, miért nem a hazai kis- és középvállalatokat? Milyen szempontok alapján kötnek megállapodásokat? A környezetvédelmi és munkaügyi szempontok ezekből miért hiányoznak?

Várom megtisztelő válaszát.




Felszólalások:  Előző  160 - 162  Következő    Ülésnap adatai