Készült: 2024.04.29.02:13:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

144. ülésnap (2016.04.25.), 82. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! Tudjuk, hogy a magyar reformok működnek (Taps a Fidesz soraiból.), hirdeti úton-útfélen kormányzati propaganda, és ebből tudhatjuk azt is, hogy nagyon sok háttérintézményt felszámolnak vagy beolvasztanak az államigazgatás központi rendszerébe.

Nemrég Lázár János bejelentette, hogy idén júliustól nemzeti családtámogatási és társadalombiztosítási hivatalként működne tovább két nagy biztosítási alap. Ezek szerint összevonnák az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat és az országos nyugdíj­pénztárat, illetve Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságot. Az átszervezés következtében, ahogy lehet hallani a hírekből, az is kiderült, hogy ezt két lépésben kívánják végrehajtani, hiszen egy év múlva ezt a létrehozott, újonnan létrehozott intézményt is beolvasztanák a Magyar Államkincstárba.

Éppen ebből adódóan azt mondta a kancelláriaminiszter, hogy az egészségpénztári és nyugdíjbiztosítási pénzeket is innen utalják majd át, minden más kifizetőhely gyakorlatilag meg fog szűnni. A hírek szerint ezek az átszervezési tervek még az adott szakminisztereket is meglepték, amikor először értesültek róla. Azt látjuk, hogy a Fidesz valójában egy pártállamot épít átszervezésekkel, azzal, hogy minden intézményt a minisztériumok alá rendelnek, még közvetlenebbül kell majd megvalósítani a kormányzati politikát.

Kézi vezérlés lesz minden területen, minden ágazatban az egyetlen irányítási metódus, és lassan a nyugdíj-megállapításokról, a gyerekek után járó kedvezményekről, ellátásokról vagy akár a gyógyászati segédeszközökről is úgy fognak határozatokat hozni, mint egy miniszteri döntést igénylő pályázatról, és a végén majd csak azt vesszük észre, hogy a fideszes klientúra tagjai előnyt élveznek egyes ellátások igénybevételénél, legyen szó mosógépről, napkollektorról vagy éppen családi pótlékról.

(15.30)

Mindezek miatt kérdezem a miniszter urat, illetve államtitkár urat ‑ megelőlegeztem neki a következő titulust -: mi lesz a nyugdíjakkal, a táppénzzel, a rokkantsági ellátásokkal és a családok támogatásával, ha megszűnik az ONYF és az OEP? Mi a garancia arra, hogy minden hónapban időben és megfelelő összegben megérkeznek majd a jogosultak ellátásai, amikor ezt most sem tudják működtetni és megfelelő időben utalni? Mi lesz a mostani két biztosítási alappal és azok feladataival, továbbá kérdésem: pontosan melyik tárca vagy ki fogja irányítani az új szervezetet, ki felel majd az ellátások megállapításáért és folyósításáért? További kérdésem: hogyan akarnak különböző elven és szabályozás alapján működő ellátásokat egységes rendszer alá helyezni? Még egy kérdésem: hová akarják még csökkenteni az amúgy is leterhelt intézmények létszámát?

Végezetül azt kérdezem az államtitkár úrtól: mi szükség van valójában erre az egészre? Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai