Készült: 2024.09.19.16:03:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2015.09.04.), 84-86. felszólalás
Felszólaló Firtl Mátyás (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:49


Felszólalások:  Előző  84 - 86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FIRTL MÁTYÁS, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A személyek szabad mozgása az Európai Unió polgárai számára szerződések által garantált alapvető jog, amely a szabadságon, a biztonságon, a jog érvényesülésén alapul. A belső határok megszűnése az Unió külső határainak megerősített ellenőrzését, valamint az EU-n kívüli országok állampolgárainak EU területére való belépésének, tartózkodásának a szabályozását igényli, aminek egyik eszköze a közös menekültügyi és bevándor­láspolitika. A személyek szabad mozgásának elve az 1985-ös schengeni egyezmény, illetve az azt követő 1990-es schengeni szerződés aláírásával valósul meg, amellyel megkezdődött a résztvevő országok közötti határellenőrzések megszüntetésének folyamata, az EU jogi intézményi kereteinek részeként a schengeni együttműködést fokozatosan kiterjesztették, így ma már magába foglalja a legtöbb EU-tagállamot és egyes nem tagországokat is. Meg kell említeni, hogy a genfi egyezményből fakadóan - ami itt már többször elhangzott - menekült az a személy, aki faji, illetve vallási okok, nemzeti hovatartozása, meghatározott társadalmi csoporthoz tartozása, politikai meggyőződése miatti üldöztetése vagy az üldöztetéstől való megalapozott félelme miatt a származási országán kívül tartózkodik, és nem tudja vagy az üldöztetéstől való félelmében nem kívánja a származási országa védelmét igénybe venni.

(14.00)

Az üldözéstől való megalapozott félelem alapulhat olyan eseményeken is, amelyek azt követően következtek be, hogy a külföldi származási országot elhagyta, vagy a külföldi olyan tevékenységén, amelyet a származási országa elhagyását követően fejtett ki.

Tisztelt Képviselőtársaim! A genfi egyezményt Magyarország természetesen mindig is tiszteletben tartotta, és ennek megfelelően járt el akkor is, amikor a délszláv háború folytán egy hatalmas migrációs hullám nehezedett Magyarországra. Akkor is példaértékűen kezeltük ezt a kérdést és álltunk helyt. Természetesen 2004-ben Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz, és ekkor kezdte igazítani jogszabályait, így a menekültügyi szabályozást is az Európai Unió szabályaihoz a jogharmonizáció alapján. 2013-ra kidolgoztuk az első migrációs politikánkat, amelynek egyik alapismérve az volt, hogy aki Magyarországra bejött, azt a megfelelő menekültügyi eljárásban részesítve táborokba tudtuk bevezényelni. Ez természetesen nem felelt meg az Európai Unió Dublin III. egyezményének, mert akit nyilvántartásba vettünk, azonnal ki tud jönni ezekről a helyekről, és szabadon mehet az ország területén, azt viszont már ellenőrizni nem tudjuk, hogyan, miként kerülnek aztán egyébként az Európai Unióba.

Ennek kapcsán merül fel az a kérdés, tisztelt képviselőtársam, hogy Magyarország felelőssége miként növekedett meg azzal, hogy földrajzi helyzeténél fogva valóban egy tranzitországnak minősül, és ennek az Európai Uniónak a schengeni határát kell hogy védje. Ha az elmúlt időszakot megnézzük, azt látjuk, hogy 2011-ben 1693 menedékkérő volt Magyar­országon, 2012-ben 2157 menedékkérő volt. 2013-ban már egy ugrásszerű növekedés volt: 18 900, 2014-ben 42 777. Nos, képviselőtársaim, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal mintegy 140 ezer menedékjog iránti kérelmet rögzített, és a szeptember 2-ai ORFK-adatok szerint ez a szám most 163 297 fő; ez 2-ai adat.

Ebből a hatalmas növekedésből fakadóan megállapítható, hogy a nagyfokú migráció magában hordozza biztonságpolitikai kérdések felvetését is, hiszen a tömeges megjelenésen keresztül nem mindenki kerül a rendőrség látókörébe, a Bevándorlási Hivatal látókörébe sem. Így akár különböző terrorista sejtek is létre tudnak jönni és elősegíthető ezeknek a létrejötte. Nem beszélve arról, tisztelt képviselőtársaim, aki ismeri Ásotthalom, Mórahalom vagy Röszke környékét, akkor látja, hogy milyen egészségügyi problémákat is felvethet ez a hatalmas migráció, amely az országra hárul. (Zaj a Jobbik padsoraiból.)

Az is egy nagyon-nagyon szomorú tény, hogy nap mint nap megfigyelhető, hogy a bevándorlók egyre agresszívabbakká válnak, mivel az Európai Unió egyre felelőtlenebbül arra bátorítja a bevándorlókat, hogy hagyják el hazájukat, és vegyék Európa felé az irányt. Nem is csoda, hogy a bevándorlók ebben egyre következetesebbek, és egyre követelőzőbbek, agresszívabbak lesznek, ha ilyen biztatást kapnak.

Tisztelt Képviselőtársaim!Magyarország stabilizálja pénzügyi és gazdasági helyzetét (Folyamatos zaj a Jobbik padsoraiból. - Az elnök megkocogtatja a csengőt.), ezáltal minél több munkahelyet teremt a magyar emberek számára. Ezt az elért eredményt védenünk kell, mert nem engedhetjük meg magunknak - csak ezt az egy példát említem meg -, hogy 2012-ben 1,1 milliárdot, 2013-ban 1,8 milliárdot, 2014-ben 2,6 milliárd forintot fordítunk a megnövekedett migrációra. Az itt rekedt és a végleges visszafordításig, a határozatok elkészültéig Magyarországnak kell gondoskodnia a napi ellátásról, az orvosi, egészségügyi ellátásról, a szociális ellátásukról, de például a zsebpénz biztosításáról is. Ez mind a mi adófizetőink pénzéből van rájuk fordítva, szolidárisak, humánusak vagyunk, de van egy határ, amit ez az ország elbír, és van, amit már nem. Nyugat-Európában is bebizonyosodott, hogy kulturális téren is adódnak nagyon nagy problémák.

Nekünk meg kell védenünk határainkat, közép-európai országok, amelyek csak nemrég lábaltak ki a gazdasági válságból, nem engedhetik meg, hogy Brüsszel elhibázott politikájának kárvallottjai legyenek. Folytatni akarjuk a gazdaság fejlesztését a nélkül a teher nélkül, amit a Magyarországra érkező illegális bevándorlók elviselhetetlen áradata jelent (Folyamatos zaj a Jobbik padsoraiból. - Az elnök megkocogtatja a csengőt.), nem engedhetjük meg, hogy az illegális bevándorlók veszélyeztessék a magyar emberek munkahelyét, szociális biztonságát.

ELNÖK: Egy kis türelmet kérek, képviselő úr! Tisztelettel emlékeztetem a képviselőtársaimat, hogy televíziós közvetítés is van, és én szégyellem, ha nevetgélő képviselőket látnak a képernyőn egy drámai plenáris ülés kellős közepette. Bocsánatot kérek, hogy erre emlékeztetek. Folytassa, képviselő úr!

FIRTL MÁTYÁS, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Én eddig mindenkit tisztességgel meghallgattam. Abban bíztam, hogy képviselőtársaim vannak azon a szinten, hogy a másikat is meghallgatják. De az elnök úrnak muszáj volt felszólítani őket. Jogunk van, tisztelt képviselőtársaim, megvédeni kultúránkat, nyelvünket. (Dr. Staudt Gábor: Úgy van!) Úgy van, köszönöm, Staudt képviselő úr.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Sopron és környéke, ahol a határnyitás történt, országgyűlési képviselőjeként muszáj szólnom arról, és fontos emlékeztetnem arra a tényre ma, hogy Magyarország ugyanannak az Európának a védelmére tesz lépéseket most, mint annak idején, amikor megnyitotta határait az Európai Unió felé a németek előtt. Minden jelenbeli álságos és demagóg megnyilvánulás ellenére ugyanazon alapvető közös értékekhez való tartozás, közös megerősödésünk és hitünk volt a célja a diktatúra által emelt vasfüggöny lebontásának, mint ahogy a mostani határvédelmi rendszer felépítésének is. Olyan időket élünk most, amikor veszélybe kerültek értékeink, minden, ami európaiságunkban érték, ami biztos és maradandó alapja a fejlődésnek és a gyarapodásnak.

Most a törvénytelen bevándorlás Magyarországot és Európát egyaránt fenyegeti. Veszélyt jelent közös értékeinkre, kultúránkra, de megélhetésünkre is. Ezért tisztességtelen összemosni az európai egység melletti, az európai népek és kultúrák, az összetartozás közös európai értékei melletti vasfüggönybontás és a veszélyt elhárító határvédelmünk megerősítését. A különbség, tisztelt képviselőtársaim, hogy a vasfüggönyt a diktatúra építette a saját népe és a magyarok ellen megfélemlítésünkre, kiszolgáltatottságunkra. Csak emlékeztetni szeretnék: még attól sem riadtak vissza, hogy aknazárat is létesítsenek a határ megőrzése érdekében a saját nemzetük terrorizálására. A határkerítést pedig, tisztelt képviselőtársaim, családjaink, településeink és mindennapjaink biztonsága iránti felelősség építteti, az életünk védelmére. Számunkra a tét ma már az európai életmód és életvitel, a biztonságunk, az európai értékek és a nemzetek megmaradása vagy eltűnése, illetve felismerhetetlenségig történő megváltozása, de ami annál még fontosabb, ma a tét Magyarország biztonsága, mindennapjaink biztonsága, otthonaink, gyermekeink biztonsága.

Tisztelt Ház! Tizenegy éve vagyunk az Európai Unió tagjai. Azért legyünk annak tudatában, hogy az Unión belüli szabad mozgás uniós vívmány és jog. Minekünk ezt kell megvédeni, mert ezáltal tudunk mi, magyarok szabadon mozogni az Európai Unióban, és ezt használva mozognak a magyarok a határok ellenőrzése nélküli átlépéskor, amikor bárhova el tudnak menni az Európai Unióban. Nézzék meg, egy pillanat alatt az osztrák milyen káoszt tudott okozni, amikor bevezetett egyfajta határellenőrzést. Ezért kell nekünk ezt a schengeni határellenőrzést oly módon végezni, hogy ne tudjon az Európai Unió belénk kötni, mert az Európai Unió megteszi azt a kettős mércét, hogy amit ők gondolnak Franciaországban, illetve az alagútnál, azt szabad tenni, vagy szabad tenni Spanyolországban, vagy szabad tenni Bulgáriában, de Magyarországnak nem szabad tenni.

(14.10)

Ha a ’80-as évek végi magyar megnyilvánulások Európa javát szolgálták, tisztelt képviselőtársaim, akkor bízva hihetünk abban, hogy most, 2015-ben is tudunk hasonlóan dönteni, cselekedni Magyarország és Európa érdekében.

Tisztelt Ház! Az Országgyűlésnek benyújtott T/5985. számú, egyes törvények Magyarország államhatárának hatékonyabb védelmével és a tömeges bevándorlások kezelésével összefüggő módosításáról… - az volt az indítványunk alapvető szándéka, hogy a honvédségnek szánt őrzés-védelmi feladatokkal egyúttal kimondja, hogy a rendőrséggel történő közreműködés során nem vonhatja el annak feladatát és hatáskörét, a honvédség által védendő létesítményeket a kormány rendeletben határozhatja meg. A honvédség új jogosítványa lehet például a gépjárművek közúti megállítása, továbbá a katonák, a rendőrök jogaihoz hasonló felhatalmazást kapnak a helyszínbiztosításra, területzárásra, valamint kényszerítő eszközök alkalmazására, illetve személyi szabadságot is korlátozó intézkedésekre.

Az előterjesztésben kezdeményezzük, hogy a rendőrök és az illegális bevándorlók felkutatása érdekében bebocsátás vagy hatósági határozat nélkül is behatolhassanak magánlakásokba a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet idején. A rendőrségi törvényt úgy is módosítanánk, hogy a hatóság külföldi felderítő tevékenységet is folytathasson az embercsempészek elleni küzdelemben. A rendőrség emellett egy másik változtatással bevonhatóvá válna a válsághelyzet alatti járványügyi intézkedésekbe.

Tisztelt Ház! Amikor a honvédség bevonását javasoljuk és a baloldali ellenzék - mondhatnám azt is, hogy törpe ellenzék - már odáig fajul, hogy a hágai bíróságon akarja megtámadni Magyarországot, erre azt tudom mondani, most miniszter úr éppen említette, hogy Ausztria honvédelmi minisztere miként vélekedett a miniszteri értekezleten. De szeretném emlékeztetni tisztelt képviselőtársaimat, hogy amikor Ausztria csatlakozott a schengeni zónához, valóban az osztrák határt, a Bundesheert őrizte és építette föl, és ugyanúgy gépkarabélyokkal szolgálatot teljesítő katonákat láttunk a magyar-osztrák határon, akik ugyanazt a célt szolgálták, amit Magyar­ország akar bevezetni.

Azért szeretném ezt felhívni, hogy amikor a baloldali képviselők ilyennel foglalkoznak, akkor azt kérdezzék meg, hogy Ausztria azt hogyan tehette meg, és ne azt, amikor Magyarország egy válsághelyzetben, egy minősített helyzetben megpróbálja a határai védelmét ellátni. Szeretném azt is elmondani, akkor az osztrák rendőrség, az osztrák katonaság, ha valaki nem azon a bizonyos átkelőponton haladt át, azt bizony előállították, pedig európai, schengeni állampolgárok voltunk már akkor is, sőt meg is büntették 30-40 euróra azt, aki nem azon az útvonalon közlekedett.

Úgyhogy amikor ezt a javaslatot letettük, azt kérem tisztelt képviselőtársaimtól, hogy valóban adjuk meg a felhatalmazást ezen a törvényen keresztül a honvédségnek, hogy segítse Magyarország védelmét. És ezek után köszönetet kell mondani a migrációs hullám ideje alatt a rendőrségnek, a Bevándorlási Hivatalnak, a TEK-nek, az Alkotmányvédelmi Hivatalnak és természetesen a honvédségnek, hogy erejét megfeszítve próbálta a határidőket teljesíteni és próbálja teljesíteni az elkövetkező időben.

Éppen ezért arra kérem képviselőtársaimat, hogy most helyzet van, olyan helyzet van, amikor össze kell fogni, amikor mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy Magyarország határait megfelelő módon védjük, ezzel természetesen Európa határait és a schengeni határok védelmét látjuk el.

Kérem, hogy ebben támogassák az előterjesztésünket és szavazzák meg, ezzel segítve Magyarország biztonságát, családjaink, gyerekeink biztonságát. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  84 - 86  Következő    Ülésnap adatai