Készült: 2024.09.19.00:34:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2006.12.13.), 18. felszólalás
Felszólaló Hajdu László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HAJDU LÁSZLÓ, az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Biztos Urak! Általános Helyettes Úr! Az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság megtárgyalta az előterjesztést, és november 21-ei ülésén egyhangúlag általános vitára alkalmasnak tartotta. A vitából néhány szót szeretnék kiemelni. Természetesen az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság mindenekelőtt a bizottságra tartozó szempontok szerint nézte meg a jelentést és hallgatta meg a biztosokat és az általános helyettest.

A szociális bizottságban a hozzászólásokban, majd pedig a szavazásnál is a következők kerültek kiemelésre, és azt gondolom, hogy talán azokról szólnék itt most a bizottság nevében, amelyek ott konkrétan megfogalmazódtak, és talán itt nem lettek a mai szóbeli kiegészítéseknél sem kiemelve.

A bizottság elismerte, hogy a szociális jogok egyik legfontosabb érdekvédelmi területét vizsgálhattuk ezen a bizonyos ülésen, és azt gondoljuk, hogy a szociális jogok az állampolgári jogoknak talán kiemelt részei. A gyermekvédelem, a gyermeki jogok részei a jelentésnek, tekintve, hogy ifjúsági és szociális bizottság is vagyunk, ezért ezzel a gyermekjogi kérdéssel foglalkoztunk talán a legtöbbet. Mindenekelőtt a gyámeljárást és a gyermekvédelmi kérdéseket vitattuk meg, és ezek kerültek szóba. Hozzá kell tegyem, hogy a bizottságban szinte nem volt olyan kérdés, amelyben vita merült volna fel.

Mindenekelőtt a hátrányos helyzet, az esélyegyenlőség, a diszkrimináció és az ezzel összefüggő etnikai kérdések voltak azok, amelyek szóba kerültek, és amelyeket a jelentés részletesen, szakszerűen, nagyon nyíltan és bátran felvetve terjesztett a Magyar Országgyűlés elé. Ezt egyébként évek óta megszoktuk, és ez a színvonalas jelentés volt most is olvasható. Igaz, egy kicsit elcsúsztunk, hiszen 2005-ről szól a jelentés, most pedig 2006 decembere van. Ezzel együtt is sajnálatos módon aktualitása van minden egyes megfogalmazásnak.

A fogyatékkal élők támogatása köréről szól a jelentésnek egy jelentős része. A bizottságunkban önkormányzati példákkal hasonlítottuk össze azt, hogy milyen jellegű kötelező és önként vállalt önkormányzati feladatok jelennek itt meg, és a fogyatékkal élők ügyében milyen hibákat követhetnek el a helyi hatóságok. Azt gondolom, hogy talán a jelentést csak meg tudtuk erősíteni, újat nem tudtunk fölvetni, és itt visszatérnék a gyermekvédelem kérdésére, ami elsősorban azokkal a részekkel foglalkozik, ami a gyermekvédelem, az örökbefogadás, a gyermek kiválasztása lehetőségének kérdését illeti.

(11.10)

Itt is az esélyegyenlőség jelent meg, hogy a szülők ma nem választanak ki olyan gyereket örökbefogadásra, aki mondjuk, enyhe fogyatékkal vagy egyáltalán fogyatékkal él vagy az etnikai kisebbséghez tartozik, és ezt a bizottságunk is fontosnak tartotta, hogy ma még a társadalmi szemlélet, ezeknek az embereknek az esélyhátránya már itt megjelenik.

Fontos a jelentésben, és a bizottság is alátámasztotta, hogy jelentős a szakemberhiány, ugyanakkor nagyon nagy még ezen belül is a fluktuáció ezen a területen, és ezt a biztosok a szóbeli kiegészítésükben és összefoglalójukban is megerősítették.

Végezetül még egy kérdésre szeretnék kitérni: a gondnokoltak a kérdésére, amely a jelentésben szintén benne van; a gondnokoltakra és a gondnokság alá helyezés problematikájára, amelyet, úgy gondolom, szintén nagyon fontos itt, a Ház előtt is szóvá tenni.

Összességében általános vitára alkalmasnak tartotta a bizottságunk a jelentést. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai