Készült: 2024.09.25.11:29:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2014.11.20.), 200. felszólalás
Felszólaló Hegedűs Lorántné (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:26


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGEDŰS LORÁNTNÉ (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Nagyon röviden hadd reagáljak először Boldog István képviselő­társamra, aki azt mondta itt sommásan az ellenzék kapcsán, hogy mi csak arról tudunk beszélni három napja ? noha egyébként a költségvetési vita csak két napja tart, de mindegy, most zárójelbe teszem ezt a gondolatot ?, hogy mi mindenre adnánk pluszpénzt. Nem, én hadd mondjam el, hogy például én a tegnapi napon arról beszéltem, hogy mire nem kellene pénzt adni, hogy honnan vennék én el pénzt. Megmondom őszintén, például Andy Vajnának nem adnék egy 100 milliárd forintos ajándékot. (Szórványos taps az MSZP soraiban.) Innen már akkor beljebb vagyunk, ha azt a 100 milliárd forintot például el tudjuk költeni valami másra.

No, mire másra lehetne elkölteni? Erről szeretnék egy-két szót szólni, illetve még egy rövid időre visszatérnék az előző napi vitához. Nevezetesen arra, amikor államtitkár úr azt mondta, hogy milyen jól jártak az önkormányzatok, és kár annyit búsongani az ő sorsukon, hiszen 1300 milliárd forintnyi adósságot vállalt át tőlük a kormányzat. És valahogy úgy beszélünk erről a dologról mindig, különösen a kormányzat, mintha ez az 1300 milliárd forint úgy eltűnt volna, vaporizálódott volna a nagy levegőégbe ? közben meg nem ez a helyzet. Az, hogy nem az államháztartás egyik alrendszerének az adóssága, nem mondjuk, hogy államadósságot csináltunk belőle, de attól az még nem tűnt el. Lefordítom magyarra: Kósa „20 százalékos” Lajos 25 milliárd forintnyi adósságát, amit átvállalt az állam, na, majd most minden magyar ember kifizetheti egyformán. Ez jó? Ez igazságos rendszer? Én ezt nem gondolnám.

A kormányzat arról beszél egyfolytában, hogy mennyire fog a mozgástere bővülni az önkor­mány­zatoknak. Azt gondolom, hogy ha már mozgás­térbővülésről beszélünk, hadd adjak két ötletet a kormánynak, ami valójában ezt a mozgás­teret bővítené. Például tessék visszaadni a gépjár­műadó elvett 60 százalékát! Maradjon ott az is az önkormányzatoknál, mindjárt bővül a mozgástér! Vagy a másik: állítsák vissza azt a rendszert, hogy az szja-nak legyen egy helyben maradó része, amit szabadon felhasználhatnak, mondjuk, legyen ez 8 százalék? Nem is olyan régen még 8 százalék volt, tisztelt államtitkár úr.

No, de ugye, önök azt a csodafegyvert hasz­nálják, hogy legyen települési adó. Boldog István képviselőtársam tegnap a Háznak nem árulta el, csak annyit mondott, hogy ő tud egy tuti receptet, hogy mit lehet települési adóként bevezetni. Sajnos a magyar sajtóban megjelent egy ilyen tuti recept, ami, megmondom őszintén, elég leghangoló. Pláne, ha a képviselőtársam is erre gondolna. Nevezetesen arra, hogy adóztassuk meg a magyar földet. Azt gondolom, hogy ez egy nagyon-nagyon rossz üzenet lenne.

Megmondom, hogy miért. Mert ? igen, egyéb­ként, ha már visszatérünk arra a gondolatra, amit szintén ön vetett fel, hogy Magyarország gyarmat-e vagy sem, valóban, már itt több mint egymillió magyar hektárnyi ? és az önök egyik volt államtitkárától tudjuk ? termőföld van idegenek kezében. Csak sajnos nem az ő tulajdonukban van egyelőre, hanem zsebszerződéseken keresztül birtokolják ezt a földet. Úgy gondolom, hogy ha a földadóban gondolkozunk, az elsősorban a magyar kisembert fogja sújtani, és még inkább arra fogja őket terelni, hogy adják el a nagy gyarmatosítóknak a földterületüket, mert így is nehéz fenntartani, így is nehéz gazdálkodni, rendkívül kiszolgáltatott helyzetben vannak a magyar gazdák. Tehát egy földadóval még inkább ebbe az irányba terelnénk őket. És higgyék el nekem, nem például Benettont sújtanánk ezzel, aki 5000 hektárjával Somogyországban nem a saját neve alatt gazdálkodik vagy garázdálkodik, pontosabban, hanem a „gyaDrava” Bt., tehát már az önök településadója szerint nem megadóztatható módon; vagy további 2000 hektár tekintetében meg zsebszerződéseken keresztül, megint csak nem őt sújtanánk vele. Tehát ez egy nagyon-nagyon rosz gondolat, nagyon rossz rendszer, én ezt nagyon nem ajánlanám önöknek.

Továbbmegyek, amire szeretnék egy választ kapni. Vajon miért van a következő a törvény­javaslatban? Van a fejezeti tartalék, ami most drasz­tikusan szűkülni fog. De egy tavalyi döntés kapcsán hadd mondjam el, hogy hogyan nézett ki ez. Tállai államtitkár úrtól hallottam, hogy egy tavaly szeptemberi döntéscsomag kapcsán, amikor ezekről a rendkívüli kiegészítésekről döntöttek, akkor azt mondta az államtitkár úr, hogy beérkezett 60 milliárdra igény, valószínűleg ebből 40 milliárd meg is alapozott, és van nekünk erre 20 milliárd forintunk.

Azt gondolom, valójában mind a 60 milliárd megalapozott volt már akkor, és valójában tényleg csak 20 milliárdot osztottak ki abban a szeptemberi hónapban. De ha egy tavalyi adat tükrében nézzük ezt a dolgot, akkor nem inkább bővíteni kellett volna ezt a fejezeti tartalékot ahelyett, hogy önök jelentősen szűkítik? Sőt, ennek jelentős részét még meg is pántlikázzák. Mondok egy példát. Lázár János városa, „Hódmezőlázárhely” 1,2 milliárd forintot fog csak ebből a fejezeti tartalékból kapni az ingatlanokkal kapcsolatos beruházásokra. Én ennél nevetségesebb magyarázatot még életemben nem hallottam.

(21.00)

Miért nem írták akkor egy az egyben bele azt e törvénybe, hogy „Lázár János zsebpénze, 1,2 milliárd forint”? Sokkal tisztább, becsületesebb lett volna ez az indokolás. Ez a véleményem. Ezenkívül persze a fejezeti tartalékot mindenféle stadionépítés, meg ez, az, amaz fideszes nagyvárosokban még tovább terheli, és tovább szűkíti, tehát ez semmiképpen nem jó rendszer.

Még egyre szeretnék igen nemes választ kapni. Varga miniszter úr azt mondta, hogy csökkenteni kell a bürokráciát, az önkormányzatoknál az intézményrendszert át kell alakítani a hatékonyság és a takarékosság jegyében. Ugye, akkor ez azt jelenti, hogy az eddigi 2 ezer fős határt, ami az önálló önkormányzati hivatal megalakításának a határa, föl fogják emelni 5 ezer főre jövő évben? Ugye, igazam van?

Pogácsás államtitkár úr, kérem, hogy válaszoljon erre az egész konkrét kérdésemre, mert egyébként én azt gondolom, hogy a bürokrácia nem a polgármesteri hivatalokban van. Az például az államtitkárok, helyettes államtitkárok számában van, ami, most tudjuk, hogy osztódással szaporodik. Talán ott kéne kezdeni a spórolást. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai