Készült: 2024.09.20.15:46:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2014.11.20.), 144. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:33


Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A Mirkóczki Ádám képviselő úr által elmondottakra szeretnék reagálni. Legelőször is a hozzászólása első részében felvetett vitára utalnék, és szeretném rögzíteni, mert tételesen meg tudjuk mondani, hogy hány törvény, hány olyan rendészeti, a rendet támogató és elősegítő önálló törvény volt, amit nem szavaztak meg. Ez rendelkezésre áll, ez tényadat. Arra hívom föl mindig is a figyelmüket, ha valóban rendért kiáltanak, és rendet akarnak, akkor ezt a kétarcú magatartásukat talán érdemes lenne felülvizsgálni. Önök tudják, csak akkor nem hiteles, amit csinálnak, ha a jelenlegi gyakorlatot folytatják.

Ami az elmúlt négy évet illeti, a vita tegnapi részén is elmondtam, talán ma is utaltam már, azt lehet mondani, hogy az elmúlt négy év erőfeszítéseinek eredményeképpen ma nagyobb biztonságban élnek az emberek Magyarországon, mint 2010-ben. Úgy gondolom, ebben egyet tudunk érteni, képviselő úr. Ez azoknak az erős törvényeknek az elfogadásának köszönhető, azoknak a költségvetési törvényeknek az elfogadásának köszönhető, azoknak az intézkedéseknek köszönhető, amelyeket a kormány, illetőleg a parlament megtett annak érdekében, hogy létrehozzon, kialakítson a rendőrségnél olyan törvényi hátteret, olyan viszonyokat, amelyek stabilizálják a személyi állományt. Magyarán, ne lehessen elmenni 40 évesen a rendőrségtől meg a hivatásos állományból nyugdíjba, megadják a megfelelő elismerést a személyi állománynak, biztosítja a költségvetési hátteret, hogy olyan költségvetési hátterük legyen ezeknek az intézményeknek, többek között a rendőrségnek, ami a stabil, kiegyensúlyozott működést tesz lehetővé, a technikai feltételeket biztosítja, a szervezeti és a személyi feltételeket.

Ugye, itt elmondom azt a kulcsszót, amitől önök mindig idegesek lesznek, hogy 3500 fővel növeltük a rendőrség létszámát, és ma már elmondhatjuk, hogy a rendőrség létszáma adott ahhoz a feladat-végrehajtáshoz, amit a rendőrségtől ma minden magyar állampolgár elvár.

Ami az ön javaslatát illeti, hogy új rendőrségi törvény kell, úgy gondolom, hogy a jelenlegi rendőrségi törvény is alkalmas arra, hogy azokat a feladatokat meghatározza, azokat a kereteket meghatározza, azokat a célokat meghatározza és megfogalmazza, amelyeket a rendőrségtől, a Terrorelhárítási Központtól, a Nemzeti Védelmi Szolgálattól, hiszen ez a három szervezet határozza meg a magyar rendészet alappillérét, tehát ezektől a szervezetektől el tudunk várni. Nyilvánvalóan ezt az állításomat az elmúlt időszak bizonyította.

Hadd cáfoljam azt az állítását, amit a közterületi rendőri jelenlét csekély voltára vonatkozóan megfogalmazott. Éppen tegnap is több hozzászólóra reagálva elmondtam, hogy 2013. szeptember 25-én indult az öt kelet-magyarországi megye vonatkozásában a fokozott rendőri jelenlét és fokozott ellenőrzés, amit a kormány ez év július 1-jével kiterjesztett az egész ország területére, tehát a 19 megyére és Budapestre.

Engedje meg, hogy néhány adatot, néhány ered­ményt elmondjak ezzel kapcsolatban. A 19 megye területén az elmúlt időszakban 150 408 fő 1 188 673 szolgálati órában 23 730 973 kilométer futásteljesítménnyel hajtotta végre a feladatot. Ennek során 3622 fő került elfogásra, amelyből tettenérés kiemelt bűncselekmény miatt 1675 főt, betöréses lopás miatt 3033 főt, érvényben lévő elfogatóparancs alapján 874 főt állítottunk a hatóságok elé. Az előállítások száma 9148 fő, amelyből bűncselekmény gyanúja miatt 3451 fővel, mintavétel miatt 1712 fővel szemben intézkedtek a rendőrök. Büntetőfeljelentés 2724 fővel szemben készült, szabálysértési feljelentések száma 15 215, amelyből tulajdon elleni szabálysértés miatt 1785 esetben, közterületen elkövetett közrend elleni szabálysértés miatt 1272 esetben intézkedtek a rendőrök, hogy néhány adatot mondjak.

Szeretném elmondani azt is, hogy mindvégig szoros együttműködés volt az érintett települési önkormányzatok vezetésével, polgármesterekkel, képviselő-testületekkel, az ő kéréseiket, igényeiket is megfogalmazva hajtotta végre ezeket a fokozott közterületi akciókat és a fokozott rendőri jelentétet a rendőrség személyi állománya, amiért én most is köszönetet mondok. Ezek a július 1. és szeptember 30. közötti adatok. Azt is elmondtam, hogy ennek forrásait körülbelül 6 milliárd forint értékben biztosítjuk az év végéig a fokozott rendőri jelenlét vonatkozásában.

(17.10)

Tehát szeretném elmondani, hogy ezek az eredmények, amiket a rendőrség elért, amiért köszönetet mondok.

Ami nagyon fontos a 2015-ös költségvetés vonatkozásában, amit ön is elismert, hogy 16 milliárd forinttal növeljük a rendőrség finanszírozását, ez több mindent tartalmaz, többek között a tiszthelyettesek, zászlósok 10 ezer forintos illetménykiegészítő juttatását. Nagyon fontos az, hogy ugyan nem ebben a BM-fejezetben, de a Miniszterelnökség fejezetben, a XI. fejezetben a céltartalékok előirányzatán a különféle kifizetések között 44 milliárd forint van a fegyveres és rendvédelmi életpálya finanszírozására, aminek az a lényege, hogy 2015. július 1-jétől a BM-hez tartozó intézmények közül a rendőrök, a tűzoltók, a katasztrófavédelmisek, a bv-sek, a titkosszolgálatnál hivatásos szolgálatot teljesítők átlagosan 30 százalék illetményemelésben részesülnek. Az életpálya folytatódik, még több elemmel kiegészül, de ez már konkrétum, ha a parlament elfogadja ezt a törvényjavaslatot, aminek a támogatására kérek mindenkit, akkor ez meg fog valósulni.

Ami pedig a Terrorelhárítási Központot illeti, azt a kritikát, amit megfogalmazott a Terrorelhárítási Központról… (Mirkóczki Ádám közbeszólására:) Dehogyisnem! Azt mondta, hogy máshova kellene ezeket a pénzeket vinni. (Mirkóczki Ádám közbeszól.) Azt gondolom, hogy a 2010. szeptember 1-jei működés megkezdése óta a TEK ? hogy rövidítve mondjam vagy Terrorelhárítási Központ - bi­zonyí­totta azt, hogy azokat a feladatokat, amelyekre létrehoztuk, el tudja látni és eredményesen látja el. (Zaj a Jobbik soraiban.)

Úgy gondolom, hogy az a kifakadása, hogy Magyarországon nincs terrorcselekmény, nincs terrorveszély, hála istennek és hála a Terrorelhárítási Központ működésének, hiszen a rendőrségi törvény, az 1994. évi XXXIV. törvény, valamint a terrorizmust elhárító szervezet kijelöléséről szóló 295/2010-es kormányrendelet meghatározza feladatait, országos illetékességgel végzi a terrorcselekménnyel, bűncselekménnyel összefüggésben elkövetett más bűncselekmények megelőzését, felderítését, megszakítását, a veszélyes bűnözők elfogását, a fegyveres bűnözők elfogását, valamint a nyomozó hatóságok felkérésére egyéb személy elleni erőszakos bűncselekmények megszakítását, ön- vagy közveszélyes állapotban levő személyek elfogását.

A TEK működése a nyilvánosság előtt zajlik, a parlament bizottságai a parlament nyilvánossága a biztosíték arra, hogy erről bármely képviselő megfelelő információkhoz juthat. Úgy gondolom, hogy a TEK állománya megérdemli, hogy itt, a parlament nyilvános ülésén köszönetet mondjak az általuk végzett szolgálatért, úgy gondolom, hogy ezt mindenképpen megérdemlik.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A felhozottak alapján arra kérem önt és a frakcióját, hogy ezeket az érveket meghallgatva támogassák a 2015-ös költségvetés elfogadását, mert ezzel talán hitelesítik azt a szándékukat, amit megfogalmaznak, hogy önöknek fontos a rend, a közbiztonság erősítése. Ennek a forrásai, a feltételrendszere ebben a törvényjavaslatban szerepelnek, úgyhogy arra kérem önöket és a tisztelt Házat, hogy a javaslatot támogassák. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai