Készült: 2024.04.30.01:32:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

334. ülésnap (2013.12.09.),  101-110. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:   93-100   101-110   111-118      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Pócs János, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a vidékfejlesztési miniszternek: "Mit tesz a kormány a géntechnológiával módosított szervezetekre vonatkozó nemzeti stratégia hatékony megvalósítása érdekében?" címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Budai Gyula államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy miniszter úrtól személyesen kéri a választ.

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Igen.

ELNÖK: Igen, képviselő úr elfogadja a válaszadó személyét, öné a szó, képviselő úr.

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Mindannyiunk számára ismeretes, hogy a génmódosított szervezetek kérdésköre itthon, az Európai Unióban, de a világ más részein is a figyelem központjában áll. Ez egy rendkívül összetett kérdéskör, mely számos problémát felvet, a mai napig tudományos, társadalmi és gazdasági viták kereszttüzében áll. A GMO-val kapcsolatban rengeteg mítosz és tévhit kering mind az emberek között, mind pedig a médiában. Egy biztos, rendkívül szerencsés helyzetben vagyunk, mert a Magyar Országgyűlés egyértelműen kijelölte országunk génmódosított szervezetekkel kapcsolatos jövőképét.

Alaptörvényünk XX. cikke kimondja ugyanis, hogy mindenkinek joga van a testi-lelki egészséghez. Ennek a jognak az érvényesülését Magyarország többek között géntechnikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdasággal segíti elő. Másrészt az Országgyűlés 2006-ban ötpárti konszenzussal határozatot fogadott el a géntechnológiai tevékenység alkalmazásával kapcsolatos magyar stratégiáról. Ebben részletesen meghatározza azokat a lépéseket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy megőrizzük hazánk GMO-mentes státusát.

Meggyőződésem, hogy az ország GMO-mentessége és fenntartása szempontjából kiemelten fontos a társadalom- és szemléletformálás, valamint a mezőgazdasági ágazat szereplőinek naprakész tájékoztatása, de kulcsfontosságú az is, hogy tudjuk érvényesíteni az érdekeinket az Európai Unió különböző döntéshozatali fórumain, hiszen tudjuk, hogy a GMO-kat érintő kérdések, döntések zöme nem Magyarországon, hanem európai uniós szinten dől el.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ezek jegyében tisztelettel kérdezem: milyen lépéseket tett eddig és milyen lépéseket tervez a kormány a jövőben tenni annak érdekében, hogy az alaptörvényben, valamint az említett országgyűlési határozatban foglalt célok megvalósuljanak? Hogyan szerez érvényt a kormány az említett stratégiai célkitűzésnek az Európai Unió különböző döntéshozó fórumain? Várom megtisztelő válaszát, államtitkár úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Budai Gyula államtitkár úrnak.

(15.40)

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A Vidékfejlesztési Minisztérium a múlt héten fejezte be azt a nyolc állomásból álló országjárást, amelynek fő mottója az volt, hogy "GMO-mentes Magyarországért". Ezen rendezvénysorozat kapcsán nagyon sok gazdálkodóval és olyan civil szervezetekkel találkoztunk, akiknek szerettük volna elmondani, hogy valójában mi is annak a stratégiának a lényege, amelyet a kormány és a minisztérium képvisel ebben a kérdésben.

Valóban, ahogy ön is mondta, az egyik legfontosabb döntés a 2012. január 1-jén hatályba lépett alaptörvényünk XX. cikkelyében rögzített GMO-mentes mezőgazdaság meghatározása. Nagyon fontos döntés volt ebben a kérdésben az a 2006-os országgyűlési határozat, amely Magyarország számára a védzáradék lehetőségét kötötte ki, illetőleg kimondtuk a GMO-növények termesztésbe vonásának tilalmát. De szintén nagyon fontos jogszabályi rendelkezés volt a 2013. július 1-jén hatályba lépett büntető törvénykönyv rendelkezése, amelyben új tényállásként szerepel a géntechnológiailag módosított növényfajtákkal kapcsolatos kötelezettség megszegése. Dolgozik a tárca azon is, hogy Magyarországon GMO-mentes jelölésről szóló jogszabály jöjjön létre, vagyis az, hogy a lakosság, a fogyasztók, akik nap mint nap vásárolnak a különböző üzletekben, dönteni tudjanak, hogy milyen terméket kívánnak megvásárolni, és mi ezt a GMO-mentes jelöléssel kapcsolatban kívánjuk meghatározni.

Ugyanakkor a hatóság is jelentősen végzi a munkáját. 2012-ben fokozott ellenőrzés indult, évente 400-500 élelmiszer- és takarmányminta ellenőrzése történik meg. Az ellenőrzött termékeknek mintegy 23 százaléka tartalmaz csak GMO-t, és ennek mindegyike a 0,1 százalék alatti (Az elnök csenget.) mértéknél marad.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg Pócs János képviselő urat.

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Államtitkár úr, köszönöm a válaszát. Államtitkár úr meggyőzött arról, hogy a kormánynak a legfontosabb feladatai mellett - az ország fellendülése, a gazdaság fellendítése, a mezőgazdaság fellendítése, utak, épületek, járdák, iskolák átadása -, ezen túl a legfontosabb az emberek egészsége, az egészséges élelmiszer biztosítása, hiszen mindannyiunknak tudnunk kell, hogy az egészség nem minden, de a minden semmi egészség nélkül.

Államtitkár úr, tisztelettel a válaszát megköszönöm. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg Budai Gyula államtitkár urat. Öné a szó.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: (Mikrofon nélkül:) Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném még arról is tájékoztatni, hogy nemcsak az élelmiszer-biztonság fontos a minisztérium számára (Közbeszólások: Mikrofon!), hanem az agrárágazatnak egy nagyon fontos területe a vetőmagtermesztés is. Bocsánat! (Kézbe veszi a mikrofonját.) 2013. november 19-éig összesen 845 vetőmagmintát vizsgáltunk meg, a Nébih ezt a vizsgálatot lefolytatta, és a vizsgálat eredményeképpen 23 esetben mutatott ki GMO-t, s ezen vetőmag-forgalmazókkal szemben eljárást indítottunk. Sajnos még mindig próbálkoznak a nagy vetőmag-forgalmazók, hogy akár kukorica, akár csemegekukorica, akár repce tekintetében GMO-val szennyezett vetőmagot hozzanak forgalomba.

Ne felejtsük el, Magyarországon ez stratégiai ágazat, közel 190 milliárdos piac, Európában a harmadikok, a világon pedig a kilencedikek vagyunk. Meg kell őrizni a GMO-mentességünket, nemcsak az élelmiszerek vonatkozásában, hanem a vetőmagok vonatkozásában is.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:   93-100   101-110   111-118      Ülésnap adatai