Készült: 2024.04.29.20:11:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

331. ülésnap (2013.12.02.),  83-89. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:54


Felszólalások:   77-83   83-89   89-94      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 197 igen szavazattal, 57 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Magyar Zoltán, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a vidékfejlesztési miniszterhez: "A kormány a csúsztatások és mellébeszélés után mikor tér át a földvédelem útjára?" címmel. Magyar Zoltán képviselő urat illeti a szó.

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt héten Vona Gábor, a Jobbik frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában összefoglalta a kormány legsúlyosabb, a magyar föld védelmével kapcsolatos mulasztásait, árulásait. Budai államtitkár úr válasznak álcázott csúsztatássorozatát kell most tisztába tennünk.

A külföldiek földvásárlásának tilalma ellenére az önök számára megállíthatatlannak tűnik az ország felvásárlása. Becslések szerint Magyarországon 1 millió hektár termőföldhöz jutottak külföldiek különböző módon. A legsúlyosabb a helyzet a dunántúli megyékben, ahol sok településen a tőkeerős külföldiek már minden földet elvittek a magyar gazdák elől. Kérem önöket, kérem önt is, államtitkár úr, látogasson el azokba a zalai, vasi, rábaközi falvakba, ahol gyakorlatilag a falu teljes földterülete idegen kézbe került. Osztrák traktorokkal szántják körbe ezeket a falvakat, semmi esélyük nem marad így a helyben élőknek. Menjen el, beszéljen velük, beszéljen ezekkel az emberekkel, és mondja a szemükbe, hogy miért nem tettek értük semmit!

További probléma, hogy ezek az új földbirtokosok külföldön szerzik be a vetőmagot, a műtrágyát, a növényvédő szereket, a gépeket, nem hazánkban tankolnak, gyakran feketén foglalkoztatnak, így még adóbevétel sem származik a jelenlétükből. Képzeljék el, hogy ma, amikor még tilos a külföldiek földvásárlása, ekkora területeket szereztek már meg, mi lesz jövőre, amikor mindez az önök földforgalmi törvénye miatt törvényessé válik. Mindezek orvoslására egyetlen javaslattal próbálkoztak, amit ma is levettek a napirendről, három hete húzzák az időt, nem tudjuk, hogy miért, nem mondják meg, hogy miért.

Önök a helyben élő családi gazdáknak ígért lehetőségek helyett odadobják őket koncként annak a néhány agrárbirodalomnak, amelyeket minden eszközzel támogatnak. Országosan néhány nagy tőkeérdekeltség a legnagyobb haszonélvezője a mezőgazdasági támogatásoknak is. Jól mutatja az aránytalanságot, hogy hazánkban a termőterület 70 százalékát és az ezzel járó támogatásokat a gazdaságok 7 százaléka birtokolja. Mindeközben a családi gazdaságok lehetőségei folyamatosan visszaszorulnak. Ezeknek az újkori földesuraknak a baloldalon és önöknél a Fideszben is akkora hatalmuk és befolyásuk van, hogy még a törvényeket és benne a kiskapukat is ők hozzák, pedig a foglalkoztatási és versenyképességi adatok is azt mutatják, hogy ha a társadalom többségének az érdekeit nézzük, nem gondolkodhatunk nagybirtokrendszerben.

(15.10)

A gazdáknak elegük van abból, hogy a szénát ők kaszálják, a pénzt pedig az önök földesurai. A Jobbik a vidék pártjaként nem tűrheti szó nélkül azt, hogy a magyar termőföld átkerül idegen vagy akár hazai oligarchák kezébe. És ebben nincs alku, államtitkár úr! Nem hagyjuk elveszni akkor sem, ha ez az önök üzleti érdekeit sérti.

Várom válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az interpellációra Budai Gyula államtitkár úr fog válaszolni.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy látom, hogy Magyar Zoltánnál és a Jobbiknál elég nagy probléma lehet, tekintettel arra, hogy megpróbálják menteni a menthetetlent, ami abból áll, hogy az elmúlt három és fél évben sem a földvédelem, sem pedig a zsebszerződések visszaszorítása érdekében semmilyen konkrét javaslatot, illetve lépéseket nem tettek.

És, tisztelt Magyar képviselőtársam, ha már a csúsztatásnál tartunk, az ön frakcióvezetője elég rendesen csúsztatott a múlt héten, napirend előtt, idehozva azt a bolgár példát, amelynek semmi köze a magyarországi földmoratóriumhoz, tekintettel arra, hogy a bolgárok sokkal később, 2007-ben csatlakoztak hozzánk, és 2014. január 1-jén jár le a moratórium. Ők ezt a még le nem járt moratóriumot kívánták meghosszabbítani. Az ön frakcióvezetője pedig megpróbálta ezt a két dolgot összemosni. Sőt, ha önök annyira jó megoldásnak tartják a bolgár földtörvényt, akkor a Jobbik kifejezetten azért lobbizik Magyarországon és Európában, hogy a jogi személyek, a nagygazdaságok nem csak használhassák a földeket, hanem annak tulajdonjogát is meg tudják szerezni.

Tisztelt Képviselőtársam! Azt gondolom, hogy igen nehéz önöknek vitatni azokat a konkrét intézkedéseket, amelyek az elmúlt években születtek a termőföld védelme érdekében. Van, amit önök is megszavaztak, van, amit pedig nem szavaztak meg. Azt gondolom, az új büntető törvénykönyv egyértelműen olyan jogi kereteket ad, aminek alapján a termőföld jogellenes megszerzésében részt vevő eladó, vevő, ügyvéd, közjegyző igen súlyos, 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A magyar állam elővásárlási jogát gyakorló NFA-nak pedig lehetősége van arra, hogy ilyen jellegű, spekulatív célú földszerzéseket megakadályozza.

Önök, tisztelt képviselőtársam, a múlt héten, az új földforgalmi törvény vitájában már azt is támadták, hogy a helyi földbizottságok hogyan álljanak össze. Önök azt feltételezték, hogy a helyi földbizottságok tagjai arra fogják fölhasználni mandátumukat, hogy a vagyonukat gyarapítsák. Vagyis a magyar gazdákat, ezeket a gazdákat korrupcióval vádolták meg. Hát, ha önök úgy látják, hogy ez a magyar föld védelme, ez a magyar termőföld megvédésének lehetősége, akkor, azt gondolom, önök nagyon messze járnak az igazságtól.

De azt gondolom, az is csúsztatás, képviselőtársam, amit ön itt a birtokszerkezettel kapcsolatban elmondott. És önök ezt itt rendszeresen előadják a parlamentben, hogy önök a kisgazdaságok pártján vannak. Azt gondolom, hogy a "Termőföldet a gazdáknak" program, ami közel 200 ezer hektár földterületet juttat a családi gazdaságoknak, 25 és 50 hektáros birtoktestekben, mindenképpen azokat a kisgazdaságokat erősíti, amelyek vonatkozásában a kormány elkötelezett. Ugyanis itt a parlamentben már többször elmondtuk önöknek, de úgy látom, hogy önök ezt nem értik meg, hogy mi azt a birtokszerkezetet, ami jelen pillanatban úgy mondható el, hogy 50 százalékban nagygazdaságok és 50 százalékban kis- és közepes gazdaságok, úgy szeretnénk, úgy fogjuk megváltoztatni ezzel a programmal, hogy 80 százalékban a kis- és közepes gazdaságok, a maradék 20 százalékban pedig a nagygazdaságok fogják ezeket a területeket használni.

És az az új földtörvény, amely 1200 hektáros birtokmaximumot - képviselőtársam, birtokmaximumot - határoz meg, az belimitálja ezt a felső határt. A kedvezményes birtokmaximum, aki állatott tart, vetőmagot termeszt és egyéb tevékenységet folytat, maximum 1800 hektárig mehet el. Úgy gondolom, önök nem értik a földtörvényt, képviselőtársam.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Államtitkár úr válaszát nem tudom elfogadni. A bolgár példával kapcsolatban is csúsztatott, államtitkár úr. Bulgáriában január 1-jével lejárt volna a földvásárlási moratórium, ők igenis nemzeti parlament révén ezt megakadályozták, elé léptek, és ezt a törvényt szépen meghozták. Ha a bolgároknak ez egy normális ügymenet lett volna, akkor miért rendelték be őket az Európai Bizottság elé, államtitkár úr? Ne csúsztasson ebben sem! Egyébként a Jobbik javaslatai megtalálhatóak az alaptörvény kapcsán, ugyanúgy, ahogy a földforgalmi törvényhez és minden földdel kapcsolatos jogszabályhoz benyújtottuk a módosító javaslatainkat.

És tudom, hogy önnek ez furcsa, és sok kormánypárti képviselőnek is furcsa, amit most mondok, de higgyék el, be fogjuk tudni bizonyítani, hogy a Fidesz-földeknek nem szinonimája a magyar termőföld, és nem az oligarchák kiszolgálását kell hogy jelentse a magyar termőföld, hanem a helyi közösségek használatába kell juttatni. És a Jobbik oda fogja juttatni, ha már ezt önök elmulasztották.

Válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 194 igen szavazattal, 38 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Firtl Mátyás, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Hogyan járul hozzá a munkahelyvédelmi akcióterv a foglalkoztatás javulásához és a gazdaság növekedéséhez?" címmel. Firtl Mátyás képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   77-83   83-89   89-94      Ülésnap adatai