Készült: 2024.04.29.20:59:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.),  47-53. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:57


Felszólalások:   41-47   47-53   53-59      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem a tisztelt Házat, mert ha jól értelmeztem a képviselő urat, nem fogadta el a választ... (Gúr Nándor: Jól értelmezte!) Jobb lett volna, ha mondja, még jobb lett volna, ha kérdez. Tehát kérdezem a tisztelt Házat, hogy elfogadja-e a választ. (Szavazás.)

A Ház 193 igen szavazattal, 64 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az államtitkár úr válaszát elfogadta.

Tisztelt Ház! Varga Géza, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a vidékfejlesztési miniszterhez: "Milyen intézkedéseket tervez a kormány annak érdekében, hogy a mezőgazdaságban foglalkoztattak számának drámai csökkenését visszafordítsa?" Parancsoljon, képviselő úr!

VARGA GÉZA (Jobbik): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Súlyos ellentmondás van az ön és Fazekas miniszter úr által többször, több helyen elmondott nyilatkozatok és a KSH adatai között abban a tekintetben, hogy hogyan is alakul a mezőgazdaságban foglalkoztatottak aránya.

Önök a regisztráltak számának növekedéséről beszélnek úton-útfélen, miközben a KSH legújabb adatai szerint pedig 11 ezer fővel csökkent a mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma az elmúlt év azonos időszakához képest. A csökkenésnek ez a drámai mértéke annál is inkább súlyos, mivel a többi ágazatban az adófizetők által finanszírozott közmunkának köszönhetően valamelyest nőtt vagy legalább stagnál a foglalkoztatottság. A helyzet súlyosságát tovább fokozza, hogy a foglalkoztatottak számának zuhanása a harmadik negyedévre érvényes, amikor a zöldség-gyümölcs ágazatban zajlik a betakarítás, a szőlészetekben pedig a szüret, vagyis a szezonmunkák dandárjában csökkent a foglalkoztatottak száma. Mire számíthatunk így a téli hónapokban?

Önök félrevezetik a közvéleményt, mivel tudjuk, hogy az úgynevezett EU-regisztráció távolról sem a mezőgazdaságból élők számára utal, mivel ebben benne vannak azok az önkormányzatok, civil szervezetek is, amelyek a KAP költségvetéséből például szökőkutat vagy 40 centiméteres kilátót létesítenek. A valódi folyamat tehát épp ellentétes az önök kommunikációjával, de a miniszterelnök úr egymillió munkahelyről szóló ígéretével is. Nem kétséges, hogy a mezőgazdaságból élők száma a legfontosabb indikátora annak, hogy mennyire eredményes a kormány agrárpolitikája.

(14.40)

Megmutatja, hogy a kormány törvényalkotása mennyire hatékony abból a szempontból, hogy a mással nem pótolható termőföldet - mint a vidéki munkahelyteremtés legfontosabb eszközét - milyen hatékonysággal hasznosítja. Emlékeztetnék arra, hogy az elfogadott földforgalmi törvényben már nyoma sem maradt bármilyen foglalkoztatási kötelezettségnek az eredeti változathoz képest. A KSH hiteles adatai alátámasztják tehát, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium jelenlegi jogászi vezetése kudarcot vallott abban, ami a tárca legfőbb feladata volna, nevezetesen a vidéki népesség életfeltételeinek a javítása a termőföld és maga az agrárium mint eszközök segítségével. De ez csökkenő számú munkahelyek mellett nem lehetséges. Ez csak a vidék elhalását, a fiatalok külföldre vándorlását vagy jobb esetben városokba vándorlását eredményezi. Milyen intézkedéseket tervez a kormány ennek a folyamatnak a visszafordítására?

Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Budai Gyula államtitkár úrnak adom meg a szót.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Én büszke vagyok arra, hogy jogi egyetemet végeztem, és jelen pillanatban a minisztériumban dolgozom. Azt gondolom, önnek ez a kijelentése, hogy valaki jogászként egy minisztériumban dolgozik, nem hiszem, hogy befolyásolja azokat a körülményeket, ahogy a munkáját végzi.

Először is engedje meg, hogy tisztázzuk egy nagyon komoly csúsztatását, amit ön itt elmondott. Tisztában vagyok azzal, hogy a regisztrált gazdálkodók számának nincs semmi köze, nincs összefüggésben a mezőgazdasági foglalkoztatottak számával. Képviselő úr, mi ilyet soha nem mondtunk, tehát önnek ez az állítása valótlan.

De nézzünk néhány olyan tényt, amiről valójában nem is beszélt. A mezőgazdaság 2013 első felében a magyar gazdaság egyik hajtómotorja volt, a bruttó hozzáadott érték volumene 13 százalékkal bővült, és ez jelentősen növelte a GDP-t.

Még egy nagyon fontos dolgot ön elfelejtett mondani, tisztelt képviselő úr, hogy a mezőgazdaságban vannak tendenciák, amelyeket figyelembe kell venni. Az egyik ilyen tendencia az idényjellegű szezonális foglalkoztatás. Ha ön csak ezt az évet figyelte volna egy kicsit kritikusabb szemmel, akkor nagyon jól tudja, hogy az elhúzódó tél miatt egyes növénytermesztési szektorokban a betakarítás eltolódott, és a betakarítás eltolódásával egyébként az idényjellegű munkák vagy az idényjellegű foglalkoztatások is eltolódtak. Tehát azok a foglalkoztatási számok, amelyeket most ön itt számon kér rajtunk szeptemberben, azok októberben és novemberben fognak jelentkezni.

A másik nagyon fontos dolog, képviselő úr, amit ön elfelejtett elmondani, hogy a nemzetgazdaságban a foglalkoztatottak száma 2012-ben 1,7 százalékkal növekedett, ezen belül pedig a mezőgazdaság 2012-ben, tehát ebből a foglalkoztatási arányból 5,2 százalékkal vette ki a részt. Ez a szám azt bizonyítja, hogy a mezőgazdaságban dolgozók száma ebben az időszakban meghaladta a 200 ezret, 2012-ben közel 30 ezerrel nőtt a mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma. A mezőgazdaságba, képviselőtársam, beletartozik az élelmiszeripar és egyéb olyan ágazat is, amely a mezőgazdasághoz kapcsolódik. Az élelmiszeriparban 2012-ben folyamatosan bővült a foglalkoztatás, 2012-ben 126 ezer ember dolgozott, 2013-ben pedig közel 6 ezer fővel gyarapodott az ágazatban dolgozók száma. A kormány által bejelentett sertésstratégia és az áfacsökkentés pedig pontosan a foglalkoztatás, a munkahelyek megőrzését, illetőleg az ágazat kifehérítését fogja eredményezni, ami szintén az itt foglalkoztatottak munkahelyének a megóvására, megtartására irányul.

Tisztelt Képviselő Úr! Azt szeretném önnek mondani, hogy bármit is mond, 2010 óta a mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma meghaladja az előző időszakot. Hogy mondjak néhány dolgot önnek a jövőre vonatkozóan, amit ön szintén elhallgatott, a különböző ágazatok, szakszervezetek letették azokat a stratégiákat, amelyek a foglalkoztatás irányába mutatnak a 2014 és '20 közötti időszakban. Csak a zöldség-gyümölcs ágazat stratégiáját szeretném önnek elmondani, a szakszervezet dolgozta ki. 2014 és 2020 között ez az ágazat további 100 ezer új munkahelyet kíván létrehozni azokkal a beruházásokkal, amelyeket az ágazat felvázolt és meghatározott, amelyeket egyébként a kormány is támogat, további 100 ezer új munkahely fog létrejönni ebben az ágazatban.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a választ.

VARGA GÉZA (Jobbik): Elnök úr, ön elfogadná azt a választ, ami nem válasz? A felvetésemre 11 ezer fővel csökkent a mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma az elmúlt év azonos időszakához képest. Erről egyetlen szót államtitkár úr nem említett. Mondja a típusszövegeit, amit más témák kapcsán, de a kérdésre egyáltalán nem válaszolt. Azt gondolom, hogy ez a szám világosan mutatja, hogy a kormánynak a nem létező vidékstratégiája teljességgel megbukott. Amit a jelenlegi kormány csinál és amilyen babérokkal ékesíti magát, az nem más, mint az EU-s pénzek, az EU-ból érkező pénzek elosztása a klientúrának. Ez nem agrárstratégia. Éppen hogy a zöldségágazatban, és az ágazati stratégiák, amik készültek, azok ellenére csökkent a foglalkoztatottság.

Államtitkár úr, ezekre a kérdésekre nem adott választ. Azt gondolom, hogy tényleg fel kellene szabadítani a minisztériumot a jogászi vezetés alól, és (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) vidékfejlesztéshez, agráriumhoz értő szakembereknek kellene ott lennie.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház 193 igen szavazattal, 37 nem ellenében, tartózkodás nélkül a választ elfogadta.

Szél Bernadett, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: "Kormányzati pótcselekvések helyett miért nem a munkahelyteremtésre koncentráltak a választóiknak tett ígéretüknek megfelelően?" címmel.

A képviselő asszonyé a szó.




Felszólalások:   41-47   47-53   53-59      Ülésnap adatai