Készült: 2024.04.29.21:18:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

320. ülésnap (2013.11.04.),  109-118. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:26


Felszólalások:   101-108   109-118   119-126      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Nagy István, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a vidékfejlesztési miniszternek: "Mi vár a zsebszerződést kötőkre 2014-ben?" címmel. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e a válaszadásra kijelölt Budai Gyula államtitkár urat.

DR. NAGY ISTVÁN (Fidesz): Igen, természetesen.

ELNÖK: Elfogadja. Öné a szó, Nagy István képviselő úr.

(15.50)

DR. NAGY ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar földügyi szabályozás fontos mérföldkőhöz érkezett, amikor a tisztelt Ház 2013. október 28-ai ülésén elsöprő többséggel szavazta meg az általam előterjesztett törvényjavaslatot, amelynek célja a zsebszerződések feltárását és felszámolását segítő rendelkezések megállapítása, az ebben közreműködő állami szervek részére a szükséges felhatalmazások megadása és eljárásuk jogi megalapozása. Kicsit sajnálom, hogy a szocialista frakció korábbi ígéretével ellentétben végül nem támogatta az indítványt, de a tartózkodó szavazatuk talán jelzi, olyan ügyről van szó, amelyben immár szűk kivételekkel az Országgyűlésben is megjelenő nemzeti konszenzus van.

A törvényjavaslat főbb elemei a következők. A jogszabályba, jó erkölcsbe ütköző szerződések magánjogi jogkövetkezményeinek megállapítása, ideértve szélsőséges esetben a termőföld tulajdonjogának, az alaptalan gazdagodás ellenében történő és annak mértékéig terjedő állam javára, bírósági ítélet útján történő elvonását. A zsebszerződésekből a semmisség megállapítása esetén a termőföld ellenében átadott ellenszolgáltatás állami úton, bíróság előtt történő visszakövetelhetőségének kizárása. A hatóságok, mindenekelőtt az ügyészség feltárási és a bíróságok ítélkezési munkájának egyszerűsítését, könnyítését, gyorsítását szolgáló eljárási rendelkezések megállapítása. Az új nemzeti agrárkamara és a mellette működő választottbíróság súlyának megalapozása a termőföld tulajdonjogát vagy használati jogát érintő jogvitáknál. Mivel a törvényjavaslat kapcsán a vidékfejlesztési és az igazságügyi tárcával, továbbá a Legfőbb Ügyészséggel is több fordulóban egyeztettünk, úgy vélem, sikerült olyan normaszöveget alkotni, amely egyszerre veszi figyelembe az alkotmányos elvek érvényesülését, és egyidejűleg tesz eleget a jogsértő szerződések feltárásához és felszámolásához fűződő elemi érdekű közérdeknek is.

Kérdezem a tisztelt államtitkár urat, hol tart a magyar föld védelmének jogszabályi megalapozása, és mi vár a jövő évtől a zsebszerződésekben részesülő személyekre.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Budai Gyula államtitkár úrnak.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Ha röviden kívánnék válaszolni, két választ adok önnek. Mi vár a zsebszerződéseket kötő személyekre? Egyrészt egytől öt évig terjedő börtönbüntetés. Másrészt az ön által benyújtott új jogszabály alapján annak a területnek az állam javára történő marasztalása, amellyel a szerződés érintett, ugyanis az ügyész indítványára a bíróság a semmisnek nyilvánított szerződéssel érintett területeket az állam javára tudja marasztalni.

Még egyszer szeretnék azoknak a parlamenti pártoknak köszönetet mondani, akik támogatták ezt a törvényjavaslatot. Azt gondolom, hogy ez a törvényjavaslat, illetőleg az egész kérdés egy olyan kérdés, amely a politikai pártoktól függetlenül kellene hogy működjön. Ez egy nemzeti érdek, hogy a magyar termőföldet a külföldi befektetőktől, a spekulánsoktól megvédjük, illetőleg hogy azok, akik a korábbi joghézagokat kihasználva nagy mennyiségű termőföldet vásároltak meg az ország nyugati és középső részén, ezeket a szerződéseket ne tudják benyújtani a földhivatalokba, és ne tudjanak érvényt szerezni ezeknek a szerződéseknek.

Az a törvény, amelyet a parlament elfogadott, kitölti azokat a kereteket, amelyeket a korábban már elfogadott új büntető törvénykönyv, illetőleg az új földforgalmi törvénykönyv határoz meg.

Azt gondolom, hogy az a többletjogosítvány, amelyet az ügyészség részére, illetőleg a bíróságoknak biztosítottunk, egyértelműen garantálni fogja, hogy ezek a szerződések 2014. május 1-jét követően ne tudjanak érvénybe lépni, és már a korábban megkötött szerződéseket sem tudják azok a szerződő felek felhasználni, akik valóban nem azért vásárolták meg ezeket a területeket, hogy mezőgazdasággal foglalkozzanak, hanem kifejezetten spekulatív célra. Ezért úgy gondolom, hogy az új büntető törvénykönyv, az új földforgalmi törvénykönyv és ez a jogszabály teljes mértékben fogja garantálni a magyar termőföld védelmét.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

DR. NAGY ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! A folyamat résztvevőjeként és az egyik bizottsági ülés házigazdájaként magam is túlzás nélkül állíthatom, hogy a zsebszerződésekkel szembeni küzdelem céljára tavaly létrehozott tárcaközi bizottság az elmúlt egy évben többet tett a választókerületemben is igen súlyos probléma megoldása érdekében, mint az elmúlt húsz évben bármely szervezet. A nyugati határszélen élő országgyűlési képviselőként örülök annak, hogy kivettem a részemet ebből a küzdelemből.

Bízom abban, hogy a javaslatom kapcsán a kérdésben kialakult konszenzus hosszú távon fennmarad, mert ez párthovatartozástól független nemzeti érdek. Nagyon remélem, hogy a törvényben biztosított 60 nap alatt, ami az elkövetkező időszakban karácsonyig nagyon sok embernél az önbevallás, az önfeltárás időszaka lesz, nagyon sok, jelenleg fiókban lapuló szerződés érvényét veszti, mert a felek visszaállítják a jogrendet Magyarországon. Mindnyájunk érdeke, hiszen ez közös nemzeti érdekünk, az alaptörvényben is biztosítva van, hogy a magyar föld (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) továbbra is hosszú távon a magyar emberek kezében maradhasson.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A viszonválasz megilleti az államtitkár urat is.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársam! Egyet tudok garantálni önnek, hogy a fiókban lapuló szerződésekből soha nem lesznek valós szerződések, tehát az azt megkötők soha nem tudják felhasználni. Két számot szeretnék önnek mondani: 2012-ben és 2013-ban a magyar kormány közel 7,5 milliárd forint költségvetési forrást biztosított arra, hogy ezeket a területeket, akár nemzeti parkokat érintő területeket, akár egyéb területeket az állam javára megszerezze akár kisajátítás, akár adásvétel útján. Ez közel 10 ezer hektár nagyságú terület, és ez még akkor is jelentős, ha a Jobbik ezt kevesli, mert úgy gondolom, hogy az előző húsz évben egyetlen kormány nem tett annyit a zsebszerződések visszaszorítására, mint ez a kormány.

A szocialistáknak, ne felejtsük el, 2002-ben az első döntésük az volt, hogy a 2001-ben megalakult bizottságot megszüntették. Egyébként a mostani tartózkodó szavazatuk azzal a nemmel ért fel, amelyet akkor hoztak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   101-108   109-118   119-126      Ülésnap adatai