Készült: 2024.04.30.00:36:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

317. ülésnap (2013.10.28.),  115-124. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:29


Felszólalások:   107-114   115-124   125-132      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Gőgös Zoltán, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a vidékfejlesztési miniszternek: "Mire várnak, miniszter úr?" címmel. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e a válaszadásra kijelölt Budai Gyula államtitkár urat.

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Ugyan azt látom, hogy a miniszter úr menekül a felelősség elől, de elfogadom államtitkár úr személyét.

ELNÖK: Elfogadja. Akkor öné a szó, Gőgös képviselő úr.

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Elég érdekes polémiát folytattunk államtitkár úrral az elmúlt hetekben az NBH-s szervezett bűnözői csoport kapcsán. Azt szeretném elmondani, hogy akkor felmerült az a dolog, hogy ki mit tudott, mikor mit csinált, mikor kit jelentett fel, hogyan. Pontosan tudom, hogy nem ez a dolog lényege, de azért szeretném jelezni, hogy a legfőbb ügyész úr nekem ma megírta, hogy október 8-án az Alkotmányvédelmi Hivatal tett feljelentést, tehát 9-én még senki nem nyomozhatott ebben az ügyben, amikor én sajtótájékoztatót tartottam.

(15.50)

Azt tudom, hogy pénteken már volt nyomozás, mert akkor jelentek meg a NAV nyomozói Sárváron a cégeknél. De még egyszer mondom, nem ez a lényeg, hogy ki mikor kit jelentett föl. Az inkább probléma, hogy ha valóban ez februárban tudott volt - ami valószínűleg igaz lehet, hiszen mégiscsak történt kár, bármennyire is mondja államtitkár úr, hiszen az első évben, 2012 után egy cég ezek közül, amely szerintem az egyik fő szervező volt, fölvette a támogatást -, akkor miért hagyták elengedni ezt a dolgot egészen addig, hogy ez még az idén nyáron újabb támogatási igénylésekkel folytatódjon. Ezt azért is mondom, mert akkor nagyjából egy szűkszereplős játékról volt még szó, nyilván az MVH vezetőivel és azzal a céggel, amely ezt előző évben csinálta.

De azt látjuk, hogy például egy sárvári képviselő - aki most lemondott a Fidesz-tagságáról, vagy felfüggesztette, hogy ne zavarja a pártját az őt terhelő vádakkal, igaz, hogy a képviselőségről nem - azt mondja, hogy nyilván őt belerángatták ebbe az ügybe. Ezt is meg lehetett volna akadályozni, ha ezt a bűnszervezetet február után azonnal fölszámolják.

Tehát én azt nem értem, államtitkár úr, hogy miért kellett erre várni. Ráadásul június 12-én még az az elnökhelyettes egy sajtótájékoztatót tartott, egy új projektet, egy uniós projektet mutatott be, ami pont ezeket a dolgokat akarta megakadályozni, utána pedig halljuk, hogy előzetes letartóztatásba kerül. Hát, azért ennek van egy kis diszkrét bája, államtitkár úr. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Tehát azt kérdezem, hogy hol voltak, mit csináltak addig, és mit akarnak még tenni ebben az ügyben.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Budai Gyula államtitkár úrnak.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Én amit állítottam önnek... - itt van a februári levél, az első levél ebben az ügyben (Felmutat egy iratot.), de ezen olyan cégek szerepelnek, ami nem hiszem, hogy a nyilvánosság, illetőleg a publikum elé tartozik, hogy melyek voltak azok a cégek, amelyekre megvoltak azok a konkrét információk, hogy ilyen módon kívánnak az elkövetkező időszakban földalapú támogatásokhoz hozzájutni, illetőleg megvoltak azok az információk, hogy milyen további, már meglévő, illetőleg újabb cégek kívánnak uniós földalapú támogatásokat megszerezni.

Ezt a kérdést, tisztelt képviselő úr - most már ön is elmondta -, szerintem az Alkotmányvédelmi Hivatalnak kell föltenni, hogy miért nem hozta nyilvánosságra februárban. A válasz egyszerű: a nyomozás érdekei, illetőleg az ügy feltárásának az érdekei azt kívánták meg, hogy ne hozzuk nyilvánosságra ezeket a nagyon fontos információkat, mert ha nyilvánosságra hozzuk, akkor azok a bűnözői körök, akik ebben az ügyben érintettek voltak, úgy gondolom, hogy ebből az egész ügyből kihátrálnak.

Képviselő úr, ön jó néhány évet eltöltött kormánytagként. Elég furcsának tartom, hogy ön ilyen jellegű kérdéseket tett fel, mert ez egy evidens dolog szerintem, hogy ha van egy ügy, amiben vannak információk, és bizonyos hatóságok megpróbálják földeríteni az egész ügyet, akkor természetesen nem állunk ki a nyilvánosság elé, nem tájékozatom önt, nem tájékoztatom a parlamentet, hogy van ilyen információ a birtokunkban, tudjuk, hogy melyek azok a cégek, amelyek földalapú támogatást kívánnak nem megengedett módon igényelni, majd csak akkor, amikor az egész kép összeáll, amikor a nyomozás valójában olyan szakban van. Képviselő úr, nem akarom önt kioktatni, hogy a nyomozásnak vannak nyílt és nem nyílt szakaszai, nem hiszem, hogy ön ezt nem tudja.

Én úgy gondolom, hogy jelen pillanatban is csak annyit mondhatunk el, ami a nyilvánosságra tartozik: azok az emberek, akik érintettek, le vannak tartóztatva, a nyomozás folyik, megakadályoztuk a földalapú támogatások kifizetését, és a gazdák, azok, akik tisztességesen beadták a támogatási igényt, megkapták az első 50 százalékot.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz illeti meg Gőgös képviselő urat.

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Én azt gondolom, államtitkár úr, hogy amikor elszámoltatási biztos volt, akkor nem ezt az elvet vallotta, hogy mikor mit hozzanak nyilvánosságra, meg milyen rejtett, meg milyen nem rejtett szakaszai vannak az ügynek. Mindenkit Hír TV-s kamera előtt vittek el, államtitkár úr. A mai napig nem tudjuk, ki az a négy ember, de azt tudjuk, hogy a pápai húsgyár gazdasági igazgatónőjénél házkutatás volt a Hír TV közvetítésével, aki a mai napig nem gyanúsított. Tehát én ezt a kettős mércét nem értem.

A másik: nem igaz, hogy minden gazdálkodó megkapta, mert azokban a blokkokban érintett gazdálkodók bizony nem fogják még egy darabig megkapni az előleget, legalábbis hozzám ilyen jelzések jöttek, és nem egy, nem kettő. Ezen kellene gondolkodni, hogy ha nem hagyták volna eddig fajulni ezt a kérdést... - és én arról nem tehetek, hogy ennyi idő kellett annak a hivatalnak. Valószínű, nem kerestek meg szakembert, aki kettő perc alatt megmondta volna, hogy kik hogyan és miként csinálták ezt a történetet. Ugyanis ez a rendszer mindent rögzít, államtitkár úr, itt nem kellett volna addig várni, amíg majdnem kifizetésre kerül a sor. Furcsa módon rögtön feljelentést tettek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), ahogy az én sajtótájékoztatóm híre kiment az éterbe.

Ezekre kérnék szépen választ, államtitkár úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Budai Gyula államtitkár úr!

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Én nem tehetek arról, hogy ön nem bízik a nyomozó hatóságokban. Ez az ön egyéni problémája.

Ugyanakkor, amikor ön először ebben az ügyben a sajtó elé állt, idézem: a hozzám eljutott belső információk alapján jutottak ezek a tények a tudomásomra. Tehát akkor a belső informátora azt is elmondta önnek, hogy kik lehetnek azok a személyek vagy ki lehet az az személy az MVH-n belül, aki ezt az egészet összefogja. Nem titok, ön is tudja, elmondták a sajtóban is, a sajtó többször leírta, hogy az MVH egyik vezetője érintett az ügyben.

A másik további három személy vonatkozásában sem ön, sem én személyiségi jogokra hivatkozással nem mondhatunk semmit, tisztelt képviselőtársam. Én úgy gondolom, hogy bízza ezt az ügyet a hatóságokra, föl fogják göngyölíteni, és amikor az ügy olyan szakaszban van, ki fognak állni, és el fogják mondani, hogy kik érintettek még ebben az ügyben.

Köszönöm szépen, képviselő úr. (Taps a kormánypártok soraiban. - Gőgös Zoltán: Az elnök meddig marad a helyén, államtitkár úr?)




Felszólalások:   107-114   115-124   125-132      Ülésnap adatai