Készült: 2024.09.26.20:21:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2008.11.18.), 266. felszólalás
Felszólaló Winkfein Csaba (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:56


Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WINKFEIN CSABA (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Két területről szeretnék beszélni, egyrészt a kábítószerügy területéről, másrészt pedig az ifjúság területéről. A kábítószerügyi eseti bizottságban igen sokat foglalkoztunk a kábítószer-probléma kezelésére, a drogprevencióra szánt források alakulásával, helyzetével. Azt lehet látni, hogy az öt párt 2000-ben elfogadott nemzeti drogstratégiáját, mely stratégia jelenleg is él, és várhatóan 2009-től egy következő stratégiát fogunk alkotni... - ebben is és a korábbi jelentéseinkben is azt támasztottuk alá, hogy a drogstratégia teljes körű megvalósítására egyik kormányzati ciklusban sem állt rendelkezésre elegendő pénzügyi forrás.

Azt lehet látni, hogy többnyire 1-1,2 milliárd forint körüli összeg szerepelt a drogprobléma kezelésével kapcsolatos fejezeti soron. Ezen belül a prevenciós programokra fordított összegek viszont nem változtak, évente körülbelül 600-700 millió forint volt erre a célra. 2000-ben 798 millió, 2001-ben 963 millió, 2002-ben 988 millió forint állt rendelkezésre. Egyetlenegy kiemelkedő év volt, ez a 2003-as, amikor is a szocialista-szabad demokrata kormány 1 milliárd 636 millió forintot szánt erre a területre. Ebben az évben 1 milliárd 84 millió forint, 2009-ben az első tervben 1 milliárd, a jelenlegiben 914 millió forint szerepel.

Itt szeretném megemlíteni, hogy a T/6571/57. számon benyújtott módosító javaslathoz kapcsolódva szeretném elérni, hogy ezen a soron ismét 1 milliárd forint szerepeljen. Ehhez kérem a képviselő hölgyek és urak támogató szavazatát. Ez azért is lenne fontos, mert elsősorban a megelőzésre kellene nagy hangsúlyt fektetni, de a drogbetegek ellátását szolgáló kezelési folyamatban számos olyan láncszem is található - például az ellátásokhoz való hozzáférés tekintetében vagy a gyógyult drogbetegek reintegrációját illetően -, melyet egyelőre még jelentős forrásszükségletek jellemeznek. A megelőzést érintően, a jövőbeni továbblépés érdekében valamennyi prevenciós színtéren fejleszteni szükséges a szolgáltatásokat. Fejleszteni és működtetni kell a droghasználat szempontjából speciális célcsoportok szükségleteire reflektáló ellátási formákat, különös tekintettel az alacsony küszöbű, ártalomcsökkentő programokra.

A hazai drogstratégiában foglalt célok irányába történő haladás egyik alapfeltétele, hogy a kábítószer-probléma kezelésére fordítandó költségvetési forrásokat szinten tartsuk, és ezt a tavalyi kábítószerügyi eseti bizottság jelentésében mind az öt parlamenti párt támogatta. De azt is hozzá kell tennünk, hogy más fejezeteken belül, illetve más tárcák költségvetésében is szerepelnek olyan források, támogatási programok, amelyek a szenvedélybetegségek megelőzését szolgálják. Ilyen például a szociális terület, a nemzeti civil alapprogram, egészségügyi, oktatási, igazságügyi tárca idevonatkozó támogatásai.

Ha 2009-et nézzük, akkor elsősorban a civil szervezetek programjait, működését biztosító Szociális és Munkaügyi Minisztérium pályázati támogatásait és annak rendszereinek keretösszegét kell mindannyiunknak megőrizni. A pályázati támogatás összegeiről el lehet mondani, hogy nem szeretnénk, nem kívánjuk csökkenteni. Továbbá fontos itt megemlíteni, hogy idén az Új Magyarország fejlesztési tervnek köszönhetően sikerült mintegy 490 millió forint pályázati forrást úgymond hozzárendelni a hazai forráslehetőségekhez. Ez az összeg a 2008-2009. években, miután akkor használódik fel, jelentősen megnöveli a prevenciós programokra fordítható összegeket. Ezt mindenképpen eredményként kell kezelni, hiszen ebből a forrásból leszünk képesek új programok fejlesztésére.

Ezenkívül fontos megemlíteni az ifjúsági területet, ezen belül a gyermek és ifjúsági alapprogramot. Mi, szocialista fiatalok azt szeretnénk, hogy a gyermek és ifjúsági alapprogram azon szintje legyen biztosítva, amit a költségvetési javaslat 1. változata tartalmazott, hiszen a gyermek és ifjúsági alapprogram támogatása e fejezeti sor megszüntetésével, a GYIA bevételi forrása eltűnne, működésképtelenné válna mind a '95 óta törvényi garanciával működő alapprogram, mind a többször módosított ISM-rendelet által létrehozott és szabályozott regionális ifjúsági tanácsok rendszere. A GYIA-törvényben megfogalmazott gyermek- és ifjúsági célok támogatására ebből következően a 2009. évben nem jutna forrás, mi ezt nem szeretnénk, mi ezt nem szeretnénk támogatni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A gyermek és ifjúsági alapprogramról szóló törvény 1. §-a szerint a gyermekek és fiatalok programjait, szervezeteit, kezdeményezéseit és az azokat segítő szolgáltatásokat a GYIA a központi költségvetés elkülönített fejezeti kezelésű előirányzataként támogatja, a törvény 2. §-a a GYIA bevételi forrásai között sorolja föl a központi költségvetésből nyújtott, az éves költségvetési törvényben meghatározott összegű támogatást. Másrészt kormányrendelet is kimondja, hogy a miniszter a gyermek- és ifjúságpolitikáért való felelőssége körében működteti a gyermek és ifjúsági alapprogram tanácsát. E GYIA-támogatás 70 százaléka a regionális ifjúsági tanácsokhoz kerül, melyből pályázati úton támogatják a helyi szakmai, szakmafejlesztési törekvéseket, ifjúsági, ifjúságszakmai civil szervezetek kezdeményezését.

A fentiekből jól látható, hogy a költségvetési támogatás megszűnése társadalmi feszültséget is okozhatna, továbbá rossz üzenete lenne annak, hogy a jelenlegi nemzeti ifjúsági stratégia - amelyik itt fekszik az asztalunkon - folyamatában a kormányzat kvázi megszüntetne egy régóta működő állami finanszírozási rendszert. A fentiekre tekintettel javasoljuk a források, a költségvetési javaslat 1. változatában szereplő összeget, és fontosnak tartjuk, hogy a T/6571/58. számon benyújtott módosító javaslatot kiegészítve ugyan, de támogassuk. Ehhez kérjük képviselőtársaink támogatását.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai