Készült: 2024.04.26.05:31:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2010.10.05.), 134. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! A szeptemberi egyetlen ülésünk alkalmával kérdést intéztem az illetékes miniszterhez, hogy milyen lépéseket is kíván tenni a kormány az elfeledett nemzeti íróink érdekében, hogy ezek az emberek végre méltó helyükre kerüljenek a magyar irodalomban és a köztudatban.

Felszólalásomban ígéretet tettem arra, hogy az őszi ülésszak folyamán hetenként egy-egy elfeledett írónkról szeretnék megemlékezni napirend utáni felszólalásomban, mert úgy gondolom, hogy az is egy apró lépés lehet az igazságtétel szempontjából, ha az ország házában elhangzik ezen emberek méltatása. Szőcs Géza minden konkrétumot nélkülöző válasza után még fontosabbnak tartom ezt a megemlékezéssorozatot, nem feladva azt a reményt, hogy a kormány is tenni fog valamit ezen írókért.

Számos olyan írót lehetne felsorolni, akinél fennáll az az ellentmondás, hogy a munkássága alapján a legnagyobbak között lenne a helye, de ideológiai, politikai okokból a tankönyvekben és hivatalos fórumokon rendre elhallgatják. A legjellemzőbb példája ezen íróknak Wass Albert, ezért elsőként róla kívánok megemlékezni.

Az 1908-ban a mezőségi Válaszúton született kálvinista Wass Albert népszerűsége az 1990-es évek végétől az erdélyi olvasók mellett a magyarországi közönség körében is folyamatosan növekszik. Erről jól tanúskodik az a tény, hogy könyvei a legkeresettebbek közé tartoznak hazánkban, és 2005-ben a Nagy Könyv című magyarországi felmérésben is az egyik legkedveltebb magyar írónak bizonyult. A funtineli boszorkány című művét az olvasók a legnépszerűbb tizenkét magyar regény közé választották, az ötven legnépszerűbb magyar regény között pedig további két műve is szerepel, az Adjátok vissza a hegyeimet! és a Kard és kasza. Összességében egyébként közel ötven színvonalas, értéket közvetítő könyv és tíznél is több verseskötet jelenti Wass Albert munkásságát.

Mindezek ellenére a hivatalosnak mondott körökben számos kritika éri Wass Albert személyét és munkásságát. Engedjék meg, hogy erről a mellőzésről idézzem Takaró Mihály irodalomtörténész véleményét: "Akik Wass Albertet támadják, leggyakrabban politikai, irodalompolitikai érdekekből teszik. Még nem olvastam egyetlen szakmai kritikát sem írásművészetéről. Az ok a zsigeri gyűlöletben, elutasításban rejlik. Kritikusai még sosem mertek szakmai vitára kiállni Wass művészetéről, talán azért, mert igen kevés érvük lenne."

Wass Albert személyéről beszélve nem lehet szó nélkül elmenni amellett, hogy a román hatóságok 1946-ban feketelistára tették, és halálra is ítélték, aminek a híre őt már emigrációban érte. Az ítélet élete végéig érvényben maradt. Az igazságtalan döntés ellen több esetben is perújrafelvételt kezdeményeztek; sajnos a nyilvánvaló tények és bizonyítékok ellenére sem sikerült elérni, hogy az igazság, miszerint Wass Albert nem volt háborús bűnös, kimondásra kerüljön a román bíróság által is. Reméljük, ez mihamarabb megtörténik.

A hatgyermekes Wass Albert írói és költői munkássága iránytű lehet erkölcsben, szépségben és igazságkeresésben. A könyveibe ültetett értékek és példamutatás miatt fontos lenne az, hogy végre iskolai keretek között is tanítsák legértékesebb műveit, és megítélése kapcsán se az igaztalan vádakat hangoztassák hivatalos körökben, hanem példaértékű életét, és azokat a tetteit, amiket a magyarság megmaradása és megerősítése végett végzett mind Erdélyben, mind pedig az emigrációban. Mindemellett természetesen helye van a szakmai vitáknak, mint minden más író esetén is.

(17.20)

Végre jó lenne elérni azt is, hogy ne csak egyes magánszemélyeknek vagy épp lelkes egyesületeknek, szervezeteknek köszönhetően álljanak Wass Albert-szobrok, rendezzenek Wass Albertről előadásokat, hanem kormányzati szintről kiindulva is elkezdődjön az író rehabilitációja.

A tényszerűség megköveteli, hogy elmondjam, hogy eddig a pártok közül a Jobbik járt élen ebben, ugyanis már parlamenten kívüli mozgalomként is számtalan módon felkarolta Wass Albertet. Csak a legfontosabbakat említve: több alkalommal irodalmi pályázatot írtunk ki róla, számtalan kulturális előadást szerveztünk az író megismertetése céljából, több helyen szobrot emeltünk számára, illetve több közleményben emlékeztünk meg róla, és hívtuk fel a közvélemény figyelmét az író helyén kezelésének szükségességére.

Befejezésül hadd mondjam el: őszintén bízom abban, hogy a kormány is hozzánk hasonlóan értékeli Wass Albert írói és költői munkásságát, és ennek megfelelően is fog eljárni annak érdekében, hogy Erdély méltán híres szülötte végre elfoglalja az őt megillető helyet az irodalmi nagyságaink között, hogy könyvei, versei minél több magyar ember előtt tudjanak példát mutatni tisztességből, mély istenhitből és hazaszeretetből.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai