Készült: 2024.09.19.00:25:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2015.10.08.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Galambos Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GALAMBOS DÉNES, a Gazdasági bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A Gazdasági bizottság 2015. szeptember 28-án, hétfőn tárgyalta a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap 2011-2015 közötti évekre vonatkozó beszámolóját. A magyar állam a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról és a szabad nyugdíj­pénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról szóló 2010. évi CLIV. törvényben biztosította állampolgárainak a lehetőséget, hogy visszatérhessenek az állami nyugdíjbiztosítási rendszerbe. A megállapodás részeként a visszatérni szándékozó tagok portfólióját a magánnyug­díj­pénztárak áthelyezték az alapba, amelyet az adósságcsökkentésre fordított.

Itt szeretném hangsúlyozni, hogy a magánnyugdíj-befizetések nem magánmegtakarítások voltak, hanem kötelező befizetések, amelyek korábban közvetlenül az államkasszába érkeztek. Nem történt tehát más, mint hogy visszaállt az eredeti állapot a nyugdíjbefizetések tekintetében, és újra biztonságba helyeztük a nyugdíjakat.

A magánnyugdíjpénztáraktól átvett portfólió meglehetősen komplex volt, az ugyanis 14-féle devizában denominált, 32 ország piacáról származó több mint 400-féle eszközt foglalt magában, amelyek sok esetben kiemelkedően problémásak voltak, mint például a görög államkötvények. Miután a görög állam közel került a fizetésképtelenséghez, 2012-ben a görög államkötvény-adósság átstrukturálása miatti kényszerű kötvénycsere meghatározó veszteséget okozott a portfólió ezen részén. Ebből is látszik, hogy mennyire felelőtlenül gazdálkodtak a magánnyug­díjpénztárak a rájuk bízott vagyonnal.

(9.20)

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottság ülésén újra sikerült eloszlatni azokat az ellenzéki vélekedéseket, miszerint a magán-nyugdíj­pénztári befizetésekből származó 3000 milliárd forint mára elfogyott vagy eltűnt. Ez egész egyszerűen nem igaz, mivel a pénz nem tűnt el, hanem a törvényben deklarált célnak megfelelően közvetlenül és közvetetten az államadósság csökkentésére lett fordítva mintegy 2500 milliárd forint értékben. Az alap segítségével többek között Magyarország 2013 augusztusában visszafizette az utolsó fillért is az IMF-hitelből. Ez jelentős eredmény, ami hozzájárult a pénzügyi függetlenségünkhöz és stabilitásunkhoz. Továbbá a magán-nyugdíjpénztári tagok kamat- és reálhozamai is teljes mértékben kiegyenlítésre kerültek 231 milliárd forint értékben. A maradék mintegy 264 milliárd forint a stratégiailag fontos cégek értékpapírjainak állam részére történő átadására lett fordítva.

A bizottság többsége egyetértett Balogh László helyettes államtitkár úrral abban, hogy a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap történelmi munkát, feladatot kapott, amikor a második pillérben felhalmozott vagyon kezelésére kapott megbízást. Az alap a sokszor viharos nemzetközi pénzpiaci viszonyok között körültekintéssel, kellő alapossággal a törvényben előírt feladatait ellátta, a kifizetéseket, például a magánpénztári tagoknak a reálhozam-kifize­téseket folyósította, és a pénztárakkal az elszámolást szabályszerűen, teljesen a törvényi előírásoknak megfelelően hajtotta végre.

Összességében megállapíthatjuk, hogy nemcsak a gazdasági, hanem a politikai ígéreteket is sikerült teljesítenünk. 2010 óta a magyar nyugdíjrendszert megvédtük, illetve a nyugdíjasoknak a forrást hosszú távon stabilan biztosítani tudjuk.

A fentiekre tekintettel a Gazdasági bizottság többsége 10 igen szavazattal, 1 nem ellenében a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap beszámolóit és a csatolt határozati javaslatokat elfogadta, és elfogadásra javaslom a bizottság nevében a tisztelt Országgyűlésnek is. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai