Készült: 2024.09.20.03:34:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2009.04.20.), 213. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:41


Felszólalások:  Előző  213  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Csodálkozom az alkotmányügyi bizottság és Csiha Judit képviselő asszony mondandóján, hiszen először az elmúlt év folyamán ötpárti egyeztetéssel, majd később négypárti többséggel parlament elé került maga a tibeti állásfoglalás.

Szeretném a képviselőtársaim figyelmét felhívni a vita tárgyát képező négypárti törvényjavaslat 3. §-ára. A Magyar Köztársaság kormánya az Európai Parlament 2000. július 6-án kelt határozata értelmében - összhangban az Európa Tanács és az ENSZ törekvéseivel - támogatja a nemzetközi fórumokon a Kínai Népköztársaság és a dalai láma között folytatott tárgyalások megkezdését, illetve kiterjesztését Tibet új státusának meghatározására, amely politikailag és gazdaságilag biztosítani tudja Tibet autonómiáját, vallási, társadalmi és kulturális életben egyaránt.

Csodálkozom ezen már csak azért is, hiszen ez év április 8-án a dalai láma követe és küldöttsége járt a magyar parlamentben, és szeretném, ha képviselőtársaim is azonosulnának azzal, ami Tibetben történik. A Reuters 2009. március 9-ei híradása szerint több mint 1200 tibeti tűnt el azt követően, hogy a kínai hatóságok tavaly márciusban erővel fojtották el a fővárosban, Lhászában kitört tiltakozó megmozdulásokat. Dokumentumok szerint a biztonsági erők több ezer tibetit vettek őrizetbe 2008 márciusát követően, gyakran az éjszaka közepén, olyan gyenge lábon álló indokkal, hogy szakadárok, majd megkínozták őket.

Nem tudom, amikor ENSZ és az Európai Unió határozott állásfoglalással bír Tibet esetében, és maga a dalai láma követe is úgy fogalmazott, hogy Magyarországnak nem kell azt az elvet feladnia, hogy a Kínai Népköztársasággal szemben kialakított álláspontját hogyan képviseli, hanem itt a tibeti népcsoportról, Tibetről van szó, vallási, nyelvi, kulturális és az autonómia kérdéséről van szó, furcsának tartom, hogy képviselőtársaim ezzel nem tudnak azonosulni, hiszen mindannyian támogattuk a magyar parlamentben a lisszaboni szerződést. És mi a lényege a lisszaboni szerződésnek? Egy egységes európai álláspont kialakítása az Európai Unió keretein belül. (Zaj. - Az elnök csenget.)

Nagyon sajnálom, hogy az alkotmányügyi bizottság a maga részéről több alkalommal megakadályozta, hogy a magyar parlament Tibettel kapcsolatosan megfelelő álláspontot tudjon kialakítani. Szeretném jelezni képviselőtársaimnak, hogy pontosan ennek hatására a tavalyi év októberében megalakult a magyar parlamenti képviselők tibeti baráti társasága 19 fővel. Bízom benne - ez ugyan négypárti támogatással történt, de bízom benne -, hogy előbb-utóbb a szocialista parlamenti képviselők is eljutnak arra az álláspontra, amelyet az ENSZ alapokmánya, valamint az újonnan kinevezett külügyminiszter is a meghallgatásán a maga részéről kellőképpen alátámasztott, amelyben ő is úgy fogalmazott, hogy az emberi jogi kérdésekben az ENSZ, az Európa Tanács, az Európai Unió egységes követelményrendszerének kell Magyarországnak is megfelelnie, és ezen kereteken belül kellőképpen és megfelelő erővel, hangsúllyal kell képviselni Tibet ügyét. Hiszen a dalai láma elkezdte már a tárgyalásokat Kínával, a Kínai Népköztársasággal, ő is hangsúlyozta, hogy elsődleges cél a nyelvi, a vallási és az autonómiatörekvések biztosítása, valamint az emberi jogok védelme és a demokrácia erősítése.

Ebben kérem az önök támogatását, és kérem azt, hogy a magyar parlament egyszer és mindenkorra az ENSZ alapokmányainak, az Európa Tanács által aláírt szerződéseknek megfelelően hozza meg a döntését.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  213  Következő    Ülésnap adatai