Készült: 2024.04.29.13:06:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2005.04.05.), 6. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Felelősen gondolkodó politikusként és két kamaszkorú gyermek édesapjaként sem hagyhatom szó nélkül azt az akciósorozatot, amit a Kendermag Egyesület indított el két héttel ezelőtt. A kampányt provokációnak és abnormális kezdeményezésnek tartom, a demokrácia realitásának és a civil társadalomnak a megcsúfolása is ugyanilyen szinten.

A kábítószerhelyzet rendezése érdekében már több sikeres lépést is megtettünk az elmúlt időszakban kormányzati és ellenzéki oldalról is. Az értelmes párbeszéd kialakítása és a témával kapcsolatos érvek egyeztetése érdekében szakmai konferenciák, lakossági fórumok megrendezésére került sor. Ezeken valamennyi parlamenti párt aktívan részt vett, és igyekeztünk az érdekeltek bevonásával, a szakmai álláspontok közelítésével az egyetértési pontokat megtalálni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem engedhetjük meg, hogy egy felelőtlenül gondolkodó, a cannabisfogyasztás ártalmatlanságának szajkózásával olcsó népszerűséget hajhászó kezdeményezés megtévessze és rossz irányba befolyásolja a közvéleményt, ezzel veszélybe sodorva az eddig kialakított kulturált társadalmi és szakmai párbeszédet. Ha képszerű szeretnék lenni, azt kell hogy mondjam, hogy azon a hídon, amelyen közösen haladunk a célunk felé, szükség van korlátra; szükséges a korlát, mert határt szab, és ugyanakkor biztonságot is ad. Természetesen ezt a korlátot hosszában és nem keresztben szeretnénk rakni a hídon.

A korlát szükségességének elfogadásában, azt gondolom, mindannyian egyetértünk, különbség csupán abból fakad közöttünk, hogy ez a korlát milyen magas legyen: ha túl alacsonyra építjük, akkor azok, akik a híd szélére sodródtak, könnyen leeshetnek, ha túl magas a korlát, akkor megalkotjuk saját ketrecünket. Én azt gondolom, most egy erős és biztonságos korlátra van szükségünk.

Tudomásul kell venni, hogy a kábítószer-fogyasztást nem szabad divatkérdésként kezelni. Mára már mindenki számára világossá vált, hogy a marihuána is függőséget okoz, és visszafordíthatatlan egészségkárosító hatásai vannak. Nyugat-Európában a drogpolitikát már ennek a szemléletnek megfelelően változtatják. Svédországban a hetvenes évek végére kiderült, hogy a liberális út járhatatlan; Hollandiában, ahol legalizálták egyes cannabisszármazékok fogyasztását, a kilencvenes évek második felétől napjainkig folyamatosak a szigorító intézkedések; Angliában és Franciaországban is újabb szankciókat kívánnak bevezetni a marihuánafogyasztás büntetőjogi következményeinek átminősítésével.

Az ENSZ a kábítószer-problémák legyőzésével foglalkozó különleges ülésszaka után politikai deklarációt fogalmazott meg. Ennek értelmében a drogok életeket és közösségeket pusztítanak el, aláássák a fenntartható emberi fejlődést, és elősegítik a bűnözést. A drogok minden országban a társadalom minden részletét érintik, a kábítószerrel való visszaélés különösen a fiatalok szabadságát és fejlődését befolyásolja. A drogok súlyosan veszélyeztetik az emberiséget és a jólétet, az államok függetlenségét és demokráciáját, a nemzetek stabilitását, a társadalmak felépítését, valamint az emberek és a családok millióinak méltóságát és reményét.

Tisztelt Képviselőtársaim! A parlamenten belül és kívül elhangzó vélemények végiggondolandók minden oldalon, hiszen egyikünk sem kíván esélyt adni az életellenességnek, nem könnyíteni, hanem megelőzni kívánjuk az önsorsrontást. A liberális elvek hirdetői szerint minden személy joga, hogy magát kábítószerekkel szabadon tönkretegye, és az állam e szabadságot nem nyirbálhatja meg. Ám még ez esetben is nem köteles-e az állam másokat gátolni abban, hogy ilyen veszélyes helyzet kialakuljon? Tűrni kell-e békésen az államnak a kábítószer-fogyasztási szokások elterjedését? Polgárjoggá kell-e emelni az államnak a közös, illetve csoportos kábítószer-fogyasztást? Gyengíteni kell-e az iskolák köré vont állami védőburkot?

(9.20)

Az MDF - modern konzervatív választ adva a növekvő drogfogyasztásra - a határozott, büntető törvénykönyvi szabályozás mellett a prevenciós programok támogatásában látja a kábítószer-fogyasztás visszaszorításának eszközeit.

Tisztelt Ház! Az elmúlt napokban indított akciósorozat, azt hiszem, mindannyiunkat elgondolkodtathat. A drogkérdés, valahányszor előtérbe kerül, óriási társadalmi visszhangot vált ki, és hatalmas indulatokat kavar. Vannak azonban a véleménynyilvánításnak olyan, a szólásszabadság keretébe bújtatott torzszülött kezdeményezései is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amelyeket a demokrácia jegyében és alkotmányos értékeink védelme érdekében határozottan el kell utasítanunk.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai