Készült: 2024.09.21.10:12:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2005.12.05.), 263. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  263  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A költségvetési bizottság valóban (Zaj. - Az elnök csenget.) megtárgyalta az előttünk lévő törvényjavaslatot a nyugdíj-előtakarékossági számlákról. Amit a többségi vélemény előadójától, Varga képviselő úrtól hallottunk, az valóban hűséges tükrözése annak, ami történt, azonban a tükör nem teljes, és itt-ott egy kicsit ferde. Mire gondolok? Arra, hogy az a 15 igen és 6 vagy 8 tartózkodás egyfajta jó szándékú megelőlegezés volt a bizottság kisebbségi tagjai részéről. Azzal a szándékkal tartózkodtunk jó néhányan és nem szavaztunk ellene a javaslatnak, mert a témát valóban jónak tartjuk; igen, a takarékosság erény, és gazdaságilag jót tesz a nemzetnek.

Ez, amit a kormány elénk hoz, a nyugdíj-előtakarékosság lehet egyfajta hatásos instrumentum. A gondunk és a fenntartásaink vele szemben számosak. Ilyenek: ki a számlavezető? A számlavezető, mint ahogy könnyen elképzelhetjük, lehet egy bank vagy valamilyen pénzintézet, de ez nincs a törvényjavaslatban elmondva és határozottan kimondva. Ha bank, ezek számon kérhető intézmények, a banktörvények elég jók Magyarországon, és a bankoknak van tapasztalata hasonló dolgokban szerte a világon. Azonban a törvényjavaslat nem mondja ki, tisztelt Országgyűlés, hogy bank-e vagy kik, szövetkezés? És most nem szövetkezetre gondolok, hanem azokra a szövetkezésekre, amelyek ebben az országban az elmúlt öt-tíz év alatt gomba módra elszaporodtak, és emberek ezreit, százezreit megcsalták és bőszítették. Lehet, hogy ilyen egyéni összefogások jönnek? Álszövetkezetek vagy ügyeskedők? Tehát egyik gondunk, fenntartásuk a témával az, hogy ki a számlavezető.

Egy másik az, hogy mennyi az adóösztönzés. Szó van az adóösztönzésről, de hogy az mennyi, és mennyi a juttatásértéke és mennyi a teher, amit az Államkincstár vállal, erre megvan igen elegáns és megbízható ökonometriai és financiális technika, arra jó lett volna hivatkozni, ha nem is kimondani.

Aztán a másik, amikor megemlíti a törvényjavaslat, hogy kockázatgyakorló értékpapírok lehetősége felmerül, de valahogyan ez olyan laza, hogy nincs utalás arra, ki fogja ezt a kockázatgyakorlást felügyelni. Arról van szó ugyanis, hogy értékpapírok, tőzsdére jutás, ez egy eléggé összetett valami annak a nyugdíjasnak a számára, aki soha életében ilyet nem csinált, de szeretne a nyugdíj-előtakarékossági folyamatban részt venni.

Aztán az egyik legsúlyosabb hiányosság, amit láttunk a bizottságban, az, hogy a kamatjövedelemről nincs szó. Tisztelt Országgyűlés! Ha a pénz valahova letevődik, és ott gyűlik, az nyilván nem lesz elrejtve a szalmazsák alá, hanem befektetésre kerül. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Mi lesz annak a kamatával? Erről sincs szó sem.

Abba kell hagynom. A bizottság fenntartásokkal van, és kívánatos volna, hogy a kormány ezt alaposabban fontolja meg.

Köszönöm. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  263  Következő    Ülésnap adatai