Készült: 2024.09.22.17:12:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2017.05.02.), 105. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Az ön minapi bejelentése szerint egy-két héten belül sor kerülhet a paksi orosz hitel első részletének lehívására, amit a magyar állam haladéktalanul vissza is fizetne. Magyarország tehát úgy fog viselkedni, mint a legbutább devizaadós: felveszi a drága euróhitelt, pedig nincs is rá szüksége. Az irracionális lépésre nincs elfogadható indok, de magyarázat azért akad. Orbán Viktor 2014 januárjában egy elkapkodott, a magyar érdekekkel ellentétes megállapodást kötött Vlagyimir Putyinnal, és most hiába próbálunk kihátrálni az előnytelen hitelszerződésből.

Hogy Magyarország kényszerpályán mozog az Orbán-Putyin-paktum miatt, arra több bizonyíték is van. Egyrészt ön egy éven keresztül folyamatosan azt hangoztatta, hogy a hitelpiaci pozícióink ma sokkal kedvezőbbek, mint 2014-ben, a hitelszerződés megkötése idején voltak, ezért inkább a nemzetközi pénzpiacokról fogjuk finanszírozni a tervezett bővítést. Másrészt a kormány Putyin elnök februári budapesti látogatásáig dokumentálhatóan a piaci finanszírozásra készült, és csak az orosz vezető váratlan bejelentéséből tudta meg, hogy nincs lehetőség a hátrányos orosz kölcsön lemondására. Amint azt a közgazdaságtan egyik alaptétele kimondja: ingyen­hitel nincs.

A magyar állam az idei évben is milliárdos összegeket fizet ki rendelkezésre tartási jutalékként azért az orosz hitelért, amit sem felvenni nem akarunk, sem felhasználni nem fogunk. Ráadásul a valóságban még rendelkezésre tartásról sincs szó, hiszen így ugyanaz a hitelrészlet vándorol ide-oda a magyar és az orosz fél között, csak éppen a magyar kormány, amelyiknek fogalma sincs a banki ügyletek természetéről, fizet érte, mint a katonatiszt, természetesen nem a felháborítóan dilettáns munkát végző kormánytagok magánjövedelméből, hanem mindannyiunk adójából.

Az abszurd helyzet több kérdést is felvet. Tudnunk kellene, felettese-e Vlagyimir Putyin Orbán Viktornak, vagy pedig maradt még annyi a magyar szuverenitásból, hogy a miniszterelnök eldöntheti, kinek és milyen feltételekkel fogja eladósítani Magyarországot. Hallani szeretnénk, ki a felelős azért, hogy önök egy láthatóan felmondhatatlan és az ország érdekeit semmibe vevő hitelszerződést kötöttek Oroszországgal.

És tudnunk kellene, hogy ugyanúgy fognak-e eljárni a magyar adófizetők az adópaktum többi részmegállapodásával is. Vagyis ha az orosz és a belorusz példák alapján bebizonyosodik, hogy a Roszatom által Magyarországon felépíteni tervezett reaktor alkalmatlan a tartós és biztonságos üzemelésre, akkor a beruházási szerződést is lehetetlen lesz-e felmondani, ugyanúgy, ahogy most az eredendően hibás hitelszerződésben is bennragadtunk? Várom megtisztelő válaszát. (Dr. Rétvári Bence: Hol a taps?)




Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai