Készült: 2024.04.29.14:09:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2010.09.14.), 2. felszólalás
Felszólaló Varga Géza (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA GÉZA (Jobbik): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy a címben elhangzott, augusztus 1-je óta a gazdatársaim a terepen tapasztalatokat tudnak szerezni az egyszerűsített foglalkoztatási törvény - amit, ugye, mi alkottunk itt - gyakorlati megvalósításáról.

A Jobbik a választási, vidékmentő programjában célul tűzte ki az alulról, a duális gazdaság alsó, mára már szegénységben élő gazdálkodók szintjéről építkező, versenyképes magyar agrárium megteremtését. Ennek eszközeként a multifunkcionális szövetkezést jelöltük meg, és ezt támogatjuk. Ezért aztán megosztják velünk tapasztalataikat a gazdák, ellátnak bennünket tanácsokkal és visszajelzésekkel a törvényalkotásunkat illetően is.

Gazdatársaim legutóbbi ilyen visszajelzése az egyszerűsített foglalkoztatásról alkotott törvénnyel kapcsolatos. Egyebek mellett a Balatonboglári Pinceszövetkezet elnöke szüreti jelentésében a következőképpen osztja meg tapasztalatait ezzel kapcsolatban. A szövetkezet különböző nagyságú birtokokkal rendelkező tagjainak a tevékenységét fogja össze. A tagok szőlész-borász tevékenységüket fő, illetve kiegészítő tevékenységként végzik. A szövetkezés őstermelőkből és gazdálkodó szervezetekből áll. A szövetkezés lényegéből adódóan így a kisebb birtokok is gazdaságosan fenntarthatóak, hiszen a piacon egy nagyvállalat súlyával, együtt jelenhetnek meg. Tevékenységükben a piaci kihívásoknak való megfelelést a munkák költséghatékony megszervezésével érik el. Így kevesebb eszközzel, kevesebb befektetéssel, összehangoltan érhetnék el azt, amire atomizált, elkülönült piaci szereplőként nem volna lehetőségük.

Így van ez a napszámosok foglalkoztatása esetén is. A józan paraszti ész logikáját követve egy nagyobb, jól szervezett brigáddal kevesebb eszközzel több ember szőlőjét szüretelnék le egy munkanap, ha a jelenlegi, mezőgazdasági idénymunkát szabályozó törvények és rendeletek ezt lehetővé tennék számukra. Az augusztus 1. napjától hatályban lévő, egyszerűsített foglalkoztatásról szóló jogszabály előírja, hogy a foglalkoztató, jelen esetben minden egyes tag a kis parcelláját leszedő nagy brigád bejelentésére kötelezett. Bár az csak a munka megkezdésekor derül ki, hogy kik lesznek a szüretelők, mégis személyenként kell egyéni munkaügyi nyilvántartó lap vezetését megoldaniuk. Ezt a munka megkezdése előtt a foglalkoztatottal személyenként és laponként kell aláíratni, majd ezt a munka befejeztével is megismételni.

Így adódik, hogy egy 60 fős szüretelő brigád esetén - amelyik a szövetkezet tagjainak a parcelláin végigmegy -, amelyik egyébként 45 perc alatt leszedné ezt a 3 ezer négyzetméter nagyságú szőlőt, ami egy gazdára jut, a törvényi előírások betartásával a jogkövető foglalkoztató gazda 70 percet fordít az adminisztrációra a következők szerint. Tehát a 45 perces tényleges munkát hasonlítsuk össze a 70 perces adminisztrációval! Aláírás percenként 3 fős sebességgel - ha ezt tudja végezni a gazda - 20 perc a munkakezdés előtt, ugyanez 20 perc a munka befejezésekor, tehát a 45 perc elején és a végén. Ezenkívül a 19 karakteres bejelentés, ha percenként 2-3 fős sebességgel vesszük, akkor ez 30 perc. Összesen tehát a foglalkoztató gazda 60-szor 45 perc/fő munkaidőre 60-szor 70 perc adminisztrációt kénytelen kifizetni, ami a jogkövető magatartás ára. Ha közben elered az eső - mint ahogy a múlt héten ez nagyon gyakran megtörtént a szüretet megkezdő gazdák körzetében -, arról jobb, ha most nem is beszélünk, akkor ezt az egészet vissza kell csinálnia, nem tudja visszajelenteni.

Ezek után kérdezzük, hogy miért nem versenyképes a magyar bor a világpiacon. Ez persze kedvét szegi a józanul gondolkodó szövetkezeti tagoknak, és egyáltalán nem tudják üdvözölni az új, augusztus 1. napjától érvényes, egyszerűsítettnek nevezett foglalkoztatási szabályokat.

De nézzük, vajon mit jelent mindez az államkasszára nézve! Tudjuk, hogy egy kilogramm szőlőből 6,5 deci bor készíthető. Éves hazai bortermelésünk átlagban 3 millió hektoliter, ez nagyjából 5 millió mázsa szőlő leszüretelését jelenti. Mivel ma már a szőlő 45 százalékát gépekkel szüretelik - ami egyáltalán nem kedvező a minőségre tekintettel -, 25 százalékát pedig családi alapon végzik el, így erre az egyszerűsített foglalkoztatásra mindössze 1,5 millió mázsa szőlőszüret kerülne. Ez 300 ezer munkanap, ami 150 millió forint bevételt jelent a költségvetésnek.

(9.10)

A Balatonboglári Pinceszövetkezet elnöke kérdi, teszi fel a kérdést, hogy vajon a jogalkotók ezt akarták-e elérni. Én biztos vagyok benne, hogy nem ezt akartuk elérni, ezért kérem a tisztelt Házat, hogy az ezzel kapcsolatos módosító javaslatainkat, amit a közeljövőben be fogunk adni, támogassa.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai