Készült: 2024.04.29.12:46:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2010.09.14.), 18. felszólalás
Felszólaló Horváth Csaba (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt napok, hetek eseményei és kormánypárti nyilatkozatai hozzászólásra késztettek.

A fővárosban élő polgároknak határozottan az az érzése, hogy a Fidesz-KDNP-kormány pestiesen szólva pikkel a budapestiekre. Alig több mint száz nap alatt az Orbán-kormány több fronton is hadat üzent a fővárosnak. Az első Fidesz-kormány fővárosellenes politikájára visszaemlékezve persze nem vagyunk teljesen meglepve, de ettől még a fővárosiak nem értik. Miért mindig Budapest?

A sor az elhíresült Kósa Lajos- és Szijjártó Péter-féle nyilatkozatokkal kezdődött, miszerint Magyarország az államcsőd felé robog. Bár e kijelentések köszönő viszonyban sem voltak a valósággal, a forint rögtön bezuhant. Budapestet és a budapestieket három módon is sújtották e kártékony és hamis kijelentések. A főváros költségvetése 11,7 milliárd forintot bukott egyetlen nap leforgása alatt az árfolyamzuhanás miatt, hisz a főváros hitelállománya, amely kizárólag fejlesztési hitel, devizában van. Ez azt jelenti, hogy minden fővárosi, a csecsemőktől a legidősebbekig 6900 forint veszteséget könyvelhetett el közvetve. S közvetlenül is megérezte és érzi a mai napig az a mintegy 400 ezer budapesti család, akinek devizahitele van. Nekik hónapról hónapra azzal kell szembesülniük, hogy havi törlesztőrészleteik ma mintegy 20-30 százalékkal magasabbak, mint a kormányváltás előtt. Harmadjára, a központi költségvetés is bő 100 milliárd forintot veszített az árfolyam gyengülése miatt, amit az adófizetők pénzéből kell majd kipótolni.

(9.50)

Persze mindannyian tudjuk, hogy Magyarország legtöbbet adózó polgárai éppen a budapestiek, vagyis ezt a terhet is nagyrészt nekik, nekünk kell majd viselnünk. Ezért kérdezik a fővárosiak, és ezért kérdezem én is, miért mindig Budapest, miért mindig a budapestiek. És ezzel még nincs vége. A Magyar Energia Hivatal elnöke két hete azt nyilatkozta, hogy a kormány október 6-án, tehát pár nappal az önkormányzati választások után tárgyal a gáz- és áramtörvény módosításáról. A napnál is világosabb: az időzítés szándékos és cinikus - egyszerű politikai haszonlesés.

A közgyűlés két hete javaslatunkra a döntésével átmenetileg átvállalta a távhős lakások gázártámogatását, amiről a kormány nagyvonalúan megfeledkezett. Ellenben Völner Pál infrastrukturális államtitkár pár napja egy interjúban elszólta magát, amikor beismerte, hogy durva távhőáremelés jöhet januártól. Budapesten 240 ezer lakásban van távfűtés, közel negyedmillió fővárosi családot fog tehát sújtani a bevallottan durva emelés, már megint leginkább a budapestieket. És mintha mindez még nem volna elég, a kormány, noha erre érvényes szerződés kötelezi, hetek óta vonakodik átutalni 7 milliárd 443 millió forintos szerződés szerinti támogatást a fővárosnak. Ez az összeg Budapest és agglomerációja közösségi közlekedésének idei működéséhez alapvetően szükséges. A Fidesz-KDNP ezzel ismét a budapestieket bünteti, és ha továbbra sem fizet, teljesen ellehetetlenítheti a budapesti közösségi közlekedést, aminek megint csak a budapesti polgárok isszák meg a levét.

A kormánytól őszinte és világos válaszokat várok. Hány szerződésszegést tervez még a kormány a budapestiek rovására? Mikor akarja kifizetni a budapestieknek a július 15-e óta, azaz a 62. napja járó, szerződés szerinti 7 milliárd 443 millió forintot? Milyen mértékű gáz- és villanyáremelésre készülnek október 6-án az önkormányzati választások után? És miért próbálja az Orbán-kormány a legkülönfélébb eszközökkel megnehezíteni a budapestiek életét? Egyáltalán, mi a baja a Fidesznek a fővárossal? Miért mindig Budapesten csattan az ostor? (Moraj a Fidesz soraiból. - Dr. Hargitai János: Szánalmas!)

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai