Készült: 2024.09.22.23:39:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2010.12.20.), 264. felszólalás
Felszólaló L. Simon László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:56


Felszólalások:  Előző  264  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

L. SIMON LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Örülök, hogy többé-kevésbé támogató nyilatkozatokat hallhattam a képviselőtársaimtól. Hiller képviselő úrnak szeretném mondani, hogy nem mondtam olyat, hogy a 2002 előtti állapotot akarjuk visszaállítani. De hogy érthető legyen, elmondom: a jelenlegi törvény 2/A. § (3) és (4) bekezdését kívánjuk törölni annak érdekében, hogy a társadalmiasítás teljes legyen, magyarán ne lehessen kizárni senkit sem a döntéshozatalból, aki a kuratóriumnak joggal a tagja valamelyik kulturális szervezet, csoport képviselőjeként. Erre azért van lehetőség, mert 2007-ben önök elfogadták a CLXXXI. törvényt, amely egyértelműen rendelkezik a közpénzek felhasználásáról, így a Nemzeti Kulturális Alapban lévő rendelkezés, amely az összeférhetetlenségi szabályokat szigorította, amelyeket még Bozóki minisztersége alatt tettek meg, értelmetlen, felesleges és túlzó, azaz a szakmai szervezetek által megválasztott kurátorok nem tudnak kellően élni azokkal a jogosítványaikkal, amelyekkel a szakmai szervezetek odaküldték őket. Tehát én erről beszéltem, amikor társadalmiasításról, illetve annak kiteljesítéséről beszéltem.

Karácsony képviselőtársam ugyanazt megismételte, amit a bizottságban. Teljesen félreérti a törvénytervezetet. Egyértelműen elmondtam akkor is, hogy abban az esetben, ha az ötöslottó bevételén túl bármilyen költségvetési forrásból a kormány vagy a miniszter úgy dönt, hogy további forrásokat ad a Nemzeti Kulturális Alapnak valamilyen céltámogatás keretében, akkor annak a felhasználásáról ő dönthet. Ez nem azt jelenti, hogy nem jön létre szakmai kollégium; ahogy most a Márai-programnál létrejön két ad hoc kollégium szakmai szervezetek képviselőiből, ugyanígy egy céltámogatás esetén ad hoc kollégium létrejön egy bizonyos célprogramnak a megítélésére. Tehát teljes egészében érvényesül az az elv, amely az NKA egészében érvényesül. A korábbi időszakban is volt arra példa, hogy a miniszter által létrehívott ad hoc kollégium döntött valamilyen kérdésben, de az az ad hoc kollégium szakmai kollégium volt. Ennek a fordítottja lenne az, amiről ön beszél, ha a miniszter vagy a kormány nem adná oda a pénzt a Nemzeti Kulturális Alapnak, hanem saját hatáskörben a minisztériumon belül akár egy nem szakmai kuratóriumon keresztül osztaná el a pénzt. Félre tetszenek érteni a törvényt. Arról szól ez a konkrét passzus, hogy a miniszter úgy adhasson költségvetési támogatást, vagy a kormány úgy adhasson költségvetési támogatást az ötöslottó bevételén túl, hogy konkrétan megnevezi azt a célt, azt a fontos kulturális célt, amelyre ezt el kell osztani.

Kiss Sándor képviselő úrnak pedig csak azt tudom mondani, hogy egyáltalán nem érti és nem ismeri a Nemzeti Kulturális Alap működését és a törvény működését. Egyszerűen butaságokat mondott itt el. Hogy a bizottság fejét a miniszter nevezi ki, abból nem következik, hogy nem szakmai kollégiumok döntenének. A bizottság a főbizottsága a Nemzeti Kulturális Alapnak, a stratégiai célokat határozza meg, és felosztja a szakkollégiumok között az éves keretet, de egyébként a szakkollégiumokon belül már a szakmai szervezetek által jelölt és delegált szakmai kurátorok azok, akik a pénzt elosztják. Tehát a képviselő úrnak csak azt tudom javasolni, hogy a Nemzeti Kulturális Alap működését tanulmányozza, mielőtt teljesen értelmetlen kritikát fogalmaz meg.

Köszönöm a képviselőtársaimnak, hogy a megszólalásokban támogatták a törvénytervezetet. Még egyszer hangsúlyozom, a magyar szellemi élet nagy része több mint egy évtizede vár arra a lehetőségre, hogy a Nemzeti Kulturális Alap forrásait, maradványpénzeit év végén ne vonják el. Ez kiszámítható, stabil működést fog garantálni a magyar kultúra legnagyobb finanszírozó szervének.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  264  Következő    Ülésnap adatai