Készült: 2024.09.23.06:05:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2010.12.20.), 260. felszólalás
Felszólaló Karácsony Gergely (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Tisztelt elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk lévő törvényjavaslat számos pontját az LMP támogatni tudja. Örülünk annak, hogy a társasházak előtt is megnyílik a pályázás lehetősége, s örülünk annak, hogy a maradványösszeget a Kulturális Alap átviheti a következő évre. Örülünk annak is, hogy a törvényjavaslat lehetővé teszi azt, hogy a költségvetés is hozzájáruljon az alap bevételeihez.

Van azonban egy olyan része a törvényjavaslatnak, amit nem tudunk támogatni, éppen ezért egy módosító indítványt nyújtottam be, ami megpróbálná orvosolni ezt a problémát. A probléma pedig tulajdonképpen az, hogy a költségvetésből származó bevételeket a törvényjavaslat kivenné a Nemzeti Kulturális Alap rendszeréből, abban az értelemben, hogy azokat az elveket, amelyek alapján az alap a pénzt szétosztotta a pályázók, illetve egyéb célok között, ezt az elvet mintegy zárójelbe teszi, és a javaslat azt mondja, hogy a költségvetési támogatás felhasználását a miniszter e törvényben foglaltaktól eltérően szabályozhatja.

Az ember azért csinál alapot, mert azt gondolja, olyan célokat szeretne támogatni, amelyekkel kapcsolatosan a döntést nem maga a kormány vagy a parlament akarja meghozni. Fideszes képviselőtársaim olyan szépen el is mondták ennek a bizonyos társadalmasításnak az összes előnyét, de nem világos számomra, hogy azt a pénzt, amit a magyar adófizetők által összeadott magyar költségvetésből kap az alap, ott miért nem vonatkoznak arra az összegre ezek a szép elvek, azokat miért nem társadalmasítjuk, és miért hagyjuk, hogy a törvény ilyen megengedő módon rábízza a miniszterre azt, hogy azt az adott pénzt mire fogja elkölteni.

A jövő évi költségvetés tervezetében szerepel 800 millió forint a Nemzeti Kulturális Alapnál filmek támogatására, nyilván az egész filmfinanszírozás átalakításának a jegyében, amelynek akár örülhetnénk is, de hogyha ez a törvény így lesz elfogadva, akkor tulajdonképpen nem tudjuk, milyen döntési elveknek megfelelően fog ez a pénz felhasználásra kerülni, és bár tudom, hogy van egy gazdasági bizottsági módosítás arról, hogy ez a pénz tulajdonképpen ne is kerüljön az alaphoz, hanem maradjon a miniszternél, bizonyos szempontból ez akár tisztább helyzet is lenne.

Azt javasolom, hogy a Nemzeti Kulturális Alapot ne tekintsük egy kifizetőhelynek, ahol átkönyvel a kormány bizonyos pénzeket, majd kiveszi a Nemzeti Kulturális Alapra általában érvényes döntési elvek alól ennek a felhasználását, és tulajdonképpen egy biankó csekket, egy szabad mandátumot ad a miniszternek arra, hogy elköltse ezt a pénzt. Nem világos, hogy akkor mi köze van a Nemzeti Kulturális Alapnak ehhez a pénzhez, hogyha nem az alap egyébként általános érvénnyel működő forrásából származik ez a pénz, és ráadásul nem is aszerint van elköltve, amilyen elveket a Nemzeti Kulturális Alap követ.

Tehát az én módosító indítványom, amelyhez kérem az önök támogatását, egy nagyon egyszerű módosító indítvány, mondjuk azt, hogy a költségvetésből kapott támogatásra is ugyanazok az alapelvek vonatkoznak, amelyeket a törvény általában meghatároz. Nincs ebben semmi különös. Egyszerűen azt mondjuk, hogy ez a törvény nemcsak arra a pénzre érvényes, amit a lottóbevételből kap az alap, hanem minden más bevételre is. Így érvényesülnek azok az elvek, amelyek miatt egyáltalán érdemes a Nemzeti Kulturális Alapot létrehozni és működtetni, és érvényesül az a fajta döntéshozatal, ami szerintem főleg a kulturális területen nagyon hasznos lehet.

Azt gondolom, nagyon káros lenne Magyarországnak, ha a politikusok döntenének arról, hogy a kultúrában mi a helyes és mi a helytelen. A politikusok mindenféle kuratórium és mindenféle társadalmi szereplők nélkül fejezhetnék ki a kulturális ízlésüket vagy preferenciáikat, ezáltal összekeverve két olyan dolgot, amit nem lenne szabad összekeverni. Azt gondolom, ez sem a politikusoknak, sem a kulturális szereplőknek nem lehet érdeke. Az lenne az érdekünk, hogy egy átlátható és a társadalmi szereplők minél szélesebb körét bevonó döntéshozatali mechanizmus érvényesüljön, nemcsak azokra a pénzekre, amelyek eddig is a Kulturális Alapban kiosztásra kerültek, hanem arra is, amit a költségvetésből az alap külön befogad.

Nem látom be, mi szükség lenne megkülönböztetni a kétfajta elvet. Nyilván a költségvetés kifejezheti a preferenciáját, hogy azt milyen feladatra adja, például filmtámogatásra, de hogy konkrétan milyen alkotók kapjanak pénzt ezekből az összegekből, nem gondolom, hogy az a leghelyesebb, ha ezt a miniszter dönti el.

Szeretném arra felhívni a figyelmet, hogy így is körülbelül 2 milliárd forint van a Nemzeti Kulturális Alapban, ami a miniszteri kerethez tartozik. Azt gondolom, az lenne a helyes, ha ezt a számot nem növelnénk, hanem azt az arányt növelnénk, amit a társadalmi szereplők bevonásával dönt el a Kulturális Alap, és nem keverik össze a politikai és a kulturális ízlésbeli kérdéseket. (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.) Szerintem mindenkinek ez lenne a legjobb.

Kérem, támogassák a módosító indítványunkat, és ha tudják támogatni, akkor mi is tudjuk támogatni a törvénytervezetet.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az LMP soraiban.)

(20.50)




Felszólalások:  Előző  260  Következő    Ülésnap adatai