Készült: 2024.09.21.18:36:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

323. ülésnap (2013.11.12.), 247-255. felszólalás
Felszólaló Dr. Sós Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:54


Felszólalások:  Előző  247 - 255  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÓS TAMÁS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Először is a költségvetésről, majd azt követően néhány Heves megyei kérdést szeretnék szóba hozni, hiszen ilyen típusú módosításokat adtam be. Ami a költségvetés egészét illeti, azt kell mondjam, hogy valójában ezt együtt kell nézni az elmúlt négy esztendővel. Gyakorlatilag azt lehet megfigyelni, hogy összességében jelentős pénzek kerültek kivonásra az elmúlt három esztendőben. Itt az utóbbi időszakban pedig megfigyelhető, hogy a választásra készül a kormány, és ez a filozófia tükröződik ennél a költségvetésnél. Közben pedig megszorítás megszorítás hátán...

ELNÖK: Képviselő úr, én tisztelettel hallgattam, de nem az általános vitában vagyunk, hanem a részletes vitában.

DR. SÓS TAMÁS (MSZP): De ez alátámasztja...

ELNÖK: Úgyhogy azt kérem, képviselő úr, engedje meg, hogy elmondjam, különben megvonom a szót, ugyanis a Házszabály egyértelműen úgy intézkedik, hogy a részletes vitánál az adott módosító javaslatra való hivatkozással mondhatja el. Ön nem jelölte meg az eddigiekben, hogy melyik módosító javaslatról van szó. Arra kérem, mivel én követni fogom, hiszen ezt csináltam reggel is, hogy arról is beszéljen. Öné a szó. Ezt a 30 másodpercet vissza fogja kapni.

DR. SÓS TAMÁS (MSZP): Arról van szó, hogy konkrétan alátámasszam az eddigi állításaimat. Mondjuk a T/12415. módosító...

ELNÖK: Kérem szépen, ez módosító javaslat, képviselő úr, és nem ajánlási pont.

DR. SÓS TAMÁS (MSZP): És itt gyakorlatilag 784 millió forintos kiadás szerepel az M25-ös bevezető út kapcsán. A nemzeti stadionfejlesztési programból történő átcsoportosításra teszek konkrétan javaslatot.

ELNÖK: Képviselő Úr! Ismételten nem tudok mást mondani, az ötkötetes, 12415/796. ajánlás szerint folyik a vita. Ugyanis egy módosító javaslatot a költségigény és a forrás megjelölésével két részre bontva, az összefüggésekre tekintettel, ezek a kötetek tartalmaznak. Amennyiben ön nem ennek alapján próbálja a vitát folytatni, akkor nem tudjuk követni. Akkor azok a képviselőtársaim, akik benn ülnek az ülésteremben, ezt nem tudják követni. Ezért tisztelettel azt kértem, ennek alapján tessék a vitában részt venni. Öné a szó.

DR. SÓS TAMÁS (MSZP): Tehát gyakorlatilag a módosító javaslataim 21 konkrét Heves megyei fejlesztésre vonatkoznak, amelyek, mint ahogy említettem, Gyöngyöst, Egert, Füzesabonyt, Hatvant, Bélapátfalvát, Hevest, de még Tiszanánát is érintik. Gyakorlatilag azok a módosítók, például a T/12415/507. módosítóban meg van jelölve, mondjuk, a gyöngyösi nyugati elkerülő út második ütemének megépítése, 800 millió forintos összeget kérek átcsoportosítani az állami tulajdonú ingatlanvagyon felméréséből. Négy évvel ezelőtt, 2009-ben ez szerepelt fideszes képviselőtársaim módosítóiban is. Lett volna alkalmuk ezt megvalósítani ebben a négy esztendőben, ez nem történt meg. Ezért kérem a mostani módosítómban, hogy erre fordítódjon összeg.

Ugyanígy felvetem Füzesabony város belterületén a vasút feletti közúti átjáró átépítésének megkezdésére a T/12415/486. módosítómban a forrás helyét, az állami tulajdonú ingatlanvagyon felmérése kapcsán 570 millió forintot vetek föl. Ez is szinkronban van a négy évvel ezelőtt, 2009-ben fideszes képviselőtársaim által felvetett módosítóval, gyakorlatilag azóta sem történt ebben konkrét intézkedés.

(15.10)

Ezen túl felvetem, hogy országos közutak Füzesabony belterületén történő felújítására a budapesti Kossuth Lajos tér rekonstrukciójából csoportosítsunk át 450 millió forintot, hisz ez is egy négy évvel ezelőtti fideszes ígéret volt a kormánypárti képviselőtársaim által, de ebben a kormányzati ciklusban erre nem fordítódott figyelem.

Huszonegy ilyen típusú módosítót adtam be Heves megye kapcsán, és itt szeretném szóba hozni például Bélapátfalvát, amely az előző időszakban lett város, most járási székhely, nyolc település központja. Bélapátfalva városközpont fejlesztésére, kistérségi közigazgatási központ, városközponti park és zöldterület kialakítására kérnék 278 millió forintot. A forráshelyet is megjelöltem: kérem, hogy az állami tulajdonú ingatlanvagyon felméréséből ide csoportosítsunk át. Ez rendkívül indokolt lenne, mivel egy körzetközpontról van szó, amelynek jelentős térségi kisugárzása van.

Itt ül a teremben két Heves megyei kormánypárti képviselőtársam, gondolom, ők sem vitatkoznak azzal, hogy Verpelét vasútállomásnál a zúzott kő vasúti rakodására és szállítására, valamint az ehhez szükséges technológia felépítésére már valamilyen folyamat elindult, de ezt gyakorlatilag meg kellene valósítani. Erre 370 millió forintot kérek. A forrás az állami tulajdonú ingatlanvagyon felméréséből lenne. Ez is rendkívül fontos, a verpeléti embereket nagyon foglalkoztatja. Verpelét a közelmúltban lett város, és fontos, hogy itt a feltételeket javítsuk. Ráadásul mivel a kőszállítás a településen átmegy, így rendkívül komoly károsodás ment végbe ebben a térségben.

Heves térségéből is szeretnék felvetni néhány dolgot. Gondolom, ezt kormánypárti képviselőtársaim is támogatják. Például 2009-ben Heves városában felvetették műjégpálya építését, de nem láttam, hogy az elmúlt négy évben ebben előreléptek volna. Ennél azonban fontosabbnak tartanám a tagiskolák feltételeinek a javítását, amire 39 millió forintot javasolok, aminek a forrásául a nemzeti stadionfejlesztési programot jelölöm meg a T/12415/472. pont alapján. De ugyanígy felvetem Heves városában az 5-ös középiskola 50 fős kollégiuma feltételrendszerének a további javítását 30 millió forint erejéig. Szeretném elmondani, hogy az elmúlt négy évben ezen a területen nem történt előrelépés, pedig négy évvel ezelőtt önök is fontosnak tartották ezt a területet.

Itt szeretném szóbahozni a csapadékvíz-elvezetés kérdését Heves térségében. Bizonyos fejlesztések történtek, de ez még nem fejeződött be. Indokolt lenne erre a célra egy 500 millió forintos fejlesztés ebben a térségben.

Szintén indokoltnak tartanám Heves és Alatka városrész között kerékpárút építését a T/12415/463. pont alapján. Ide 217 millió forintot javasolok, szintén a Kossuth téri rekonstrukció terhére.

Látom, hogy Tóth képviselőtársam közben jelentkezik, de azért Tiszanána kapcsán is felvetek néhány dolgot, mert a négy évvel ezelőtti ígéretek közül számos dolog itt sem valósult meg, vagy csak részben valósult meg. Az úthálózat fejlesztése a térségben komoly kivetnivalót hagy maga után. Ilyen típusú felvetéseim vannak. A járdafejlesztés szintén a felvetéseim között szerepel, valamint az alternatív energiahasznosítás kapcsán is konkrét pontokat fogalmazok meg. Kérem, hogy ezekben támogassanak.

Tudom, hogy Hatvanban és térségében nagyon sok fejlesztés valósul meg, de nem feltétlenül azok, amikre a legnagyobb szükség lenne. Itt a Hunyadi tér rekonstrukcióját vetem fel a T/12415/484. szám alatt, ahol nem történt olyan előrelépés, mint amit négy esztendővel ezelőtt megígértek a választóknak. Négy éve azt mondták, hogy megindítják a déli elkerülő út építését, ez sem történt meg. Azt kérem, hogy erre a célra 955 millió forintot csoportosítsunk át a Kossuth téri rekonstrukció terhére.

Itt vetem fel az úthálózat fejlesztését Selyp és Hort térségében. Az úthálózat fejlesztésére számos javaslatom van. Itt az alapvető problémát abban látom, hogy 64 kilométer út felújítása volt tervben erre a kormányzati ciklusra -, az előző négy esztendőben 80 kilométer valósult meg -, ehhez képest idáig csak 12 kilométert újítottak meg, és jelenleg folyamatban van még néhány. Gyakorlatilag nem fog megvalósulni mindaz, amit négy esztendővel ezelőtt megígértek.

A felvetéseim mind-mind arra irányulnak, hogy ezekben változások legyenek, és még számos, Hatvan városát érintő felvetésem fogalmazódott meg. Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  247 - 255  Következő    Ülésnap adatai