Készült: 2024.09.20.03:51:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

337. ülésnap (2013.12.16.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács Tamás (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS TAMÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy történelmi személyiséggel, márpedig Antall József csupán annak okán, hogy az első szabadon választott miniszterelnöke volt Magyarországnak, két hibát lehet elkövetni: egyrészt, hogy elfelejtjük, másrészt, hogy szobrokat avatunk. Én egyik hibát sem szeretném elkövetni, ezért az emberről szeretnék beszélni. Arról az emberről, aki a családi tradíció okán, búvópatakként végig őrizte ezt az örökséget, ezt a hagyományt, és történelemtanárként történelmi távlatokban mert gondolkodni. Talán ő sem gondolta, hogy amikor a mozgalomból pártot szervezett, talán ő sem gondolta, hogy ez a párt mindenfajta előzetes közvélemény-kutatás ellenére ezt a választást megnyeri.

És itt jött ennek az embernek, ennek a történelmi személyiségnek az emberi nagysága, mert amikor tudatosult benne, hogy Magyarország miniszterelnöke vagyok, egyből szembe kellett nézni egy hónapon belül azzal a ténnyel, hogy beteg ember vagyok, és ezt a szolgálatot beteg emberként végig kell csinálnom úgy, hogy egy percre se rendüljek meg.

(13.40)

Erről a pizsamás beszédében így ír: "Nincsenek semmiféle karriercéljaim. Én szolgálok. Addig, ameddig a szolgálatom hasznos. Teszem ezt legjobb tudásom szerint, ameddig tudom és a magyar nemzet igényli."

Politikai hamiskártyások Antall József örökségét megpróbálják kisajátítani, azonban az örökségének lényege, azt csak mi tudjuk, kereszténydemokraták, hiszen mi vagyunk az egyetlen történelmi párt ebben az Országgyűlésben, és mi vagyunk azok, akik minisztereket, többek között Latorcai Jánost vagy Surján Lászlót adták ennek a kormánynak és ennek az országnak. Erről Antall József így ír: "Kötelességünk, hogy a három nagy eszmei örökséget együtt vállaljuk. Azt, amit a kereszténydemokrácia jelent európaiságban, szociális érzékenységben, a szolidaritásban, továbbá a nemzeti liberalizmust, mely jogállamiságban, a piacgazdaságban újat teremtett, és a népi-nemzeti örökséget, amelyet a magyar modernizáció korrekciójára teremtett meg a magyar szociográfia irodalom."

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Örökösök azok, akik vállalják ezt a kereszténydemokrácia-küldetést, és vállalják azt a nemzeti liberalizmust, amelyet szövetséges pártunk mindvégig vállalt. Somló-hegyi beszédében Antall József a következőképp fogalmaz: "Nagy eredmény, hogy Magyarország képes volt irányt váltani abban a válságban, amit éppen a szovjet belső válság hatása okozott mezőgazdaságunkban és iparunkban." Zárójelben jegyzem meg, hogy örökösnek az tekinthető, aki szavaiban, tetteiben, főleg cselekedeteiben vállalja ezt az örökséget és hitelesíti. Antall József mondta: "...15 millió magyar miniszterelnöke vagyok." Mi belekezdtünk és végigvisszük a nemzetegyesítési programot. Amikor Somló-hegyi beszédében Antall József megfogalmazta azt a kérdést, hogy egy válságra a válasz nemzeti érdekek érvényesítése mellett az új utak keresése, tisztelt hölgyeim és uraim, az a koalíció, amelyik ebben a pénzügyi válságban, ebben a globális válságban vállalta a saját érdekeinek az érvényesítését, vállalta azt a kockázatot, hogy erre a kihívásra új utakat keres, az méltó Antall József örökségéhez. Végezetül engedtessék meg, hogy a Somló-hegyi beszédből idézzem: "Nagy kockázatot vállal az, aki politikai ellenfeleit olyan politikai propagandával akarja lejáratni, ami nem csak és nem elsősorban az ellenfélnek árt, hanem az országnak."

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Azt gondolom, hogy Antall József örökségéhez az a kérdés is hozzátartozik, hogy ma, amikor Magyarországot külföldön különböző újságokban és a médiában megpróbálják lejáratni, és azt állítván, hogy ez nem a magyarság egészének, csak a kormánynak árt, az egy téves feltevés, és Antall József Somló-hegyi beszéde válaszol erre a felvetésre. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Engedtessék meg, meggyőződésem, hogy ez a koalíció és ez a szövetség tovább jár az antalli úton, és (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.) meg fogjuk valósítani azokat az eszméket, amelyeket ő megálmodott.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai