Készült: 2024.04.26.03:36:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2017.06.06.), 64. felszólalás
Felszólaló Ikotity István (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Önök a tervezett paksi bővítés kapcsán rendre egy 4000 milliárd forintos összeget emlegetnek (Zaj, hangos beszélgetés az MSZP soraiban. ‑ Az elnök csenget.), pedig biztosra vehető, hogy a beruházás ennél sokkal drágább lesz. Bár az adatokat és a vonatkozó szerződéseket igyekeznek titokban tartani, az eddigi kérdéseink és adatkéréseink nyomán biztosra vehető, hogy a szóban forgó összeg nem tartalmaz számos olyan súlyos tételt, amelyek nélkül Paks II. nem kezdheti meg az energiatermelést. Példaként mondok néhányat: nincs benne a kommunikált árban a kisvíz esetében is biztonságos hűtési megoldás kialakításának a költsége.

Nincsenek benne az előrevetített árban a kamatkiadások sem, amelyek a húsz évre fölvett 10 mil­liárd eurós hitel esetén az 1500 milliárd forintot is meghaladhatják. Nem számolnak a szivattyús-tározós erőművek árával sem, amely a zsinóráramot termelő erőmű működésének és az ingadozó áramigénynek az összehangolásához kell a Teller- és a Lévai-projekt keretében készült tanulmányok szerint szintén legalább 500 milliárd forintért. Ha az itt említett tételeket összeadjuk, máris 3000-4000 mil­liárd forintnál tartunk, vagyis a tervezett bővítés akkor az önök által emlegetett összeg duplájába fog kerülni, ha a költségek nem szállnak el az építkezés során.

A problémát súlyosbítja, hogy a beruházás megtérülését és a megtérülést biztosító áramárat a kormány a hozzáférhető adatok szerint arra a 4000 milliárdos kiadásra számolta ki, amely a legjobb esetben is csak fele lesz a tényleges ráfordításoknak. Ezért kérem, szíveskedjen megmondani, milyen forrásból kívánja fedezni a kormány a régi és az új blokkok párhuzamos üzemeltetéséhez, illetve Paks II. rendszerbe integrálásához szükséges kiegészítő beruházásokat, és megjelennek-e ezek a pluszkiadások az áramárban, vagy önök inkább a tisztességtelen megoldást választják, hogy a végső számla felét (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) egyszerűen a jelen és a jövő generáció adófizetőire terhelik? Várom válaszát.




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai