Készült: 2024.05.04.15:16:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

308. ülésnap (2013.10.07.),  19-23. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:57


Felszólalások:   13-18   19-23   23-26      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Mai utolsó napirend előtti hozzászólásunkra kerül sor, amelyet Rogán Antal frakcióvezető úr, a Fidesz részéről fog elmondani: "Sumákol a baloldal" címmel. Parancsoljon!

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A bal oldalon ülő képviselőtársaink néhány héttel ezelőtt szövetségbe forrtak; úgy látszik, ez a szövetség, akárcsak a régi szovjet tagköztársaságok, majd október 23-án kiegészül az igazán régi, megbízható elvtársakkal is. (Dr. Józsa István: Testvéri egység volt.)

Tisztelt Képviselőtársaim! A szövetség egyik tagszervezete, a Szolidaritás egy héttel ezelőtt egy, miniszterelnököt ábrázoló műszobrot döntött, a szobor fejét levágták, a földön rugdosták, késekkel szurkálták; egészen horrorisztikus vudu szertartást láthattunk a tévéképernyőkön. Eltelt egy hét, és önök közül már mindannyian letagadnák ezt a rendezvényt. Ez ám az igazi bátorság! Bajnai Gordon ott volt, nyilvánvalóan mindenről tudott, ott állt a műszobor mellett - mielőtt az egész elkezdődött volna, eliszkolt. Karácsony Gergely képviselőtársunk ott van, utólag azt mondja, hogy ő semmit nem látott, semmit nem hallott - minden bizonnyal aludt -, nem is ment a tüntetőkkel, csak velük egy irányban ment a járdán. (Derültség a Fidesz soraiban.) Ez is az igazi bátorság! Tisztelt képviselőtársaim, Török Zsolt, az MSZP szóvivője ott van, de az MSZP nem ért egyet semmivel, ők elhatárolódnak az ott történtektől. Mindeközben véget ér ez a nap, és este már mindannyian együtt vágják a tortát a Szolidaritás székházában, és azt is hozzá kell tennünk, tisztelt képviselőtársaim, hogy mindeközben Bajnai és Mesterházy az ország különféle pontján együtt mutatják be a szövetség azon jelöltjeit, amelyek között egyébként a Szolidaritás jelöltjei, a tüntetés szervezői is ott vannak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, erre mondják azt, hogy sumákolás. De nem ez az első eset. Bajnai és Mesterházy közös interjút ad a Reutersnek, nagyvállalatoknak, bankoknak beszélnek, megígérik, hogy visszaadják a profitot, évi 532 milliárd forintot a különadó megszüntetésén keresztül visszatesznek a bankok és a multik zsebébe. Idehaza azonban szembe kellene nézni az emberekkel, megmondani nekik, hogy ha Bajnai és az MSZP megígérte, hogy a multik visszakapják a pénzüket, ezt akkor valakitől el kell venni. Meg kellene mondani, hogy kitől veszik el, tisztelt képviselőtársaim! A nyugdíjasoktól és a pedagógusoktól, mint Bajnai 2009-ben, amikor egyhavi nyugdíjat és egyhavi bért bátran elvett az IMF első kérésére, de a bankokat még véletlenül sem adóztatta meg? A gyerekes családoktól, mint az MSZP-SZDSZ-kormány 2003-ban, amikor, bár megígérték korábban, hogy egyébként nem veszik el a gyerekek után járó adókedvezményt, mégis elvették, amikor megígérték, hogy nem szüntetik meg a lakáshitelekre járó támogatásokat, mégis megszüntették? (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Így van!) Ezekre már nem válaszolnak, tisztelt képviselőtársaim, inkább helyesbítést kérnek a Reuterstől, hogy nem is így mondták. Bizony, ez is sumákolás.

Szavakban persze - és ez a harmadik eset - támogatják mindenben a rezsicsökkentést, tisztelt képviselőtársaim, de mindeközben nap mint nap támadják. Bajnai szerint nem is magas a rezsi; neki nem. Azt mindannyian nagyon jól tudjuk, ő volt az, aki nem elég, hogy korábban gazdasági miniszterként, a kormány tagjaként támogatta a horrorisztikus mértékű rezsiáremeléseket, mindamellett 2009-2010-ben még a minimális, a gázárakon lévő fogyasztói támogatást is kivezette kormányfőként, tisztelt képviselőtársaim. Mindeközben persze itt sem árulják el, hogy amire törekszenek, az valójában az, hogy a profitot úgy adják vissza a multiknak, hogy majd ahogy azt korábbi kormányzásuk idején tették, ismét rezsit emelnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mikor mondják azt a magyar nyelvben, amikor valaki sumákol? Azt gondolom, hogy akkor, amikor elhallgat valamit, amikor nem egyenes úton jár, amikor ügyeskedik. És önök, tisztelt képviselőtársaim, szívesen elhallgatnák, hogy piszkos kampányt akarnak, de mindeközben jól látjuk, hogy csinálják. Elhallgatnák, hogy a bankok és a multik zsebében vannak, de sajnos ez minden szavukból kiderül. Elhallgatnák, hogy a bankokat és a multikat ismét úgy támogatnák, úgy adnák nekik vissza a pénzt, hogy rezsit emelnek, nyugdíjat és bért csökkentenek, pedig amikor kormányoztak, akkor mindig ezt tették. Eltitkolnák, hogy a Magyarországot elítélő európai parlamenti jelentést valójában önök rendelték, sőt mi több, önök is írták, csak pályázatot hirdetnek az MSZP-ben az európai parlamenti helyekre, és közben kiderül, mert Herczog Edit leírja az igazságot.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mit is jelent a sumák szó? Az azt jelenti, amikor valaki másokat becsap, másokat megtévesztve kíván előnyre szert tenni.

(13.50)

Attól tartok, hogy az önök szövetsége valójában egy igazi sumák szövetség. Rezsicsökkentést ígérnek, ehelyett árat emelnek. Áfacsökkentést ígérnek, mint 2006-ban, helyette emelnek, ahogy azt 2006-ban a választások után megtették.

Tisztelt Képviselőtársaim! Miért nem tudnak önök erősödni a közvéleményben? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Azért, mert az emberek átlátnak a szitán. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Ismét államtitkár úré a szó. Rétvári Bence következik. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Hogy az elején kezdjem: valóban, a szobordöntő akcióval megtalálta a Bajnai Gordon vezette politikai alakulat azt a célközönséget, amelynek, úgy látszik, ezt a kampányt szánták, hiszen az emberek 3 százaléka tekintetében javult Bajnai Gordon megítélése ezzel kapcsolatban. Ugyanakkor 46 százalék tekintetében romlott a megítélése az ő személyének, hiszen a legtöbben elutasították az ilyesfajta politikai akciószervezést; 85 százalék szerint megy ez túl mindenfajta határon, ami a politikán belül elviselhető, és az emberek háromnegyedénél is több mondja azt, hogy ez egy szélsőséges politikai akció volt. Nem mi, nem a Fidesz-KDNP politikusai, hanem az emberek elsöprő többsége, több mint háromnegyede, közel négyötöde titulálta szélsőségesnek azt a rendezvényt, aminek Bajnai Gordon felszólalója és társszervezője volt.

Engedjék meg, hogy Bajnai Gordon szónoktársát, Dopemant idézzem, na nem a dalszövegeit, mert attól itt azért tartózkodnék, hanem azt a véleményt, amit Bajnai Gordonról fogalmazott meg az esemény után, Bajnai Gordon bátor kiállásával kapcsolatban: "amit a Bajnai csinál, ez pont arra emlékeztet engem, mint amikor a stréber gyerek az osztályban rábeszéli a diáktársait a csínyre, meg azt mondja, hogy ott van velük, és amikor lebuknak, akkor persze mindenkire ráfogja, és azt mondja, hogy ő nem volt benne" - mondja Dopeman, a társszervező, a társszónok, a társfelszólaló, akivel egy szónoki emelvényen beszélt 8 nappal ezelőtt Bajnai Gordon.

Ha más nem, hát Dopeman lebuktatta Bajnai Gordont, és elmondta, hogy igenis része volt ebben, és igenis tudta, hogy pontosan mire készülnek, és mi fog történni, és amint látta a közvéleményben vagy saját szövetségei kommunikációjában, hogy ez mégsem jött be, ez mégsem sikerült, rögtön lefarolt róla.

Azt hiszem, hogy mindenkinek tanulság, aki Bajnai Gordon szövetségese akar lenni, aki politikai támogatója, gazdasági támogatója, hogy pontosan erre a három másodpercre lesz szüksége Bajnai Gordonnak a későbbiekben, hogy elfelejtse a vele való szövetségkötést, és rögtön csak a saját politikai karrierjére figyeljen, arra koncentráljon, hiszen más számára nem lenne fontos.

Jól láthatjuk tehát, hogy az Együtt 2014-nek csak és kizárólag Bajnai Gordon jövőépítése fontos, mindenki mást szövetségesként rögtön letagad maga mellől, ugyanakkor kétszínű ez a magatartás, amikor jelöltként majd 2014-ben mégis ezeket az embereket fogják jelölni. Akkor azt mondhatjuk - mint most mondhatjuk utólag a Tavares-jelentés kapcsán -, mi előre megmondtuk, hogy ők bizony egy gyökérből eredeztethetőek, és ugyanazt gondolják, csak egy időre jegelik a viszonyukat.

De vajon, ha a magyar emberek millióinak sikerült már születésnapi ünnepségeket úgy rendezni, hogy abból semmifajta botrány nem lett, milyenfajta miniszterelnöki képessége van Bajnai Gordonnak akkor, ha azt nem tudja uralni, hogy a saját rendezvényén mi történik, ha azt nem tudja saját bevallása szerint - hiszen azt mondta, hogy nem tudta -, hogy pontosan mi történik ott? Ha feltesszük azt, hogy elhisszük ezt neki, bár van egy gyanúnk, hogy pontosan tudta, hogy mi fog történni, de ha mégis úgy lenne, ahogy mondta, és az ő akaratán kívüli eredmények születtek, akkor hogy várhatjuk valakitől egy ország kormányzását, aki egy születésnapi ünnepséget sem tud megrendezni, míg sok-sok millió magyar meg tudta ezt tenni?

De látjuk, milyen Bajnai Gordon világa: fejlevágós, trágárkodó, szurkáló. Bízunk benne, hogy a választók meghozzák a döntést ezzel kapcsolatban, és ők fogják ezt a fajta jövőképet elutasítani. De valóban, a baloldal sem egyenes úton jár, hiszen nemcsak itt a parlamentben próbálja támadni a kormányt, de mivel a lakosság körében széles támogatásra nem tett szert, ezért az európai baloldalt használja föl eszközéül.

Talán az Európai Parlament nem is tudta, hogy mibe rángatták be a szocialisták, de jól látható az elmúlt napokban kiderült hírek alapján, hogy a szocialisták továbbra sem tudnak rászokni az igazmondásra, nem tudnak mást tenni, mint amit korábban is tettek. Egy alkalmatlan kísérletet tettek a kormány megbuktatására akkor, amikor a Tavares-jelentésen keresztül próbálták kritikával illetni a kormányt. Teszem hozzá, ennek az alaptalanságát mutatja, hogy azóta sem indult semmilyen eljárás Magyarországgal szemben a Tavares-jelentés alapján, semmifajta megfigyelés, monitoring vagy retorzió nem következett be. Ez egy egyszeri politikai deklaráció volt, semmifajta jogi következménye nincs, és - mint akár még a Népszabadságból olvastuk - várhatóan nem is lesz.

Kiderült az is, hogy vannak írók és vannak aláírók, van, aki maga írja az általa jegyzett különböző opusokat, Tavares úr pedig csak aláírta azt, amit három európai parlamenti képviselő mondott, azt, hogy Magyarországon bármi baj is lenne a jogállammal. Bár Mesterházy Attila ezek szerint nem jegyzi ezt az irományt, csak az európai parlamenti képviselőik a szocialistáknak, ők kampányoltak Magyarország ellen, de tartalmával egyetért, így tehát az a politika (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amivel sokszor vádoltuk a szocialistákat, hogy Magyarország ellen kampányolnak, az igaz, de attól még, hogy nekik rosszabbul megy politikusként, az országnak mehet jobban. Sőt, csak akkor mehet jobban, ha ők ellenzékben vannak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A napirend előtti felszólalások végére értünk. Felkérem Hegedűs Lorántné jegyző asszonyt, hogy ismertesse a további napirenden kívüli felszólalókat.




Felszólalások:   13-18   19-23   23-26      Ülésnap adatai