Készült: 2024.09.24.15:19:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2012.04.23.),  147-154. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:20


Felszólalások:   139-146   147-154   155-164      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszternek: "Hány család otthonát adják még a bankoknak? Hány ember sorsáról dönthetnek a végrehajtók?" címmel.

A miniszter úr, halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt, válaszadásra Szatmáry Kristóf államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy a miniszter úrtól személyesen kér választ. (Z. Kárpát Dániel: Elfogadom.) Igen, a képviselő úr elfogadta az államtitkár urat válaszadóként, így megadom a szót.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ezekben a napokban minden eddiginél aktuálisabban adódik a kérdés, hogy hány ezer család kerül még utcára, hiszen az önök által beígért Nemzeti Eszközkezelő majd talán májustól kezdi aláírni azokat a szerződéseket, amelyek értelmében a bank majd engedélyezi, hogy megmentsék az adós ingatlanát, vagy sem.

(15.50)

Az önök által ígért ócsai menekültfalu - itt idézőjelet tessék érteni -, ahova a károsult devizahitelesek kapnának lakhatási lehetőségeket, szintén nem tart még sehol. Közbeszerzést hirdettek erre a célra, ahova május 2-áig lehet jelentkezni, tehát egyetlen károsult sem tudott ideköltözni.

Eközben a kilakoltatások nemcsak a devizaadósokat fenyegetik. A Jobbik szakértői az utóbbi hét nap során mintegy tucatnyi esetben próbáltak jogi és más típusú segítséget nyújtani konkrét kilakoltatási esetek során, több esetben sikerrel megakadályozva azt, hogy egy családot az utcára zsuppoljanak otthonából, elérve - tehát a Jobbik szakértői elérték -, hogy új típusú, tisztességes megállapodások szülessenek, amelyek értelmében az adósnak még van lehetősége tisztességgel továbblépni, adott esetben fordítani nehéz sorsán.

Többször elmondtuk: óriási a különbség a Nemzeti Eszközkezelő által ígért 8 ezer megmenteni szándékozott család és az önök kilakoltatási kvótája alapján idén utcára kerülő 12 ezer család összlétszáma között. Adódik tehát a kérdés, hogy mi lesz ezekkel az emberekkel.

De az is kérdéses, hogy mi lesz a nem devizahitelesekkel, akiket most a napokban lakoltatnak ki, példának okáért olyan jogszabályi hézagok miatt, hogy egy másodszori kézbesítési kísérlet során kézbesítettnek lehet tekinteni egy olyan küldeményt, amiben az van, hogy mondjuk, egy közüzemi tartozás miatt árverezik a házat. Volt olyan eset, hogy hosszabb külföldi gyógykezelés miatt elárverezték az ingatlant az értékének egyhuszadát vagy egytizedét kitevő, amúgy nagyon is jól kezelhető, visszafizethető közüzemi tartozás miatt. Valakinek mégis érdekében áll az, hogy magyar ingatlanok tömege kerüljön kalapács alá, kerüljön ki a piacra. Ez elfogadhatatlan számunkra.

Kérdésünk lényege, hogy hol van a vége ennek a folyamatnak, és hány családot szakítanak még szét. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szó Szatmáry Kristóf államtitkár úrnak.

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Köszönöm, hogy így hetente, kéthetente ezt a fontos témát fölveti a parlamentben, hiszen valóban egy nagyon komoly témáról van szó. De a válaszom előtt annyit engedjen meg leszögezni, hogy azért abban egyetértünk, hogy ez nem egy következmények nélküli ország. Tehát aki alapvetően valamifajta kötelezettséget vállal, ott jogkövetkezményként végül, ha a legutolsósorban is, de számolnia kell azzal, hogy az ingatlanát elveszíti.

Természetesen a kormányzat az elmúlt két év alatt azt a célt tűzte ki maga elé, hogy mindenkit, akit lehet, ettől az utolsó végállomástól, ha lehet így mondani, megmentsen. Ön is tudja jól, kilakoltatási moratóriumot vezetett be szinte elsőként az intézkedések között a kormány, ami lényegében 2011 októberéig teljes mértékben érvényesült; pontosan azért, hogy ez idő alatt kidolgozza azokat az alternatív megoldásokat az adósok számára, amelyek lehetőséget jelentenek számukra a tekintetben, hogy megmeneküljenek ettől a kilakoltatástól.

Ön több ezer családot említett. Azért a számok kedvéért annyit elmondanék, hogy néhány száz családról van szó, amely családokat az elmúlt egy évben a tavaly októberi és december 1-jei, illetve az idén március végéig tartó kilakoltatási moratórium érintett, és ezek között van egyébként jó néhány önkényes lakásfoglaló is. Tehát teljes mértékben nem lehet egy kalap alá vonni, és magát az intézményt sem lehet teljesen megszüntetni. És valóban egyébként a Nemzeti Eszközkezelő, illetve azok a különböző, a 90 napnál régebbi hiteltartozással rendelkezők számára levő programok lehetőséget nyújthatnak remélhetőleg a legtöbb család számára, amely ilyen elé néz.

Bízunk benne, hogy az eddig meghozott intézkedések részben tudják kezelni ezt a problémát, és természetesen vannak visszaélések, azokat megpróbáljuk kivizsgálni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválaszra megadom a szót Z. Kárpát Dániel képviselő úrnak.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Ön azt mondja, hogy aki kötelezettséget vállalt, az számoljon legutolsósorban a legkomolyabb következményekkel is. Önök vállaltak kötelezettséget arra nézve, hogy senkit nem hagynak az út szélén. Ezt nem én nyilatkoztam - önök mondták!

A helyzet mégis az, hogy több ezer család van veszélyben. Az önök kvótája és a Nemzeti Eszközkezelő által megmentendő családok közötti számbeli különbség ennyi, ez ténykérdés, ez számbeli kérdés, nehéz rajta vitatkozni.

De éppen azért, mert önök nem látják el a feladatukat tisztességesen, a Jobbik egy otthonmentő segélycsapatot kényszerül létrehozni, amely a jogszabályok biztosította keretek között mindenféle segítséget meg kíván adni a károsultak számára, legyen szó akár jogi tanácsadásról, akár arról, hogy összekössük őket a rajtuk segíteni képes civil szervezetekkel. Ez azonban az önök dolga lenne.

Szánalmas, hogy félrenéznek, amikor családok ezreinek lenne szüksége egy segítő kézre, ráadásul egy tisztességes kormányra. Nagyon sajnálom, hogy nem kapják meg ezt a segítséget.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat.

Öné a szó.

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Csak hogy egy nyelvet beszéljünk: március 1-je óta 193 ilyen kilakoltatás történt. Tehát van egy kvóta természetesen, amely magasabb számot tartalmaz, és ebben a 193-ban egyébként - mint említettem az ön számára is - vannak önkényes lakásfoglalók is. Természetesen abban egyetértünk, hogy mindenkit meg kell próbálni egyébként megmenteni ettől a nagyon nemkívánatos eseménytől, és ezért is született a Nemzeti Eszközkezelő intézménye, amely erre hivatott, ezen családokat hivatott segíteni.

Összességében azt gondolom, hogy valóban, a kormányzat több tízezer családon segített a végtörlesztéssel, a rögzített árfolyamon való törlesztéssel, a Nemzeti Eszközkezelővel. Tehát annak a tömegnek, amit örökölt több százezer család tekintetében a kormány, valóban lényegében mindenki számára tudunk alternatívát kínálni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   139-146   147-154   155-164      Ülésnap adatai