Készült: 2024.09.26.21:51:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2011.11.21.),  129-140. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:31


Felszólalások:   121-128   129-140   141-148      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Rebeka, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszternek: "Kormányzati plázastop - csak a Fidesz barátai építsenek új üzleteket?" címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Cséfalvay Zoltán államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő asszonyt, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét.

SZABÓ REBEKA (LMP): Elfogadom, bár úgy látom, hogy Szatmáry államtitkár úr ül oda.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Szatmáry Kristóf államtitkár úr lesz a válaszadó, őt jelölte ki a miniszter úr. Kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadja-e a válaszadó személyét.

SZABÓ REBEKA (LMP): Igen, elfogadom.

ELNÖK: Igen, megadom a szót, képviselő asszony.

SZABÓ REBEKA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A költségvetést megalapozó törvényekhez benyújtott módosító javaslat szerint a kormány 3 éves építési moratóriumot vezetne be a 300 négyzetméter feletti üzletekre. Ez - szemben az LMP korábbi javaslatával - nem a helyi közösségek önrendelkezését és a korrupció csökkentését, hanem a centralizálást és az átláthatatlanság növelését szolgálja.

Egy plázastop akkor éri el a célját, ha nem épülhet olyan kereskedelmi egység, ami sérti a helyi lakók, a helyi gazdaság, a környezet vagy a városkép érdekeit. Az önök javaslata ezzel szemben egyetlen dologra irányul: csak az építhessen üzletet, akit az ismeretlen összetételű bizottság véleménye alapján a miniszter úr arra érdemesnek talál. Ez gyakorlatilag a korrupció központosítása.

Ennek kapcsán kérdéseim a következők. Mi biztosítja, hogy a bizottság nem politikai, hanem szakmai döntést fog hozni? Milyen garanciákat adnak arra, hogy a bizottságba a kormány nem egyszerű végrehajtókat küld, akiknek feladata a kormány közeli baráti cégek egyéni alkuk alapján történő helyzetbe hozása lesz?

Hogyan képzelik el a módosító javaslatban megjelenő homályos szempontok figyelembevételét az engedélyezés során? Lesz-e kötelező független hatástanulmány vagy a bizottság csupán a beruházó kérelme alapján alkot majd véleményt? Milyen egyéb pontos kritériumokat akarnak meghatározni, és szerepel-e majd köztük a helyi társadalom véleményének meghallgatása, azoké az embereké, akiknek életét befolyásolja majd az új kereskedelmi egység?

Tudjuk, hogy az építőipar különösen rossz helyzetben van. Végiggondolták-e, hogy milyen károkat okoznak a 3 évre szóló építési tilalommal, miközben semmiféle mentőövet nem kínálnak nekik, ellentétben az LMP épületfelújítási programról szóló javaslatával? És kérdezem még: van-e arra valami magyarázatuk, hogy egyes fideszes önkormányzatok rohamtempóban gyorsítani kezdték a helyi hipermarketek és plázák engedélyezési eljárását?

Érdeklődéssel várom válaszát. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Szatmáry Kristóf államtitkár úrnak. Öné a szó.

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselő asszony, azért is volt ez a gyors helycsere itt Cséfalvay államtitkár úrral, hiszen jól tudja, hogy ennek a törvényjavaslatnak, ha van apja meg anyja, ha lehet ilyen képzavarral élni, akkor az egyik biztosan az önök frakciója és személy szerint ön, hiszen ezt a javaslatot önök nyújtották be a parlamenthez, azt hiszem, hogy három-négy hónappal ezelőtt.

A kormánytöbbség jó javaslatnak gondolta az önök javaslatát, ezért is elkezdtünk egy közös gondolkodást. Önnel személyesen is többször egyeztettünk, hogy hogyan lehetne ebből a törvényjavaslatból egy olyan javaslatot kihozni, amely valóban azokat a jogos igényeket alátámasztja és megvalósítja, amik arra vonatkoznak, hogy Magyarországon... - már ma is jól tudjuk, csak végig kell menni Budapest egy-két frekventált utcáján, hogy sajnos a bevásárlóközpontok, amelyek zöldmezős beruházással a főváros körül megépültek, milyen vásárlóerő-elszívó hatással bírnak a fővárosra. Valóban úgy látjuk egyébként, hogy bizonyos hipermarketek olyan komoly pénzügyi tőkével rendelkeznek, amely felülírja egyébként bizonyos szempontból a piaci logikát, és kizárólag piacszerzés miatt terjeszkednek ma Magyarországon.

Tehát sok olyan szempontot ismerünk, mind gazdasági, mind várostervezési szempontot, amely azt mondatta velünk, hogy az önök javaslata egy jó közös gondolat, azon végig kell menni, egyeztettünk sok szervezettel is. Teszem hozzá: azt a javaslatot, amit végül is közösen akartunk végigvinni, önök az utolsó pillanatban visszavonták. Mi tudomásul vettük ezt a javaslatot, de az ötletet nem akartuk volna ezzel az enyészetnek hagyni, ezért átdolgoztuk, és ha lehet mondani, az önökénél egy kicsit szigorúbb javaslattal is álltunk elő ahhoz képest, igen, önök egy féléves moratóriumot akartak bevezetni. Mi azt mondtuk, ahhoz, hogy ezt a piacot átlássuk, ahhoz, hogy megfelelő szabályozást tudjunk hozni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), egy hosszabb moratóriumra van szükség, és így került meghatározásra a 3 év.

Köszönöm szépen, hogy válaszolhattam a kérdésére. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, viszonválaszra megadom a szót képviselő asszonynak.

SZABÓ REBEKA (LMP): Tisztelt Államtitkár Úr! Őszintén meg vagyok döbbenve; persze, a javaslatunk előtörténetét, hogyne, én is ismerem, ezt mi nyújtottuk be annak idején. Egy egészen más javaslatot nyújtottunk be. Összesen abban értünk egyet, hogy szabályozásra, új szabályozásra szükség van, de nem olyanra, államtitkár úr, amit önök szeretnének.

És ne haragudjon, de felhívnám a figyelmét, hogy a feltett kérdéseim közül egyikre sem válaszolt, hanem előállt ezzel a mesével a történetről, ami, azt hiszem, hogy most már nem érdekes. Mi visszavontuk a javaslatunkat okkal, mert önök olyan módosítót nyújtottak be hozzá, ami számunkra vállalhatatlan volt, mert aszerint nem a helyi közösség érdekét néznék. Egy országos központi bizottság fog az önök javaslata szerint dönteni az összes kistelepülési bolt felől. Ön szerint van ebben bármiféle realitás?

Nem válaszolt arra, hogy mi biztosítja azt, hogy nem valamiféle kormány közeli baráti cégek fogják megkapni az engedélyt majd az új üzletek építésére. Gyakorlatilag egyik kérdésemre sem válaszolt, úgyhogy azt hiszem, ezeket majd kénytelen leszek írásbeli kérdésként föltenni.

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

(16.00)

ELNÖK: Köszönöm. Viszonválasz illeti meg az államtitkár urat. Öné a szó.

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Képviselő asszony, a kérdésére vonatkozólag azt tudom konkrétan mondani, hogy természetesen amikor az Országgyűlés ezt el fogja véglegesen fogadni, ehhez valamifajta végrehajtási rendelet lesz egyébként szükséges.

A mi javaslatunk mindösszesen a moratóriumra vonatkozólag, az időtartamában, illetve abban különbözik az önök javaslatától, hogy természetesen olyan rendelkezést nem kívánunk hozni, hogy ha egy kistelepülésen - ne adj' isten - olyan helyzet állna elő, hogy például valamifajta belső területrendezés miatt az egyetlen meglévő boltot lebontják, mert előállhat ilyen helyzet, akkor ne legyen semmiféle lehetőség arra, hogy ilyen speciális esetekben ne lehessen engedélyt adni. De ha ön áttanulmányozta a mi javaslatunkat, abban nagyon-nagyon szűkre van szabva az a terület vagy az a kör, amikor mentességet lehet adni. Mi nem a mentesség oldaláról fogtuk meg, hanem egy általános moratóriumot javasoltunk három évig ezen a piacon, persze arra fölkészülve, hogy lehetnek olyan speciális esetek, amikor például a közellátás érdekében kell engedélyezni ilyen dolgot. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Én azt gondolom egyébként, hogy a minisztériumok összetételéből adódóan lesz garancia arra, hogy mivel itt szakemberek ülnek, nem más egyéb döntési szempontok fognak érvényesülni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   121-128   129-140   141-148      Ülésnap adatai