Készült: 2024.04.28.00:50:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap, 48. felszólalás
Felszólaló Herczog László
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás szociális és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:17

Felszólalások:  <<  48  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERCZOG LÁSZLÓ szociális és munkaügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A Szociális és Munkaügyi Minisztérium az oktatási tárcával közösen dolgozik azon, hogy a jelenleg hatályos törvényi szabályozásnak megfelelően a 9-10. évfolyammal és az adott szakképesítés megszerzéséhez szükséges, az országos képzési jegyzékben meghatározott számú szakképző évfolyammal működő szakiskolai képzésben jelenjen meg egy új képzésszervezési lehetőség a szakmatanulásra. A javaslat lényege, hogy a hatályos közoktatási törvényben szabályozott képzésszervezési formák megtartása mellett az úgynevezett alternatív szakmunkásképzés valamennyi évfolyama szakképző évfolyamként működik, azaz a választott szakma tanulása már a 9. évfolyamtól megkezdhető.

A jelenlegi gyakorlatban a 9-10. évfolyamon NAT-kerettantervek alapján folyó, az általános műveltséget megalapozó oktatás ismeretanyaga elosztásra kerül a szakképző évfolyamokra, úgy, hogy erősítjük a választott szakma gyakorlásához szükséges általános műveltségterületek oktatását, ugyanakkor biztosítjuk a későbbi továbblépés lehetőségét is. Az általános műveltség tananyagtartalmát önálló modulként beépítjük a szakmai és vizsgakövetelménybe, azaz ebből is modulzáró vizsgát tesznek a tanulók. Így dokumentáltan biztosítható a bekapcsolódás a gimnáziumi vagy szakmai oktatásba.

Az OKJ-ben meghatározott szakmai ismeretanyag is elosztásra kerül a képzési ciklus évfolyamai közt. A 9. évfolyamtól lehetővé tesszük a szakmai gyakorlati képzés megkezdését is. A fiatalok így manuális készségeik révén juthatnak sikerélményhez, szerethetik meg a szakmát. A tanulási nehézségekkel küzdő és/vagy alulszocializált fiatalok esetében ezzel a képzési szervezési megoldással csökkenthető a 9-10. évfolyamokra jellemző nagyarányú lemorzsolódás, és javítható a szakmunkás státus presztízse. Fontos szempont, hogy a képzési formát választó fiatal szakmunkás-bizonyítvánnyal a kezében akár már 17 évesen beléphet a munkaerő-piacra, és önálló keresőként jelenhet meg. Ez sok család számára komoly segítség, enyhíti megélhetési problémáikat, és javítja életminőségüket.

Az alternatív szakmunkásképzés bevezetéséhez módosítani kell a közoktatási törvényt, az OKJ-t, az érintett szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményét, illetve át kell dolgozni a központi programokat is. A közoktatási törvény módosítása a kereteket adja meg az alternatív szakképzés bevezetéséhez, a részletes szabályozást pedig a miniszteri rendeletek és az új központi programok tartalmazzák majd. Az OKJ-ban meg kell jeleníteni az alternatív szakmunkásképzés évfolyamainak számát. Az általános műveltséget megszilárdító képzés elemeit önálló követelménymodulként be kell építeni az érintett szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményébe. Felülvizsgáljuk, hogy mely NAT szerinti kompetenciák vehetők figyelembe. A követelménymodulok változása a vizsgakövetelmények változását is jelenti, így biztosítható, hogy az általános műveltségi elemek a vizsga alapján egy későbbi képzés során beszámíthatók legyenek.

Terveink szerint a közoktatási törvény módosítása a tavaszi ülésszakon kerül benyújtásra, elfogadása esetén szeptember 30-áig módosítjuk az OKJ-rendeletet. Ennek a határidőnek a teljesülése szükséges ahhoz, hogy a 2010-2011. tanévi beiskolázásokra vonatkozóan meghirdetésre kerülhessen az alternatív szakképzési forma is. Legkésőbb 2010 májusáig átdolgozzuk a szakmai és vizsgakövetelményeket. Kérem válaszom szíves elfogadását. (Taps az MSZP soraiból.)

Felszólalások:  <<  48  >>    Ülésnap adatai