Készült: 2024.05.13.22:45:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2024.04.15.), 18. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Szerteágazó felszólalásában a júniusi választás tétjéről, jelentőségéről beszélt. Engedje meg, hogy a mi álláspontunkat is ismertessük. A magam részéről örülök annak, hogy az önkormányzati, illetve az európai parlamenti választás egy napon lesz, mert soha nem függtek ennyire össze az európai kérdések, az európai választással összefüggő kérdések az önkormányzati kérdésekkel. Már csak azért is, mert alapvetően befolyásolja a helyi közösségek, az önkormányzatok mozgásterét az, hogy milyen irányt vesz az európai uniós politika.

Nekünk vannak fő vitapontjaink. Értem azt, amit ön mondott, de alapvető kérdésekről ön nem szólt. Nem szólt például arról, hogy milyen fajsúlyos vita van most például a háborúval kapcsolatban, és nem csinálunk belőle titkot, hogy az Európai Unió rendkívül rossz pályán van; talán a mai napon lesz még erről szó itt a Házban. A szemünk előtt egy uniós háborús készülődés zajlik, és nekünk alapvető érdekünk, hogy Magyarország ebbe ne keveredjen bele, még akkor se, ha a többségi álláspont most az, hogy szintet kellene lépni az uniós támogatásban, akár azzal, hogy európai csapatok vagy katonák menjenek Ukrajna területére. De a legfontosabb kérdés, hogy ennek elejét vegyük. Túlságosan súlyosak a XX. századi tapasztalataink ahhoz, hogy ebbe a játszmába belemenjünk, vagy itt beadjuk a derekunkat.

Jó pár más kérdésben is súlyos vitáink vannak, így például a migráció kérdésében. Értem én, hogy állandóan elmondják, hogy a kormány engedi itt a bevándorlókat, de ez egy sületlenség. A kormány szigorította a külföldi munkavállalókra vonatkozó szabályokat, ez az egyik legszigorúbb jogszabály egész Európában, és mi voltunk azok, akik megépítettük a határzárat, mi voltunk azok, akik jogi határzárat is építettünk. Akik az önök új szövetségesei, na, ők azok, akik ezt felül akarják írni például Brüsszelben azzal, hogy elfogadnak egy új migrációs paktumot, amiben világosan benne van a letelepedési kvóta és a betelepítési kvóta, és az is benne van, hogy felülírnák a mostani menekültügyi szabályokat Magyarországon.

A gazdaságpolitikában is súlyos vitáink vannak, például az adózás kérdésében. És hogy még egyet említsek, az agrárpolitikában is áll a bál, mert sok mindenki hangját, elvárását figyelembe veszik Brüsszelben, csak épp az európai és a magyar gazdák érdekeit nem. Ezért vannak az utcán, ezért vannak a köztereken gazdatüntetők jó pár európai országban. És amikor ezekkel kapcsolatban kirobbannak a viták Brüsszellel, akkor mi a válasz? Véletlenül sem az, hogy megkérdezik az embereket, véletlenül sem az, hogy a kritikus kormányok véleményét meghallgatják, hanem az, hogy elkezdenek azon lamentálni, hogy hogyan lehetne bővíteni a minősített többséggel hozott döntések számát az egyhangúság rovására.

Tehát ha Magyarország ellenkezik, például a háborús politika ellen, akkor nemes egyszerűséggel ki akarják vonni, vagy ki akarják húzni Magyarország döntési jogát ebben a kérdésben. Mi ez ellen vagyunk. Tehát ez nem arról szól, hogy elleneznénk az európai együttműködést, sőt, ezzel mondjuk azt, hogy a brüsszeli politika eltávolodott azoktól az értékektől, megközelítésektől, amelyek alapján az európai együttműködést elindították.

Ami a Jobbik szerepvállalására vonatkozó kérdéseket illeti, attól, hogy ön elmondja, hogy önök konzervatív politikát folytatnak, és ezt háromszor megismétli, attól ez még nem lesz igaz. Hát, mégiscsak az a tény, hogy önök csatlakoztak ahhoz a baloldalhoz, amely markánsan liberális és sok esetben országellenes politikát folytat.

Önök bizalmat kaptak több alkalommal európai parlamenti választáson, de ezt a bizalmat eltékozolták, például akkor, amikor megtűrtek a képviselői sorokban olyan képviselőt, akiről kiderült, hogy Oroszországnak kémkedett. És ezek után még önök kritizálják a kormány külpolitikáját. Olyan EP-képviselő ül most az önök soraiban Brüsszelben, aki a krími konfliktus során még egy az egyben szajkózta az orosz álláspontot, s ezek után önök a kormány külpolitikáját kritizálják. És ha megnézzük, hogy hogyan szavaztak a jobbikos képviselők Brüsszelben, egy mákszemnyi különbséget nem találunk a baloldali képviselők szavazási listáihoz képest.

Úgyhogy azt gondolom, hogy a mostani európai parlamenti választáson súlyos következménye lesz az önök számára annak, hogy az európai politikában, a külpolitikájukban is csatlakoztak a baloldalhoz, a liberális oldalhoz (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), azokhoz, akik egyébként dollárban kapják a támogatásukat. Ennek szerintem most júniusban az önök számára rendkívül súlyos következménye lesz. Köszönöm a figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai