Készült: 2024.04.29.10:04:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

299. ülésnap (2013.09.09.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ha megengedi, néhány számadattal kezdeném. Magyarország 2008. november 6-án kötötte azt a készenlétihitel-megállapodást, amely szerint az IMF Magyarország számára 10,5 milliárd SDR-hitelt - ez egy kosárvaluta - nyújt, és ebből 7,6 milliárd SDR-t, ami akkor 8,8 milliárd eurónak felelt meg, lehívott 2009 szeptemberéig. Tehát tisztázzuk a tényeket! Az akkori szocialista kormány 2008 ősze és 2009 ősze között 8,8 milliárd eurónyi hitelt hívott le. Hadd említsem meg a visszafizetések idejét: 2012. február 10-én kezdte ez a kormány visszatörleszteni ezt a hitelt, és 2013. augusztus 12-én sikerült is lezárni ezt a történetet, vagyis visszafizette maradéktalanul a hitelt. Hadd tegyem még hozzá azt is, hogy az Európai Uniótól is vett fel egyébként hitelt a szocialista kormány, amit szintén olyan jól sikerült időzíteni, akárcsak az IMF-hitelt: felvenni, elkölteni, ezt a szocialista kormány tette, majd visszafizetni, ez az utódjára maradt. Magyarország 5,5 milliárd eurót hívott le szintén 2009-ben, és 2011 decemberében már 2 milliárd eurót kellett visszafizetni.

Van Magyarországon egy fogalom, amit nem értek. Amikor Bajnai Gordon volt miniszterelnök úr azt mondja, hogy "válságkezelő kormány". Milyen válságkezelő kormány az, amelyik ennyi hitelt vesz fel, és aztán a gazdaság pedig 2009-ben 6,7 százalékkal esik vissza? Csak azért mondom, hogy tisztázzuk a tényeket.

Amit a képviselő úr a legvégén felvetett, hogy ennek a törlesztésnek mi a kamatszintje, és egyébként a piacon való adósságfinanszírozásnak mi a kamatszintje, vagy a kettő között van egy eltérés, az IMF-hitel kamatszintje valamennyivel alacsonyabb, mint amikor a magyar állam kimegy a piacra, és ott finanszíroz államadósságot. Van itt egy alapvető félreértés, és szeretném, ha megértenék nemcsak a jobbikos képviselők, hanem a szocialista képviselők is: az alapeset, a normális eset az, amikor egy ország képes finanszírozni adósságát a piacon. Ez a normális eset. Tudom, sokan mondják, hogy normális Magyarországot szeretnének - ez a normális alapeset. Az a rendkívüli eset, különleges eset, amikor egy ország képtelen finanszírozni az adósságát, merthogy kis híján összeomlik, mert a piacon nem tudja eladni a papírjait. Na, akkor fordul nemzetközi szervezetekhez, na, akkor fordul az Európai Unióhoz, na, akkor fordul az IMF-hez, és az IMF ad neki segélyt. Segély a neve, segélyhitel. Tehát az a rendkívüli eset. Nehogy már összehasonlítsuk a kettő kamatszintjét! Amikor egy ország kis híján összeomlik, mert nem tudja finanszírozni a piacról az államadósságát, akkor kimegy, elszalad egy segélyszervezethez, és annak a kamatszintjét összehasonlítjuk azzal, amikor egy ország visszatér a normális állapothoz, amikor az az alapeset, hogy tudja finanszírozni magát a piacról? Hát nézzen körbe a világban! Görögország, Spanyolország is részben, részben még Olaszország is, de Portugália vagy akár Ciprus boldog lenne, ha a piacról tudná finanszírozni magát. A legnagyobb hír jelen pillanatban a pénzvilágban az, hogy talán az év végén Írország ki tud lépni a piacra és onnan finanszírozza magát. Addig ezek az országok lélegeztetőgépen vannak. Magyarország nincs ezen, és akkor hadd utaljak arra, a miniszterelnök úr is említette, hogy milyen következményei vannak ennek, hogyan nő a szabadságfokunk, milyen gazdaságpolitikai lépéseket tudunk megtenni.

Akkor arra a kérdésre, amit a tisztelt képviselő úr említett, hogy az IMF politikáját valósítja meg a magyar kormány, hadd tegyem hozzá, hogy a magyar kormány elérte a pénzügyi stabilitást, Magyarország elérte a pénzügyi stabilitást, minden egyes ember, magyar ember erőfeszítéseivel, és vele párhuzamosan végigvitt egy nagyon erős reformsorozatot. A reformokat háromféle mozgató mozgathatja. Egyrészt maga a piac kényszerítheti ki. Ebben az esetben nagyon rövid távú válaszok vannak. Kikényszeríthetik egyébként nemzetközi intézmények, tudjuk, hogy annak mik a következményei. Magyarországon se nem a piac, se nem a külföldi intézmények vezették a reformokat, hanem a magyar kormány, a magyar parlament a magyar emberek érdekében, Magyarország jól felfogott érdekében egy nemzeti reformprogramot vitt végig, és én úgy gondolom, hogy ez a garanciája annak, hogy Magyarország versenyképes ország legyen, és versenyképes gazdasággal tudjon továbblépni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai