Készült: 2024.04.29.06:43:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2009.03.02.), 65. felszólalás
Felszólaló Dr. Hiller István (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  65  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HILLER ISTVÁN oktatási és kulturális miniszter: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Úr! Az iskolai erőszak mindenütt foglalkoztatja az embereket, a közvéleményt szerte a világon, Finnországtól Nagy Britanniáig, a szomszédos Ausztriától Olaszországig.

Az oktatási intézményekben megjelenő erőszakos magatartás minden formáját együtt kell elítélni, és kötelességünk ellene fel is lépni. Meggyőződésem szerint a társadalmi agresszió fokozódása ez, amely úgy külföldön, mint itt, a mi országunkban kitapintható. Ez az, ami az iskolába is behatol.

Tény, képviselő úr, hogy nem lehet pedagógiai eszközök, pedagógiai módszertani megújulás nélkül kezelni ezt a problémát, de nem lehet csak ezekre az eszközökre hagyatkozni, több esetben a pedagógiai módszereken túlmutató eszközökre is szükség van. A képviselő úr kérdésére konkrétan tehát azokat az intézkedéseimet foglalom össze, amelyek ebben a két irányban, röviden a pedagógiai, hosszabban talán a pedagógiai módszereken túlmutató eszköztárat mutatják be.

1. Felkérésemre neves szakemberekből, szociológusokból, társadalomkutatókból, bűnmegelőzési szakemberekből álló bizottság jött létre, "az iskola biztonságáért" nevű bizottság, amelynek ajánlásai alapján biztosítjuk a jogi és a pénzügyi feltételeket ahhoz, hogy kistérségi szinten is fokozatosan kiépüljön az iskolai pszichológusi hálózat. Ez ebben a naptári évben megkezdődött, és tovább folytatódik.

2. Kialakítottuk a vitarendezési eljárás jogszabályi kereteit, és regionális konferenciákon szerveztük meg a tájékoztatást.

3. Még a tavalyi évben megállapodtam az oktatási jogok biztosával, hogy az eddigi legátfogóbb, a részletekre is figyelemmel levő felmérést és értékelést készít a teljes jelenségről, hogy ne csak napi ügyekből tájékozódjunk. Információim szerint Aáry-Tamás Lajos ombudsman úr két héten belül befejezi a munkát, és tájékoztatni fogjuk a közvéleményt ennek eredményéről.

4. Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet társadalmi mozgalmat indított az iskola biztonságáért, amelyhez immáron több tucat szervezet csatlakozott szülők, tanulók bevonásával, a képviselő úr interpellációjában is joggal elmondott összefogásra nemcsak apellálva, hanem azt helyi szinten megvalósítva.

Végezetül mindezek mellett, képviselő úr, világossá kívánom tenni: a pedagógus ma is közfeladatot ellátó személy, az ellene elkövetett erőszakos cselekmény kiemelt súlyú. Ezért az elmúlt hetekben kezdeményeztem az igazságügyi miniszternél a pedagógusok védelmét szolgáló jogi szabályozás felülvizsgálatát. Az Igazságügyi Minisztériummal együttműködve olyan jogszabályi környezetet kívánok kialakítani, amely érdemi visszatartó erőt és hatékony segítséget jelent az esetek megelőzésében és szankcionálásában.

Ennek eszközei: 1. a bűnmegelőzés hatékonyságát javító lépések; 2. a fokozott rendészeti jelenét; 3. a feltárt bűnesetekben gyorsított eljárás keretében történő jogi szankcionálás; 4. a megfelelő áttekintés után büntetőjogi módosítások. E két irány együttese biztosan meghozza a várt eredményt.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  65  Következő    Ülésnap adatai