Készült: 2024.04.28.23:00:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2009.03.02.), 17. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  17  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Valóban, összefogással eredményeket lehet elérni. Valóban, ha valamely kérdés megoldásához nem elégséges egyetlenegy politikai erő szándéka, akarata és elhatározottsága, akkor azok a reformok, amelyek Magyarország számára megkerülhetetlenek és elodázhatatlanok, bizonyosan ebbe a kategóriába tartoznak. És valóban, az európai példa mindannyiunk számára azt kell hogy igazolja, hogy azok az országok tudnak sikeresek lenni, ahol az összefogás szándéka, képessége, készsége megvalósult az elmúlt időszakban, és megvalósul mostanában is.

Teljes tévedés azon az úton haladni tovább, amely azt mondja, hogy fontosabb a belpolitikai szembenállás, fontosabb a belpolitikai siker, semmint hogy az ország nemzetközi elfogadottsága, sikeressége biztosított legyen. Éppen ezért azt gondolom, nehéz lenne megkerülni azokat a kérdéseket, azokat a lépéseket és azokat a döntéseket, amelyekről a szakmai közvélemény hónapok óta beszél, amelyekről az elmúlt hetekben nagyon sok egyeztetést lefolytatva a kormány meghozta javaslatait. Ezek a javaslatok itt vannak, részben az Országgyűlés döntésére várva, részben pedig a következő hetekben azon döntések is megszületnek, amelyeket a kormány saját hatáskörében kell hogy meghozzon.

Azok az országok, amelyek a gazdasági válság hatásaira adekvát választ fogalmaztak meg az elmúlt időszakban, valamennyi esetben ezeket a válaszokat úgy fogalmazták meg, hogy a gazdasági törvényszerűségeket figyelembe vették, ugyanakkor a társadalmi realitásokat is mérlegelték, és általában az országokon belül ezen döntések meghozatalában, amelyek a legtöbb esetben mindenképpen olyan döntések voltak, amelyek nem pozitívan érintették a társadalmakat, kialakult egyfajta politikai konszenzus. Nem politikai viták alakultak ki, nem belpolitikai csatározásokat folytattak ennek hatására, hanem sokkal inkább egyetértés, a kormány javaslatainak elfogadása, illetve a kormány javaslataiból kiindulva olyan döntések meghozatalára került sor ezekben az országokban, amelyek szolgálják az adott társadalmak, az adott országok előrehaladását.

Magyarország sem fogja tudni ezt megkerülni, hogy azokat a strukturális intézkedéseket, amelyek megítélésében, mérlegelésében és véleményezésében az elmúlt hetekben, hallhattuk, az Európai Bizottság Magyarországon járt tárgyaló delegációja is részt vett, az elmúlt hét végén az Európai Bizottság véleménye is ismertté vált ezen javaslatok mérlegeléséről, megítéléséről, a következő hét keddjén az európai pénzügyminiszterek tanácsa is mérlegelni és véleményezni fogja ezeket az intézkedéseket a decemberben benyújtott magyar konvergenciaprogram értékelésével együtt.

Azaz, úgy gondolom, ezek az európai vélemények valamennyi magyar politikai erő számára meghatározó véleményként kell hogy megjelenjenek a következő időszakban. Lehet ugyanis vitatni azt, hogy a magyar kormány vajon jó intézkedéseket jó irányba szándékszik-e megtenni, azonban elég nehéz azt vitatni, ha az Európai Bizottság és az európai pénzügyminiszteri tanács véleménye is pozitív ezen intézkedések irányáról, tartalmáról, azokról a célokról, amelyeket ezen intézkedések eredményeképpen el kívánunk érni, és ami Magyarország számára meghatározhatja belátható időn belül az eurózónához történő csatlakozás feltételeit.

Úgy vélem, hogy kicsinyes belpolitikai csatározások tárgyává nem érdemes tenni ezeket a kérdéseket, ebből következően célszerű lenne azokat a tendenciákat mindenkinek figyelembe venni, amelyekről, ahogyan fogalmaztam, az Európai Bizottság értékelése is szól a magyarországi javaslatokat illetően.

Végezetül úgy vélem, hogy a hétvége történései, az Európai Unión belüli történései valamennyiünk számára igazolhatják azt, hogy többre haladhatunk, nagyobb eredményeket érhetünk el, ha a Magyarország érdekében politizálók megszólalói összehangoltan olyan felhívásokat, kezdeményezéseket tesznek, amelyek az ország közép- és hosszú távú érdekét megfelelően szolgálják. Láthatóan még összehangolt tevékenységgel is nagyon nehéz elérni megfelelő eredményeket az ország szempontjából, ha pedig egymás ellen megy a politizálás, ha a másik álláspontjának gyengítésére megy a politizálás, akkor az biztos, hogy a magyar érdek gyengítését is szolgálja. Szakítani kell ezzel a gyakorlattal, és helyesebb, ha összefogás van ezekben a kérdésekben. Erre hívom föl a parlamenti pártok mindegyikének figyelmét.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  17  Következő    Ülésnap adatai