Készült: 2024.04.26.08:02:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2006.11.28.), 90. felszólalás
Felszólaló Bernáth Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:14


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A munkavédelemről szóló törvény 13 éve van hatályban. Első alkalommal 1993-ban fogadta el a parlament, azóta - ha jól összeszámoltam - 13-szor módosítottuk. Ez éppen a 14. módosítás.

A benyújtott törvényjavaslat kisebb terjedelmű, és jobbára pontosításokat tartalmaz, hiszen olyan szabályokat, illetve olyan fogalmakat pontosít, amelyek egyébként a már eddig elfogadott törvényben is szerepeltek. Legutóbb éppen két éve tárgyalta, ha jól emlékszem, februárban lesz két éve, hogy a parlament tárgyalta a munkavédelemről szóló törvény módosítását; akkor elsősorban a jogharmonizációs szabályok, illetve irányelvek átvétele volt ennek az oka. De ebben a tekintetben is több olyan szabály bevonására került sor, illetve pontosításra, amelyekben igyekeztünk részben egyértelműbbé tenni a munkavédelemről szóló törvényt, de elsősorban a munkavállalók biztonságos munkavégzését kívánta a parlament e törvény elfogadásával is elősegíteni. Ekkor szabályoztuk többek között azt a szabályt, hogy milyen veszélyes létesítmények, munkahelyek, munkaeszközök előzetes vizsgálatára, időszakos felülvizsgálatára van szükség - illetve a dolgozók munkavédelmi oktatáshoz, illetve tájékoztatáshoz való jogát is.

Pontosítottuk a munkavédelmi képviselő választását, illetve bekerült új szabályként a paritásos munkavédelmi bizottság megalakítása az Országos Érdekegyeztető Tanácsban; azzal az elhatározott szándékkal, hogy e két új szervezetnek, illetve képviseletnek az legyen a feladata, hogy segítsen megelőzni a munkahelyeken a baleseteket.

Ennek ellenére mégis újra meg újra nagyon súlyos, tragikus eredmény, ha egyáltalán ezt eredménynek lehet nevezni, hogy tragikusan végződő balesetekről kaptunk hírt. Hadd emlékeztessem önöket a Gyöngyösön történt szörnyű balesetre, amelynek több halálos áldozata is volt. Most zajlik ennek a vizsgálata, hogy mi volt ennek az oka. Nagyon reméljük, hogy a vizsgálat hamarosan befejeződik, és tiszta képet kapunk arról, hogy mik vezettek oda, milyen szabályok be nem tartása vagy milyen feketemunka-végzés az oka annak, hogy ilyen balesetekre sor kerülhet, sort kerülhetett.

Lássuk be, tisztelt képviselőtársaim, hogy sok esetben az az oka az ilyen súlyos baleseteknek, de akár a könnyebbeknek is, hogy azok az emberek, akik elsősorban egy-egy építkezésen dolgoznak, őket a munkáltató nagyon sok esetben feketén foglalkoztatja.

(11.50)

Nemhogy munkavédelmi oktatásban, tájékoztatásban nem részesül, de nagyon sok esetben még azokat a szükséges munkavédelmi eszközöket vagy munkaruhát, védőeszközt sem kapja meg, amelyekre bizony szüksége lenne, nemcsak azért, mert a törvény ezt előírja, hanem azért, hogy a saját testi épségét és egészségét megőrizze. Ezért minden eszközzel fel kellene lépni az ilyen foglalkoztatás ellen, nemcsak azért, mert a törvény ezt előírja, hanem azért is, mert a munkavállalók érdeke ezt kívánja.

A felelősség az ilyen balesetek megelőzéséért elsősorban a munkáltatóé, hiszen a munkáltató köteles a biztonságos feltételek megteremtésére. Az, hogy ez megtörténik vagy nem történik, a szabályokat a munkáltató betartja vagy nem tartja, ezért is természetesen a munkáltató felel elsősorban. De a munkavállalót is felelősség terheli abban a tekintetben, hogy ha megkapta a szükséges tájékoztatást és oktatást, ha megkapta a szükséges felszereléseket, munkavédelmi eszközöket, akkor ezeket a saját testi épsége megőrzése és egészsége érdekében használja.

A két évvel ezelőtti törvénymódosítás során került pontosításra a munka-egészségügyi szaktevékenység mint olyan, hiszen ekkor szabályoztuk azt, hogy munka-egészségügyi, járványtani, népegészségtani, közegészségtani szakképesítés kell ehhez a tevékenységhez és ennek a tevékenységnek az ellenőrzéséhez is. A bizottsági vélemény elmondása során említettem, most itt újfent megemlítem, hogy ha ez az ellenőrzési tevékenység ehhez a szakképesítéshez kötött, akkor azok a munkatársak, akik eddig az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnál ezt a feladatot ellátták ennek a szakképesítésnek a birtokában, vajon ők átkerülnek-e abban a létszámban, amilyen létszámban eddig is dolgoztak. Azért teszem fel ismételten ezt a kérdést, államtitkár úr, mert olyan híreket hallottunk, hogy régiónként összesen egy ilyen szakembert akarnak alkalmazni. Ha nem igaz - fejcsóválásából erre következtetek -, akkor kérem, adjon majd erre pontos választ, mert úgy vélem, hogy ez egy nagyon fontos és sarkalatos kérdése ennek a módosításnak, hiszen nemcsak az a fontos, hogy a munkavédelemmel kapcsolatos tájékoztatás vagy a védőeszközök a dolgozóhoz kerüljenek, hanem az is nagyon fontos, hogy megfelelő szakképesítéssel rendelkező emberek lássák el a munkaegészségüggyel kapcsolatos ellenőrzést.

Általában, ha munkavédelemről beszélünk, akkor jellemzően valamennyiünknek - magamat is beleértve - az építkezések, a versenyszféra jut az eszünkbe, de ezek a szabályok értelemszerűen vonatkoznak az önkormányzatokra is, hiszen az önkormányzatok olyan nagy intézményrendszert működtetnek, amelyek munkahelyek. A teljes körű felsorolás nélkül csak néhányat megemlítek, például a kórházakat, ahol veszélyes hulladékok is keletkeznek, vagy megemlíthetem, látszólag ide nem tartozó, de nagyon fontos, a bölcsődék és az óvodák. Emlékezzenek vissza arra, képviselőtársaim, hogy milyen borzalmas tragikus baleset történt akkor, amikor egy korszerűtlen mászókán egy kisgyermek becsúszott és meghalt a lépcsőfokok között. Nos, ezt követően került arra sor, plusz ezt a folyamatot felgyorsította az európai uniós csatlakozásunk, ami kötelezően előírta az átvett irányelvek alapján ezeknek a játszótereknek a lebontását, illetve EU-konform felújítását. Ezzel kapcsolatban azért annyit mindenképpen meg kívánok jegyezni, hogy ez a folyamat bizony nagyon lelassult és a következő egy-két évben még inkább, mert azok a források, amelyek az önkormányzatok működését lennének hivatva szolgálni, bizony a jövő évi költségvetésben nagyon szűkösek lesznek, ez pedig nehezíteni fogja vagy adott esetben vissza is fogja ezeknek a korszerűtlen játszóeszközöknek a pótlását. Ezért itt is hadd kérjem arra a szocialista és SZDSZ-es képviselőket, hogy az erre irányuló módosító javaslatokat támogassák, hiszen valamennyiünk érdeke, hogy ne csak a felnőttek, de a gyermekek is biztonságban legyenek mind az óvodákban, mind a bölcsődékben, mind pedig az iskolákban.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiból.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai