Készült: 2024.04.26.03:28:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2006.11.28.), 114. felszólalás
Felszólaló Dr. Ujhelyi István (MSZP)
Beosztás önkormányzati és területfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. UJHELYI ISTVÁN önkormányzati és területfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Megvártam, hogy lesz-e még valaki hozzászóló, de ha nincs, akkor hadd mondjak két-három mondatot a képviselő úrnak. Az egyik oldalról elszomorított, mert eddig nem tudtam, hogy milyen ellenzéki hozzáállással fogunk ennek a javaslatnak a tárgyalása során találkozni. Azt gondolom, hogyha ez a mostani hozzászólás a Fidesz képviselőcsoportja részéről elhangzott hozzászólás volt, és nem egy képviselő magánvéleménye, akkor előrevetíti azt, hogy a kétharmados szavazati többséget nehezen fogjuk tudni kivívni a javaslat mellé.

Mégis azt kell hogy kérjem öntől, hogy a szakértők, akik előkészítették az ön hozzászólását, gondolják ismét újra, hogy ami ott a papíron is le volt írva, vajon biztos, hogy helyes megállapítások, érvek után jutnak el esetleg ahhoz a döntésig, hogy nem támogatják a mostani javaslatot.

Az egyik oldalról rendkívül kíváncsi lennék arra, hogy a helyi önkormányzati választás miképpen erősítette meg vagy hagyta helyben a megyei önkormányzati struktúrát. Nézek olyan kollégákra a parlamenti padsorokban, akik ismerik az alkotmányt, az önkormányzati törvényt, esetleg ismerik a katasztrófák elleni védekezéssel kapcsolatos jogszabályokat. Semmi köze a kettőnek egymáshoz. Azt gondolom, egy helyi önkormányzati választás eredménye, legyen az Debrecen, vagy legyen az Szeged, vagy legyen az Budapest bármely kerülete, semmilyen összefüggésben nincs egyébként az alkotmányban és az önkormányzatokkal kapcsolatos jogszabályokban rögzített önkormányzati struktúrával.

(13.20)

Egyébként pedig éppen tegnap hallgattam figyelemmel Navracsics Tibor frakcióvezető úrnak egy hozzászólását az egyik televíziós műsorban, ahol ő határozottan jelezte, hogy a Fidesz már 1998-as kormányprogramjában is a regionalizmusról beszélt, tulajdonképpen támogatják a regionalizmust; apró problémáik vannak, ezeken kellene túljutnunk. Én azt kérem önöktől, lehet, hogy nem a szakértőket kell lecserélni, hanem esetleg egy új politikai döntés után kell a szakértőket megkérni ennek a szaktörvény-módosítási javaslatnak és az ahhoz fűződő ellenzéki magatartásnak az újragondolására, de tényleg szüksége lehet bármelyik következő kormánynak, akár a mostaninak, akár a következőnek, akár a húsz évvel utánunk következőnek arra, hogy a kormányzat a szervezetalakítási szabadsággal élhessen; ha regionálissá szeretné szervezni az igazgatóságokat például a katasztrófavédelem területén, akkor ezt ne törvény gátolja. Tulajdonképpen ennyiről szól ez a mostani javaslat. Ez ugyanúgy a kormányzását, a felelősségteljes munkáját segíti majd egy későbbi kormányzatnak vagy a mostaninak, bármelyiknek. Én azt kérem önöktől, gondolják majd újra a mostani benyújtott javaslathoz fűződő viszonyukat.

És higgye el, hogy "a katasztrófák elleni védekezés irányításáért felelős miniszter" megnevezés egy ilyen jogszabályban kifejezetten helyes, mert lehetséges, hogy egy másik kormány vagy akár a mostani kormány egy későbbi időszakában szeretne módosítani a napi feladatkiosztáson, és egyszerűbb így jelölni, mintsem rögvest megjelölni egy minisztert vagy egy tárcát, hiszen közös felelősségünk, hogy úgy alakíthassuk a kormányzat belső működési mechanizmusát, hogy egyébként az a végső célt szolgálja, azaz a feladatok ellátását, ne pedig arról szóljon a vita, hogy most egy ilyen törvényhez kapunk-e kétharmados módosítási felhatalmazást vagy sem.

Még egyszer kérem önöket arra, hogy a frakción belül gondolják végig, mert akadályoznák ezzel a reformokat, ha ez a törvény az önök nem szavazata miatt nem menne át a parlamenten.

Köszönöm szépen mindenesetre a mostani vitát, és gondolom, folytatjuk még bizottságokban is, a plenáris ülésen is.




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai