Készült: 2024.09.22.13:27:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2019.12.02.),  247-262. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 21:44


Felszólalások:   231-246   247-262   263-276      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A döntésre a holnapi ülésnapon kerül sor.Tisztelt Országgyűlés! A Párbeszéd képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön „A klímavészhelyzet kihirdetéséről” című, T/7021. számú törvényjavaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt a Fenntartható fejlődés bizottsága utasította el.

Tisztelt Országgyűlés! Először megadom a szót Tordai Bence képviselő úrnak az előterjesztő képviseletében, ötperces időkeretben. Parancsoljon, képviselő úr!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Polgártársak! Ma tartja az ENSZ a klímaválságról szóló közgyűlését, illetve ma kezdte el Madridban tárgyalni azt, hogy hogyan haladunk azokkal a vállalásokkal, amelyek megakadályozzák, hogy az emberiség vége a klímakatasztrófa legyen. A helyzet az, hogy nagyon rosszul állunk. Az eddigi vállalások elégtelenek, és még ahhoz képest sem teljesülnek. Úgyhogy ha úgy folytatjuk, ahogy eddig csináltuk, akkor a nagyjából túlélhető, elviselhető másfél fokos felmelegedés helyett a század végére 3-4 Celsius-fokkal lesz magasabb az átlaghőmérséklet, és ez azt jelenti, hogy teljesen összeomlik vagy legalábbis átalakul a földi klíma, a földi ökoszisztéma, és a Föld hatalmas területei fognak emberi életre gyakorlatilag alkalmatlanná válni. Ennek okán is nagyon szerencsés, hogy most van az Országgyűlés előtt a Párbeszéd törvényjavaslata a klímavészhelyzet kihirdetéséről, amely egy törvény. Nem egy határozati javaslat, nem egy puha óhajok sorozata, hanem úgy, ahogy éppen Orbán Viktor miniszterelnök úr igényelte, nagyon konkrét vállalásokat tartalmaz, illetve nagyon konkrét kötelezettségeket ír elő a kormány számára a tekintetben, hogy mit kell tenni, amit ha elmulaszt, törvénysértésbe keveredik. Tehát a Párbeszéd azt javasolja, hogy az Országgyűlés mindenekelőtt hirdesse ki a klímavészhelyzetet, és kötelezze a kormányt olyan rövid, közép- és hosszú távú klímavédelmi és klímaalkalmazkodási intézkedések kidolgozására és megvalósítására, amelyeket törvénybe is foglal, mégpedig egy meglehetősen ambiciózus határidővel. Idén december 31-ig kellene benyújtania a kormánynak a törvény elfogadása esetén a klímavédelmi törvényt, és jövő március 31-ig kapna időt arra, hogy kidolgozza a kapcsolódó kormányrendeleteket.

A klímavédelmi törvénynek a következő célok elérését kell szolgálnia. Magyarországnak 2030-ra legalább 55 százalékkal kell csökkenteni az üvegházgáz-kibocsátását, legalább 30 százalékkal csökkenteni az energiafelhasználását, és az energiafogyasztásának legalább 35 százalékát megújuló energiákból kell nyernie, valamint tovább menve előre a jövőben, 2050-re el kell érni a teljes klímasemlegességet, a nettó nulla üvegházgáz-kibocsátást. Fontos, hogy meghatározzuk, hogy milyen tartalmi részeket kell tartalmaznia egy klímavédelmi törvénynek. Ezek közül is talán az első, amellyel egy csapásra a szén-dioxid-ekvivalens kibocsátásunk hatodát el lehet törölni gyakorlatilag, az a lignit- és szénerőművek bezárása legkésőbb 2025-ig, természetesen tekintettel a munkaerőpiac és a szociális szempontokra, de nem tekintettel Mészáros Lőrinc profitjára, aki, ugye, ma a Mátrai Erőmű birtokosaként gyakorlatilag egymagában felelős a magyarországi szén-dioxid-kibocsátás hatodáért.

Továbbá el kell törölni a szélenergia korlátozását célzó intézkedéseket, amelyeket a Fidesz-kormány hozott. Az az abszurd helyzet van, hogy Magyarországon lakott településtől 12 kilométernél közelebb nem lehet szélerőművet telepíteni. Az a rossz hír, hogy a legnagyobb távolság két település között Magyarországon 23 kilométer, tehát nincs ilyen pont az országban, ahol szélerőművet lehetne telepíteni. Ezenkívül önök, ahelyett, hogy támogatnák a napelemes rendszerek terjedését, 27 százalékos áfával és büntetőadóval sújtják. Ez a törvény rögzítené, hogy sorolják át az 5 százalékos kedvezményes áfakörbe.

Támogatni kell azt is, hogy a lakosság és a helyi közösségek fogyasztóból aktív energiatermelőkké válhassanak, egy decentralizált energiatermelési rendszer jöjjön létre. Komplex korszerűsítésre van szükség a hazai lakásállomány tekintetében, amely az energiaszegénységet és a rossz lakáskörülményeket ugyanúgy orvosolná, mint ahogy a felesleges energiahasználatot is csökkentené. A vállalkozások energiahatékonyságát is támogatni kell, és mindezekre létrehozni a zöldbankot, amely szerepelt korábban a Fidesz programjában is, illetve felállítani a zöld közbeszerzési rendszert, amely korábban pedig nem szerepelt a Fidesz programjában.

Minden közpolitikai területen, kiemelten ideértve az adópolitikát, a közlekedéspolitikát, a víz-, mező-, erdőgazdálkodási, területhasználati, terület- és településfejlesztési politikát, a fenntarthatóság szempontjai alapján kell a szabályozásokat átírni, és olyan társadalompolitikai programokat kell megalkotni ezen a klímavédelmi törvényen belül, amely a klímaigazságosság szempontjait, az energiaszegénység kezelését, a legsérülékenyebb társadalmi csoportok támogatását rögzíti. Biztosítani kell azt az intézményes garanciát egy önálló klímaügyi csúcsminisztérium létrehozásával, amely garantálja azt, hogy nem tudják elsunnyogni ezeket a feladatokat. Erről szól a Párbeszéd javaslata, és ehhez kérjük az Országgyűlés támogatását. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most képviselőcsoportonként egy-egy képviselő két-két perces időkeretben, valamint az elsőként szólásra jelentkező független képviselő szintén kétperces időkeretben ismertetheti álláspontját. Megadom a szót Nunkovics Tibor képviselő úrnak, Jobbik-képviselőcsoport, aki írásban jelezte felszólalási szándékát. Parancsoljon!

(18.40)

NUNKOVICS TIBOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Gondolom, nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, hogy a Jobbik támogatni fogja ezt a javaslatot, és engedjék meg, hogy elmondjam a tapasztalataimat a pénteki klímasztrájkról, ami a fideszes kommunikációval ellentétben nem egy kormányellenes tüntetés volt, hanem egy kiállás, egy demonstráció annak érdekében, hogy a kormányzat is és egyébként a társadalom is, a társadalomnak minél több tagja vegye észre azt, hogy igenis problémák vannak. És hiába kis ország Magyarország, nekünk is meg kell tennünk a megfelelő lépéseket mind politikai, mind pedig egyéni társadalmi szinten is. Számomra nagy öröm volt látni azt, hogy nagyon sok fiatal vett részt ezen a rendezvényen, és nagyon sok fiatal mondta el a véleményét, és hallhattuk tőlük azt, hogy mennyire felvilágosultak ebben a témában. Sajnos sokkal jobban, mint nagyon sok országgyűlési képviselőtársam. Meg kell határoznunk azt véleményem szerint, hogy mi az, ami racionális, és mi az, ami megvalósíthatatlan. Nyilván Magyarországnak vannak korlátai, a témában való fellépésünket a nemzetgazdasági érdekek is befolyásolják. Én azt gondolom, hogy amit jelenleg meghatározott a kormány, és nem az elmúlt években, hanem 2010-ben, ’11-ben határozta meg az ezzel kapcsolatos saját stratégiáját, az már idejétmúlt. Azóta nagyon sok dolog történt, nagyon sok negatív hatás ért bennünket is, ha csak arra gondolok, hogy 12 nappal nőtt a meleg napsütéses órák száma évente Magyarországon, vagy hogy eltűnt a magyar málna a magyar mezőgazdaságból. Tehát újabb lépéseket kell tennünk, és ez a javaslat efelé mutat.

Nem azt mondom, hogy feltétlenül, százszázalékosan ezt el kell fogadni, de akkor üljünk le, és vitázzunk róla, hogy az önök részéről mi az, ami elfogadható ebben a javaslatban. Mint mondtam, mi támogatni fogjuk. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Arató Gergely képviselő úrnak, DK-képviselőcsoport. Parancsoljon!

(Folytatás a 99/2-ben.)

2018-2022. országgyűlési ciklus Budapest, 2019. december 2. hétfő 99/2. szám

Országgyűlési Napló

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Demokratikus Koalíció támogatja ennek a törvényjavaslatnak a megtárgyalását, és magát a törvényjavaslatot is. Ugyan tudjuk, hogy vannak a kormánypárti képviselők között olyanok, akik szerint ez az egész klímatüntetés és klímadolog kizárólag a Soros-Timmermans-Gyurcsány összeesküvésnek a műve. Azért szeretném jelezni, hogy a Demokratikus Koalíció egy nagyhatású párt, de például az ENSZ-t és a világ tudományos közvéleményét még nem mi irányítjuk, és nincs ilyen ambíciónk. Így aztán ma gyakorlatilag ezt, fogalmazzunk úgy, hogy önökön és Trumpon kívül nagyjából mindenki tényként kezeli, hogy van klímaváltozás, hogy ez ellen fel kell lépni. Ezt a javaslatot érheti kritika persze, talán ez nem is pontos így, amivel érdemes még kiegészíteni, az az, hogy önmagában persze ez a javaslat sem oldja meg az összes problémát. Be kell látni, tisztelt képviselőtársaim, hogy egy útnak a végén járunk. Az a fajta út, amelyik arról szólt az elmúlt, mondjuk, kétszáz évben, hogy folyamatosan egyre több és több természeti erőforrást használtunk föl, és egyébként ezzel növeltük legalább a relatív jólétet és a fogyasztást, ez az út a végtelenségig nem járható. Régóta tudjuk, hogy ennek egyszer a végére fogunk érni, de most már látjuk, hogy hol van ennek az útnak a vége. Ennek az útnak a vége egy katasztrófa, ha nem fordulunk meg rajta. Ezért csak egy szerény első lépés ez a törvényjavaslat, amit képviselőtársaim tettek.

Szükség lenne arra, hogy elkészüljön egy érdemi, átfogó klímastratégia. Nem olyan, mint ami ma hatályos, hanem egy olyan klímastratégia, ami egyébként minden ágazatra, az élet minden területére áttekinti, hogy mik a teendők, mik azok a sürgős ügyek, amiket el kell intézni, és mik azok a változások, amiket el kell indítani.

Ezt kérik a fiatalok az utcán, Magyarországon és mindenütt a világon, és ez a saját kötelességünk is az országunkkal meg a Földünkkel szemben. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Gurmai Zita képviselő asszonynak, MSZP-képviselőcsoport.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Sokadszorra tapasztalhatjuk, hogy Magyarország Kormánya és Orbán Viktor nem hallgat senkire. Nem volt fontos az a klímakonzultáció sem, amit majdnem sikerült titokban tartani, de szerencsére az utolsó pillanatban széles körű nyilvánosságot kapott, és így is több mint 200 ezren töltötték ki. A most benyújtott javaslattal ismét adott a lehetőség, hogy komolyan vegyük a környezetünk változásait, és valóban kihirdessük a klímavészhelyzetet, ahogy ezt Budapest megtette. Köszönet érte. 2030-ig van csak esélyünk visszafordítani a klímaváltozás pusztító folyamatát, alig maradt időnk, ezért most mindent meg kell tennünk. Magyarországot sem fogják elkerülni a klímaváltozás következményei, erre fel kell készülni, és erre fel kell hívni a figyelmet. Felelősséggel kell cselekedni, bár a kormány országért érzett valódi felelőssége kapcsán folyamatos kételyeim vannak. De ha valóban fontos az önök számára ez a törvényjavaslat, akkor támogatni fogják. Ha érdekli őket a családjuk, gyermekeik, unokáik jövője, akkor támogatni fogják. Tényleg döntsék el, mi a fontosabb önöknek: a pártfegyelem vagy a környezetük, amelyben élnek. A kényelmes jelen vagy a jövő, amelyért most felelősséget tudnak vállalni. Tudjuk, hogy mit kell tennünk, de az igazán hozzáértő szakemberek sorolják a tényeket. Mi pedig folyamatosan kapjuk a jelzéseket, látjuk, mi történik a világban, mi zajlik a szemünk előtt. Látjuk az időjárás szélsőséges változásait, szerintem ezt önök is látják.

A magyar kormánynak, a kormánypártok képviselőinek csak a törvények és a megfelelő jogszabályok meghozatalában kellene lépnie. Ez mondjuk, ugye, általában könnyen megy önöknek, akkor tehát egy ilyen ügy, ez a most benyújtott javaslat támogatása nyilván nem lehet akadály. Szerintem világosak a pénteki tüntetések, a fiatalok világosan jelezték, mire van szükség, a Fidelitas is erről beszélt a kongresszusán. A Magyar Szocialista Párt támogatja a törvényjavaslatot. (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Koncz Ferenc képviselő úrnak, Fidesz-képviselőcsoport.

KONCZ FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Amiről Tordai Bence beszélt, azok az én megítélésem szerint, amellett, hogy konkrétumok  legalább konkrétumok , de viszonylag nyitott kapukat döngetnek, hiszen én az eddig felszólalókkal szemben úgy gondolom, hogy Magyarország a 2030-ig teljesítendő vállalásait, ahogy ígérte, úgy be is tartja. A tavalyi év során a GDP majd’ 5 százalékkal emelkedett, miközben az üvegházhatású gázok kibocsátása egyértelműen csökkent. Persze ilyenkor mindig eszembe jut, hogy amikor egy-egy vitába keveredünk, akkor mindig a szén-dioxidig jutunk el, és soha nem említik a kedves ellenzéki képviselőtársaim például a vízgőzt, ami legalább olyan káros a felmelegedés szempontjából, mint a szén-dioxid, és hát azzal nem nagyon tudunk mit kezdeni. (Arató Gergely: Mert az kicsapódik, és így leesik eső formájában!  Derültség az ellenzék soraiból.) Az adatok tehát azt mutatják, hogy a kormány olyan klímapolitikai lépéseket tesz, amely a gazdaság fejlesztéséhez is egyértelműen hozzájárul. Én a magam részéről megfelelő iránynak tartom a klímapolitikai törekvéseket, azonban szeretném hangsúlyozni, hogy kellő körültekintéssel kell eljárni. Ugye, most hallottuk: be kell zárni a szénbányát, nem szabad elindítani az atomerőművet, mint amit hallottunk az előbb, pedig az atomerőmű üvegházhatásúgáz-kibocsátás szempontjából egyértelműen jelenleg az egyetlen olyan energiaforrás, amely ebből a szempontból nem növeli a kockázatot. És én úgy gondolom, hogy ezeket a lépéseket a kormányzat megindította, ezt viszont felelőtlenül nem szabad végrehajtani, és nagyon remélem, hogy az ellenzék sem egyszerű propagandafogásként és különösen nem sajtócsaliként kívánja a klímavészhelyzet kihirdetését alkalmazni. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Keresztes László Lóránt képviselő úrnak, LMP-képviselőcsoport. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a lehetőséget. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én elkezdtem örülni, hogy ilyen sokan felszólaltak, és a korábbi vitáknál is, az előző napirendi pontoknál is felszólaltak kormánypárti képviselőtársaim, és mintha Koncz képviselő úr is úgy kezdte volna ezt a felszólalást, hogy egyetért ennek a vitának a fontosságával. Ugyanakkor itt most már ilyen médiafelhajtással, és a többi, ilyenekkel fejezte be. Ez beleillik abba a sorba, amit sajnos pécsi képviselőtársam, Hoppál Péter ma művelt, aki sikeresen azt posztolta ki, hogy lám-lám, esik a hó, tehát nincs is éghajlatváltozás. (Derültség az ellenzék soraiból.) Egyébként ez döbbenetes, ez jól jellemzi a Fidesz kommunikációját. Először még arról beszéltek, hogy az éghajlatváltozás egy bolsevista trükk, és egyáltalán tagadták a probléma meglétét, majd utána elkezdték a kommunikációban legalább elfogadni, hogy ez valóban egy valós kihívás, ugyanakkor itt, ezen belül csak a mellébeszélésig jutnak el, és nem hajlandóak érdemi vitákat folytatni.

(18.50)

Annak örülök, hogy egyébként ilyen széles körben, az ellenzéki pártok között is és a társadalomban is ilyen nagy figyelmet kap a zöldgondolat, ez rendkívül fontos, sorskérdésről van szó, valóban a gyermekeink jövőjének biztosításáról.

Ugyanakkor azt el kell mondanom, hogy a helyzet sokkal-sokkal rosszabb, mint amit ennek a vitának a hangulata és az itt elhangzott gondolatok is tükröznek. Például itt elhangzott az egyik előttem szólótól, hogy a klímaváltozást meg kell állítani, meg kell fordítani. Rossz hír, hogy ezt már nem lehet megtenni. Tehát amit meg tudunk tenni: csökkenteni a hatásait, illetve felkészülni a klímaváltozás hatásaira, de először is odáig el kéne jutnunk, hogy ennek pontosan mik a hatásai, milyen módon fognak az életünkre hatást gyakorolni.

Egyik képviselőtársam említette, hogy ezt mindenki érzi, vagy egyre többen érzik, hogy ez probléma. Valóban, ezt mindenki a bőrén érzi, szerintem mindenki ebben az országban érzi, látja az egyre gyakrabban előforduló extrém időjárási jelenségeket, látja a villámárvizeket, látja azt, hogy a még frissen elkészült vízelvezető rendszerek sem képesek ezeket az óriási felhőszakadásokat kezelni, és mindenki tapasztalja a poloskainváziót. Tehát érezzük szerintem mindannyian, hogy óriási baj van, de odáig el kéne jutni, hogy erről vitát folytassunk.

Ez a törvényjavaslat, ismétlem, nagyon szigorú, főleg a határidők tekintetében, de én nagyon kérem képviselőtársaimat, engedjék, hogy ez napirendre kerüljön (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy ez a vita legalább e törvényjavaslat mentén is elindulhasson a magyar Országgyűlés falai között. Köszönöm. (Taps az ellenzéki sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Nacsa Lőrinc képviselő úrnak, KDNP-képviselőcsoport. Parancsoljon!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Természetesen a következők a céljaink: élhetőbb környezetet, tisztább ivóvizet, tisztább levegőt biztosítani nemcsak a mi generációnknak, hanem az utánunk jövő generációknak is. Remélem, hogy önöknek is ezek a céljaik, és ebben megegyezhetünk.Itt kétféle megközelítés vagy kétféle út van: vannak a színes lózungok érdemi cselekvés nélkül, önök ezt az utat választották, és van az érdemi cselekvés színes lózungok nélkül, mi pedig ezt az utat választottuk, és a jövőben is ezt az utat fogjuk választani, az érdemi cselekvés útját ebben a témakörben is. (Z. Kárpát Dániel: Ügyesen emeled ezeket a vitákat!) Mint ahogy ezt eddig is tettük, ezután is így fogjuk tenni. (Z. Kárpát Dániel: A Mátrai Erőmű az érdemi cselekvés része?)

Önök mindig a témában a vitát hiányolták. Volt itt egy parlamenti vitanap, erre önök nem jöttek el, nem vették a fáradságot arra, hogy részt vegyenek. Bencsik képviselőtársam volt a vezetője ennek a vitanapnak itt a Fidesz-KDNP-frakciószövetség részéről, mi elmondtuk a véleményünket, önök arra nem vették a fáradságot, hogy erre idejöjjenek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Tordai Bence képviselő úrnak, aki az előterjesztők nevében kíván válaszolni az elhangzottakra. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Mindenekelőtt szeretném megköszönni ellenzéki képviselőtársaimnak, hogy ilyen szép konszenzus alakul ebben a témában, és azt hiszem, Magyarországon ma minden felelősen gondolkodó ember része ennek a konszenzusnak. Sajnos, fideszes és KDNP-s képviselőtársaink nem részesei ennek a konszenzusnak, mert nem gondolkodnak felelősen. Koncz Ferenc azt állítja, hogy a helyzet jó, javuló tendenciát mutat. Az a rossz hírem, hogy a 2010-es években az üvegházhatású gázok kibocsátása folyamatosan növekszik. (Koncz Ferenc: Hol?) Tehát onnantól kezdve, hogy klímázunk Magyarországon, és Orbán Viktor klímabajnokozik, az még mindig a ’90-es évek nagyiparának összeomlására vezethető vissza, semmi másra. Ha az önök politikája valóban érdemi cselekvés lenne, ahogy Nacsa Lőrinc mondta, akkor javuló számokat látnánk. De nem, nem ez a helyzet: azon kevés ország közé tartozunk, aki Európában képes romló teljesítményt mutatni még ebben is. Az a helyzet, hogy önök akkor sem felelősek, amikor az erről szóló vita van, és akkor sem, amikor a cselekvésre kerülne sor, és sajnos ez azért van, mert fogalmuk sincs, hogy miről beszélnek, mi ez a helyzet valójában, mennyire súlyos, és hogy milyen szemlélettel lehetne közelíteni. Tehát amikor azt mondja, hogy „a gazdasági növekedés szempontjait így szolgáló klímapolitika”, akkor van egy rossz hírem: az emberek ilyenkor már rég nem a gazdasági növekedésre akarnak optimalizálni, hanem a túlélésre. Tehát ha önök továbbra is a gazdasági növekedést akarják minden eszközzel szolgálni, akkor abba bele fogunk pusztulni, és amíg ezt csinálják Amerikában és Kínában, addig tényleg biztos út vezet az emberiség kihalása felé.

Úgyhogy egy teljes szemléletváltásra lenne szükség: elengedni ezt a termelés-fogyasztás őrült ciklust, és visszaállni egy nagyon mértéktartó, nagyon visszafogott életmódra, ami nem arról szól, hogy minél több energiát és természeti erőforrást pocsékoljunk el arra, hogy teljesen szükségtelen dolgokat állítsunk elő, hanem arról, hogy arra figyeljünk, ami az emberi életet valóban teljessé és boldoggá teszi. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki sorokban.)




Felszólalások:   231-246   247-262   263-276      Ülésnap adatai