Készült: 2024.09.19.22:07:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2018.07.03.), 258-260. felszólalás
Felszólaló Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:22


Felszólalások:  Előző  258 - 260  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOCSIS-CAKE OLIVIO, a Párbeszéd képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mivel későre jár, és utolsó felszólaló vagyok (Derültség az ellenzék soraiban.), próbálom majd nem megismételni az előttem elhangzottakat, a legtöbb ellenzéki…

ELNÖK: Ne bízzon ebben! (Derültség.)

KOCSIS-CAKE OLIVIO, a Párbeszéd képviselőcsoportja részéről: …a legtöbb ellenzéki felszólalóval teljesen egyetértek az értékelésben. Viszont muszáj vagyok Bajkai úr pár kijelentésére reagálni. Nem tudom, mi szükség volt rá, de azt említette, hogy az ellenzék külföldi tanácsadókat alkalmazott. Itt biztos Arthur Finkelsteinre gondolt, aki a Fidesznek adott tanácsokat a gyűlöletkampányához. Vagy a 2010 előtti, súlyosan eltérő választókerületekről beszélt, itt biztos az I-V. kerületi, Dunán átnyúló választókörzetről beszél, vagy a siófoki körzetről, ahol Siófok város és Taszár városa egy választókörzetben van. Szóval, kicsit azt gondolom, jó lenne akkor, ha szakmailag beszélünk egy törvényjavaslatról, akkor szakmai érveket felhozni. Az első körben én is az egyeztetést hiányolom, tehát ez egy választásokkal kapcsolatos törvény, ahol a parlamenti pártok itt vannak, terveznek részt venni a következő választáson, az előző választáson is részt vettek. Ennek az lenne a módja, az lenne az elegáns, hogyha lenne egy egyeztetési folyamat, amelynek a végén el tudunk fogadni egy konszenzusos javaslatot. Nyilván ez így nem elegáns, ahogy ez be lett nyújtva, de már megszokhattuk. A végén egyébként majd én arra teszek javaslatot, hogy ezt a törvényjavaslatot így ne fogadjuk el, hanem legyen egy egyeztetési folyamat.

Vannak a törvényjavaslatban jó irányok, ezekről majd szólok pár szót, de mi azt vettük észre, hogy sokkal inkább az a cél, hogy amik a Fidesz által korábban elfogadott törvényben előnytelenek voltak, azokat most megváltoztassák. Többen említették itt a levélszavazatok megkönnyítését, mi egyébként ezt támogatjuk, legyen minél könnyebb szavazni levélben, ne legyenek ilyen adminisztrációs akadályok, hogy valaki nem tudja rendesen leadni a szavazatot, de itt többen említették előttünk, hogy igen, a külföldön élő, magyar lakcímmel rendelkező állampolgárok számára is biztosítani kellene ezt.

A plakátok kihelyezésének szűkítése egy nagyon cinikus javaslat, főleg ma egyébként, amikor arról van hír, hogy a kormány egy újabb 2,3 milliárdos plakátkampányt indít, és nem véletlenül mondom a kormányt, mert a kormány és a Fidesz kommunikációja teljesen egybeesik. Tehát ilyen szempontból simán beszélhetünk erről így, hogy gyakorlatilag ugyanazokat az üzeneteket mondja a kormány, mint a Fidesz. Annak az ismeretében, hogy ismerjük, hogy az óriásplakátcégek, a citylightcégek, az elefántfülcégek kinek a tulajdonában vannak, ezzel a javaslattal gyakorlatilag elveszik az ellenzéki pártoktól azokat a minimális felületeket, ahol a választópolgárokat tájékoztatni tudják a jelöltről, az elképzeléseikről. Ez így teljesen egyoldalúvá teszi majd a kampányt.

Az általános indoklás azt írja, hogy a törvényjavaslat célja, hogy a felmerült nehézségeket kezelje. Na most, a legnagyobb nehézség, ahogy többen említették, a választások legnagyobb nehézsége, az előző választások legnagyobb nehézsége az átjelentkezők sorban állása volt, de ezt már ’14-ben lehetett tudni, tehát volt négy év, hogy ezen változtassanak, de mégis csak most kerül sor erre a változtatásra. De azt gondoljuk, hogy a benyújtott javaslat nem fogja ezt a problémát megoldani, hiszen inkább ilyen gigaméretű szavazatszámláló bizottságokban, különböző helyiségekbe szétosztott bizottságokban gondolkodnak, ami nem fogja megoldani azt a problémát, hogy sorban állás legyen. Én értem, és ezért is van, hogy két napról négy napra tették át a jelentkezéseket, és én értem, hogy jó előre tudni azt, hogy hol lesznek azok a szavazókörök, ahol az átjelentkezett választópolgárok szavaznak, de azért ezt nagyjából lehet tudni, tehát ezek általában egyetemvárosok, sőt Budapesten még talán kerületre is meg lehet mondani, hogy melyek ezek a helyek, fel lehetne erre készülni, és a megoldás mindenképpen az lenne, hogy több szavazókörbe kellene elosztani ezeket a szavazókat.

A bizniszpártok, kamupártok korlátozása egy jó irány, amit tudnánk támogatni, de egyébként kevésbé kamupártok ezek, hanem bizniszpártok. A többes ajánlásnak a megszüntetését ki kéne próbálni; én nem vagyok biztos benne, hogy ez megoldja a problémát, hiszen hogyha a jelölteket kvázi meg tudják venni ezek a bizniszpártok, akkor valószínűleg azt a pár száz aláírást is megveszik. Amíg olyan itt a rendszer, hogy pénzt ad azoknak, akik elindulnak, addig sajnos ezek a pártok el fognak indulni, és élni fognak ezzel a lehetőséggel. A korábban említett vagyontalan párttisztviselőkkel ezt a jogi problémát meg lehet oldani.

(20.40)

Helyeslendő az, hogy a szavazatszámláló bizottság tagjainak, mind a jegyzőkönyvvezetőknek a számát lehet növelni, bővíteni, ez tényleg egy probléma volt az előző rendszerben.

Amit még kiemelnék, ami nem került említésre, itt a plakátoknál az impresszumnélküliség. Ha jól olvastam, akkor ki lehet rakni olyan plakátot, ahol a jelölt és a párt rajta van, és akkor nem kell rárakni impresszumot. Ez elsőre praktikusnak tűnik, de visszaélésre is adhat lehetőséget, tehát kirakhatnak olyan plakátot, ahol rajta van a jelölt, a pártnév, és rossz színben tüntetik fel. Tehát lehet, hogy ezt érdemes átgondolni.

Az ajánlóívekkel kapcsolatban a javaslat nem orvosolja a csalás lehetőségét, nem csukja be a kiskapukat. A legutóbbi zuglói időközi választáson is láthattuk, hogy átmásolták ezeket az íveket, és a 2014-es VI. kerületi önkormányzati választáson is  Bajkai úr biztosan tudja  történt ilyen eset, ahol a Schmuck-féle Szociáldemokrata Párt lemásolta a Fidesznek az íveit. Nyomozás is indult ebben az ügyben, de sajnos nem jutottak eredményre.

Végezetül az a javaslatunk, hogy legyen ebben egy parlamenti pártok közötti egyeztetés, szerintem nem kerget minket a tatár, ősszel is el lehet fogadni egy ilyen javaslatot, hogy az európai parlamenti választásra, az önkormányzati választásra megszülessen ez a javaslat, és fogadjon el a parlament egy konszenzusos javaslatot, amit minden párt tud támogatni. Köszönöm. (Taps a Párbeszéd és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  258 - 260  Következő    Ülésnap adatai