Készült: 2024.04.26.04:44:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2018.07.03.), 230. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:34


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Rövid leszek, bár lehet, hogy a két percnél egy picit mégiscsak hosszabb. Muszáj reagálnom arra, ami itt elhangzott. Most már én is kíváncsi vagyok egyébként, hogy Patyi András vagy nem Patyi András. (Derültség.) Felkeltette az érdeklődésemet a vita, és valóban, ha kiderül, hogy itt megint a kormánypárti képviselők cinkelt lapokkal játszanak, akkor az nem lesz túl korrekt. Hozzáteszem, lehet, hogy Völner Pál és Vejkey Imre nem is tudja, hogy erről van szó. Aszt is el tudom képzelni, hogy készül valami, de önök nem tudják. Én még azt sem mondom, hogy önök benne vannak a buliban. Bajkai képviselőtársamnak előterjesztőként talán azért már tudnia kellene. De még ebben sem vagyok biztos, így az elmúlt nyolc év tapasztalatait figyelve.

(18.40)

Viszont amire mindenképpen reagálni szeretnék: államtitkár úr gyakorlatilag, amikor az interpellációmra válaszolt és az igazságszolgáltatási problémákat, anomáliákat, a kormányzat által való nem kezelését próbálta magyarázni, akkor gyakorlatilag ugyanazt az érvrendszert használta, amit most Vejkey Imre, és ezért kell elmondanom, hogy hol hibázik a Montesquieu-re való utalás. Szegény Montesquieu forog a sírjában szerintem, ha ezt hallja, ugyanis ez a rendszer úgy lett kitalálva, vagy legalábbis azt mondták, hogy az OBT, tehát az Országos Bírói Tanács az ellenőrző szerv, felettes szerv, akinek ellenőriznie kell a mindenkori OBH-elnök, jelen pillanatban Handó Tünde tevékenységét, tehát ez az alaphelyzet.

Ha egy ellenőrző szerv és az általa ellenőrzött tisztségviselő vagy OBH-elnök, vagy bárki, aki egy ilyen, nemcsak a bíróságok tekintetében, hanem egyéb államigazgatási jogviszony keretében, az nem jogvita, hogy akinek ki kell mondania, hogy az alárendelt szerv vagy személy nem megfelelően jár el, akkor ez nem jogvita, hanem az ellenőrzési feladatait gyakorolta. (Sic!) És ha ennek nincs következménye, és a felettes szerv nem tudja elmozdítani, mondjuk, az ellenőrzöttet, akkor igenis a kormánynak vagy akár az Országgyűlésnek is ezt a helyzetet rendbe kell tenni  ez az egyik fele.

A másik fele: arra hivatkozni egy olyan helyzetben, amikor önök tudatosan létrehoznak egy olyan jogszabályi környezetet, amelyben a bírák és a bírósági vezetők kinevezését jelentősen lehet befolyásolni, kiskapukat engednek az irányba, hogy egy mindenkori vezető, jelen pillanatban Handó Tünde a saját egyszemélyes akaratát, kinevezési akaratát tudja bármilyen bírói testületen átnyúlva érvényesíteni, és utána, amikor ez a jogi környezet megteremtésre kerül, kinevezik a már említett Handó Tündét, aki Orbán Viktor családjának személyes jó barátja és feleségének személyes jó barátja, és egyébként Szájer József Fidesz-alapító és európai parlamenti képviselő felesége, és ezután bekövetkeznek azok a problémák, amit az ellenzék már az előtt jelzett, hogy a személye, mármint Handó Tünde személye nyilvánosságra került volna, hogy ő fogja betölteni ezt a tisztséget, már akkor jeleztük, hogy maga a tisztség jogi szabályozása visszaélésekre ad lehetőséget, és ezután még ráadásul egy olyan embert neveznek ki, akinek a függetlensége már csak a személyes, családi viszonyai alapján is megkérdőjeleződhet, ezután azt mondani, és ráadásul az ellenőrző szerv kimondja, amire önök korábban hivatkoztak, hogy ellenőrzésre hivatott…  bár elég gyenge hatáskörökkel, kimondja az Alkotmánybíróság, hogy az ő szabályzata alkotmányellenes, kimondja egyébként egy bíróság első fokon, hogy a kinevezési gyakorlata nem felelt meg a magyar jogszabályoknak, ezek után nem tudom, mire vár a magyar kormány. Megmondom, mire vár: arra vár, hogy elteljen még néhány év, és ne legyen olyan bíró, aki fel mer szólalni ezen gyakorlat ellen, illetőleg minden bírósági vezető lecserélésre kerüljön.

Szóval, ez olyan álságos magyarázat, amit nemcsak az ellenzék nem tud így elfogadni, hanem szerintem senki, aki objektív módon vizsgálja a magyar igazságszolgáltatás működését, és ez elképesztő módon sajnálatos. Ráadásul, és ezt záró gondolatként szeretném idefűzni, hallhattuk, hogy a Kúriának olyan döntéseit, amelyek a jogszabályoknak egyébként mindenben megfeleltek, hogyan minősítették Fidesz-vezetők vagy személy szerint Orbán Viktor legutóbb, a választás után, hogy a Kúria elvesz a Fidesztől egy mandátumot, ez hangzott el, mindez csak azért, mert kimondta azt, hogy valóban szabálytalan volt a levélszavazatok beküldésének egy része. Tehát egy részét a levélszavazatoknak szabálytalanul küldték el, és egyébként itt a Kúria csak jóváhagyta az azt megelőző döntéseket, és ezért azt lehet mondani, mint hogyha a Kúria politikát gyakorolva, miközben csak a jogszabályoknak megfelelően járt el, a Fidesztől elvett volna egy mandátumot. Ha a Fidesz-vezetők vagy a miniszterelnök… (Dr. Völner Pál: Nincs benne a törvényben.)

Államtitkár úr, nagyon érdekel egyébként a véleménye és meg is hallgatom, higgye el. Tehát ha ilyenek elhangozhatnak, akkor azt hiszem, az a minimum, hogy egyébként meg, ha törvénysértések látszanak megvalósulni az igazságszolgáltatás és a bírói rendszer működésében, akkor igenis azokat a jogszabályokat módosítani kell, vagy eljárni az ügyben, hogy mondjuk, Handó Tünde tevékenysége kivizsgálásra kerüljön. Hozzáteszem, már számtalanszor  nem sorolom el újra  megszülettek azok a döntések, amelyek kimondták, hogy nem megfelelően járt el.

Az egy másik kérdés, hogy ma Magyarországon a hatályos szabályok alapján  milyen érdekes, megint csak 2011-ben ezt jól kitalálták  csak a köztársasági elnök indítványozhatja, mondjuk, az OBH elnökének a felmentését, illetve az OBH-elnök tisztségéhez való méltatlanságának a megállapítását, amit az Országgyűlésnek kell kimondania, de az Országgyűlés sem teheti meg ezt saját hatáskörben, hiába az Országgyűlés a kinevezője. És Áder János szintén, nekem úgy rémlik, hogy Fidesz-tag volt és Fidesz-potentát, de ha a memóriámat felfrissítem, akkor valami fideszes EP-képviselőként is emlékszem, hogy eljárt.

Tehát a kör bezárult, és ennek az egész eljárásnak és a történéseknek az eredőjeként azt kell mondjam önöknek, hogy Montesquieu egészen biztosan nem erre gondolt, amikor a sokszor hivatkozott elveit megfogalmazta. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai