Készült: 2024.09.26.09:56:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2018.07.03.), 180. felszólalás
Felszólaló Dr. Zsigmond Barna Pál (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:38


Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A Bethlen Gábor Alapot az Országgyűlés 2010 végén hozta létre a nemzetpolitikáért felelős miniszter javaslatára, pontosabban: az Országgyűlés fideszes és KDNP-s többsége, az MSZP és az LMP ugyanis ellene szavazott, és a Jobbik sem támogatta. Az utánam felszólalásra jelentkezett Molnár Zsolt képviselőtársam például nemmel szavazott arra, hogy a Bethlen Gábor Alap létrejöhessen; úgy látom, most sem tartotta fontosnak, hogy itt legyen a teremben. Azt hiszem, hogy ez teljesen világosan leírja az ellenzéknek a határon túli magyarokhoz való viszonyát.Az alap létrehozása nem önmagában álló lépés volt. A 2010-ben alakult parlamentnek első dolga volt a határon túli magyarság számára a kettős állampolgárság megszerzését megkönnyítő törvény elfogadása, és a Magyar Állandó Értekezlet összehívására is sor került hosszú évek szünete után. Ez egy új korszak kezdete volt.

A Bethlen Gábor Alap létrehozásával egy egységes, önálló, elkülönített állami pénzügyi alap jött létre a határon túli magyarok támogatására szánt források kezelésére. Az alap nyolc évvel ezelőtt négy fő szempont, az egységesség, átláthatóság, kiszámíthatóság és az elszámoltathatóság figyelembevételével született, nem tévesztve szem elől a fő célt: a különféle körülmények között külhonban élő magyar közösségek szülőföldön való boldogulásának és az anyaországgal való szoros kapcsolatának elősegítését.

Az egységes támogatási rendszer működtetése, a források központi kezelése által lehetővé vált a párhuzamosságok kiküszöbölése, biztosítva a hatékony felhasználást és az átláthatóságot, egyúttal garanciát jelentve a kiszámíthatóságra és a biztonságra, ami a határon túli magyar szervezetek számára a nyugodt működés záloga.

Mivel az Országgyűlés az elmúlt napokban tárgyalta a jövő évi költségvetést, érdemes azt is megemlíteni, hogy alap létrehozásakor 12,5 milliárd forintnyi forrásból gazdálkodhatott. Ma ez az összeg ennek több mint duplája, 28 milliárd forint, de ez csak egy része a határon túli magyarok támogatására fordított összegnek. Csak a Külgazdasági és Külügyminisztérium fejezetében kereken 50 milliárd forint áll rendelkezésre határon túli gazdaságfejlesztési programok támogatására, de ha a központi költségvetés egészét tekintjük, ahogy ez már elhangzott, a nemzetpolitikai kiadások összege meghaladja a 100 milliárd forintot.

A Bethlen Gábor Alap jövőre 5,8 milliárd forintot fordíthat oktatási-nevelési támogatásokra, ami 240 ezer ember számára jelent havi 25 ezer forint támogatást. 79 nemzeti intézmény és program összesen 10 milliárd forint támogatásban részesül, ebből 3,5 milliárdot a Sapientia Alapítvány, 2,5 milliárdot a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola kap.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Bethlen Gábor Alapról szóló törvényt nyolc évvel ezelőtt fogadtuk el, és azóta több kisebb módosítást hajtottunk rajta végre. Az előttünk fekvő javaslat egy átfogó felülvizsgálat eredménye, amely döntően a kormányzati struktúra átalakításával függ össze, nevezetesen: az egyházi és nemzetiségi támogatások kifizetését is a Bethlen Gábor Alap bonyolítja a jövőben. Ezen túl a jogszabály a törvény szerkezetét egységesebbé tevő, koherenciáját növelő kodifikációs jellegű módosításokat is tartalmaz.

(16.40)

A Fidesz-frakció természetesen támogatja, és kérem ellenzéki képviselőtársaim támogatását is. Itt a lehetőség, hogy jóvátegyék, amit 8 évvel ezelőtt elkövettek.

Köszönöm a szót. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai