Készült: 2024.09.19.07:08:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

195. ülésnap (2012.05.29.),  181-185. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:   177-180   181-185   186      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Én is köszönöm.

Stágel Bence a következő kérdező képviselőtársunk. A KDNP képviselője az emberi erőforrások miniszterének kíván kérdést feltenni: "Egyszerűsödhet-e és költségkímélőbbé válhat-e a várandósgondozás Magyarországon?" címmel. Öné a szó, a kérdezés lehetősége.

DR. STÁGEL BENCE (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Hazánkban kiemelt cél, hogy a szomorú statisztikák ellenére változtassunk a demográfiai trendeken, minden módon segítsük a gyermekek megszületését, és támogassuk a gyermeket váró családokat. Hazánkban jelenleg is magas szintű várandósgondozás, hivatalos megnevezésével élve terhesgondozás zajlik. Ezek hivatalos helye az OEP által finanszírozott járóbeteg-ellátó, noha a gyakorlatban a várandósok jelentős része magánszolgáltatók segítségét veszi igénybe. A helyzet roppant áldatlan, hiszen a magánszolgáltató orvos lehetőségei korlátozottak, a kismamáknak járó OEP által finanszírozott szolgáltatásra beutalókat kiadni nem jogosult, így a járulékot fizető kismama elesik az OEP által finanszírozott vizsgálatok jelenetős részéről. Kivéve, ha a magánorvos kérésére a várandós nő háziorvosa a beutalókat számára kiadja.

Jelenleg ez a rendszer több-kevesebb nehézségek árán, de működik, ugyanakkor többszörösére növeli az orvos-beteg találkozásokat, illetve feleslegesen és méltatlanul terheli a háziorvosi praxisokat. A rendszer ebbéli működtetése nem ésszerű és pazarló, gyakran történnek olyan vizsgálatok, amelyek szükségtelenek a várandósság során. A várandósok gondozását valójában nem végző háziorvosok a saját szakterületük és gondolkodásuk alapján kérnek gyakran teljesen felesleges vizsgálatokat, ugyanakkor néhány fontos és kötelező elmarad, ami újabb laborvizsgálatot, így megjelenést tesz szükségessé. Alapvető kérdés, hogy a magánorvosok és az OEP között megköthető vényírási szerződés mintájára miért nem lehetséges valami hasonló beutalási szerződést kötni.

A várandós édesanyák munkától való felesleges távolléte és felesleges kiadásaik megszüntetése érdekében kérdezem tehát államtitkár úrtól, hogy egyszerűsödhet-e és költségkímélőbbé válhat-e a várandósgondozás Magyarországon. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a KDNP soraiban.)

ELNÖK: A kettőperces válasz lehetőségére készül Halász János államtitkár úr, ha minden igaz. (Halász János: Igen.) Így van. Akkor a kormány és a minisztérium nevében öné a szó.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A várandósgondozás olyan komplex egészségügyi szolgáltatás, amely számos szakterület, így a szülész-nőgyógyász szakorvos, a háziorvos, a védőnő, a szülésznő és a gyermeket váró nő együttműködésén alapul. A gyermeket váró nő a társadalombiztosítás keretében az egészségbiztosítóval finanszírozási szerződéssel rendelkező szolgáltatók közül mind háziorvosát, mind pedig a várandósgondozást végző szülész-nőgyógyász szakorvosát szabadon megválaszthatja.

A képviselő úr által említetteken kívül a várandósgondozás rendjét azért is szükséges megszilárdítani, mert az utóbbi években növekszik a fokozottabban veszélyeztetett, több szövődménnyel terhelt várandósok aránya. Néhány éve stagnál, nem javul a koraszülés, a késői méhen belüli elhalás és a csecsemőhalálozás mértéke. Az országos szülészet-nőgyógyászati szakfelügyelő főorvos által szolgáltatott adatok szerint 2005 és 2008 között a várandósok 76,2 százaléka került gondozásba a 13. terhességi hét előtt. Ez azt jelenti, hogy a várandós nők 23 százaléka nem vett részt a 12. héten kötelező genetikai Down-szűrésen. Figyelembe véve azt, hogy Magyarországon a Down-betegek kiszűrési aránya 60 százalék körül mozog, jelentős eredményeket érhetnénk el ezen a területen is. Szintén az országos szakfelügyelő által szolgáltatott adat, hogy 2005 és 2008 között a várandósok másfél százaléka nem került egyáltalán gondozásra, ami mintegy 1500 gondozatlan terhességet jelent.

Tisztelt Képviselő Úr! Mindezen problémákat figyelembe véve megkezdtük a várandósgondozásról szóló jogszabályok felülvizsgálatát, és a módosítás során igyekszünk kezelni a képviselő úr által felvetett problémákat is. Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönjük szépen.

Tisztelt Országgyűlés! Az időkeretünk végéhez érkeztünk, így több kérdésre nem nyílik mód, nincs lehetőség.

Szünetet rendelek el, 16 óra 50 perckor szavazásokkal folytatjuk a munkánkat. Kérem, hogy a határozatképességet biztosítsák. Köszönöm szépen.

(Szünet: 16.37 - 16.54

Elnök: dr. Latorcai János

Jegyzők: Földesi Gyula és Nyakó István)




Felszólalások:   177-180   181-185   186      Ülésnap adatai