Készült: 2024.09.21.16:04:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2012.05.21.),  71-77. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 13:27


Felszólalások:   65-71   71-77   77-84      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 186 igen szavazattal, 70 nem szavazat ellenében, 1 tartózkodó szavazattal elfogadta.

Z. Kárpát Dániel képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: "Mikor állhat meg a népesedési mélyrepülés?" címmel. Z. Kárpát Dániel képviselő úrnak adok szót. Parancsoljon, képviselő úr!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A kormányzati kommunikáció elképesztő sikerként tálalta, hogy némiképp és egyébként általam üdvözlendő módon emelkedett a születések száma egy kis mértékben. Némely képviselőjük egyenesen a népességfogyás megfordulásáról beszélt, ami siker esetében is több évtizedes munkát igényelne, de sajnálatos módon a kormányzat jelenlegi viselkedése, politikája, hozzáállása nem mutat afelé, hogy ez sikerülhetne. A Matolcsy-féle úgynevezett bébiboomról szóló programban nagyjából helyesen diagnosztizálja a problémakört, bár néhol elképesztő stiláris pongyolasággal, tehát általános iskolából kivágták volna azt, aki ezt dolgozat formájában beadja. Mégis azt mondhatjuk, hogy adós marad a megoldási javaslatokkal a tekintetben, hogy bár felismeri, hogy súlyos értékrendbeli, szemléletmódbeli torzulások vezetnek ahhoz, hogy kevesebb gyermek születik mint születhetne, ugye, a magyar anyák 2,4 gyermeket szeretnének átlagosan, és ebből 1,2-1,3 születik meg, de az ezt előidéző tényezőkkel a kormányzat, amikre lenne ráhatása közvetlenül vagy közvetve, nem csinál semmit, hiszen a szemléletmódot károsan befolyásoló filmek, reklámok, műsorok, társadalmi minták ugyanúgy áradnak felénk, mint a korábbiakban.

Helyesen megállapítják azt is, hogy jövedelmi problémák vezetnek oda, hogy sok gyermek vállalása elmarad, mégis hogy lehet akkor az, hogy a kormányváltáshoz képest csak mintegy 1900-zal több betöltött munkahelyet találunk a statisztikában, és a mai hírek szerint a Nokia cég mintegy 2300 fős leépítése, amelynek második körét nyár közepére tervezi, gyakorlatilag le is nullázhatja azt, amit önök sikerként és sikerpropagandával állítanak be. Ugyanez a helyzet a gyermekellátás intézményrendszerének leépítésével, ami ellen önök felszólalnak, a valóságban mégis azt teszik, hogy a bölcsődei normatívák és finanszírozás rendezése helyett fizetőssé teszik a rendszert oly módon, hogy havi szinten akár 20 ezer forintot is elkérhetnek egy gyermekes anyától, ami önmagában felháborító.

Ugyancsak az önök terveivel szemben áll a cselekvésük a tekintetben, hogy az új munka törvénykönyve még mindig lehetővé teszi, hogy "időben" kirúgják azt a várandós anyát, kismamát, akiről megtudják, hogy gyermeket vár, és akiről megtudják, hogy egy olyan élethelyzetbe kerül, amikor inkább támogatásra szorulna, nem pedig arra, hogy elbocsássák. Az az elképesztő ötlet is felmerül önöknél, hogy a gazdagok - úgynevezett gazdagok, akiknek kedvezni szoktak - családi pótlékát felajánlhassák a szegények részére. Hát ebből kívánnak önök népesedési boomot előidézni? És hát azt is láthatjuk, hogy a családbarátnak nevezett felsőoktatás, amit önök a tervezet alapján kialakítani szándékoznak, lényegében a valóságban afelé fordult, hogy drasztikusan csökkentették az állami finanszírozású férőhelyeket, tehát hozzáférhetetlenné tették a rendszert pontosan azok számára, akiknek a legfontosabb lenne.

Adódik tehát a kérdés: gazdasági válságok idején nem pontosan arra a területre, a népességfogyás megállítására, a születésszámok emelésére kellene erőforrásokat összpontosítani, amelyek a legbiztonságosabb befektetést jelentenék a jövőre nézve?

Várom válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Halász János államtitkár úr fogja megadni az interpellációs kérdésre. Parancsoljon, államtitkár úr!

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az interpellációjának címe alapján ön alapos lemaradásban van a legfrissebb statisztikák terén. A KSH rendelkezésre álló adatai szerint ugyanis 2011 júniusa és idén február között egy kivétellel minden hónapban több gyermek született, mint egy évvel korábban. Ez már nem átmeneti tendencia, hanem egy 9 hónapja tartó folyamat, amelynek során összesen 6,3 százalékkal, vagyis több mint 4 ezerrel emelkedett a születésszám. A mostani kormány hivatalba lépése óta érzékelhetően megnőtt a fiatalok gyermekvállalási kedve. Az is tény, hogy a kormányváltás óta időarányosan kevesebben haltak meg, mint korábban.

Fontos megemlíteni, hogy a kormány az elmúlt közel két évben számos lépést tett az abortuszok számának csökkentése érdekében. Ebben fő eszköznek a pozitív alternatívák felmutatását, a társadalmi szintű szemléletváltás elősegítését tartjuk. Ennek jegyében az élet védelmében 2011 tavaszán plakátkampányt indítottunk. Kiírtunk több, e témához kapcsolódó pályázatot, közreműködtünk abban, hogy a közoktatásban az élet értékével kapcsolatban rendszerszerű nevelés indulhasson el.

(15.20)

Az eddigi lépéseknek köszönhetően csökkent az abortuszok száma, hiszen míg 2010-ben 40 449 ilyen beavatkozás volt, addig 2011-ben több mint 2 ezerrel kevesebb, azaz 38 400.

Egyetértek önnel abban, hogy a mai helyzet még nem tekinthető bébiboomnak, de a felsorolt adatokból egyértelműen látható, hogy valami megmozdult a magyar családok körében, kibontakozóban van egy fordulat. Talán nem túlzás kijelenteni, hogy ez a fordulat nem a kormány intézkedéseitől függetlenül következett be, az elmúlt két évben megtett családbarát lépéseknek igenis volt szerepük a gyermekvállalási kedv növekedésében. Emlékeztetem önt arra is, hogy a családokat, a családellenes intézkedéseket, amelyeket az előző szocialista kormány hozott - így a gyes időtartamának lerövidítését, a fiatalok otthonteremtéséhez nyújtott szocpol kedvezmény megszüntetését vagy a családi adókedvezmény megnyirbálását - a mi kormányunk rövid időn belül korrigálta.

Tisztelt Képviselő Úr! Mi egy családbarát fordulatot hajtunk végre: e fordulatnak a részeként az egy- és kétgyermekes dolgozó szülők ismét megkaphatták a családi adókedvezményt; a három- vagy többgyermekeseknek pedig, akiknek a legnagyobbak a gyermekneveléssel kapcsolatos kiadásai, a többszörösére emeltük a kedvezmény összegét, így 2011-ben összesen 160 milliárd forinttal, családonként évi 300 ezer forinttal növeltük a gyermekes szülők jövedelmét. E lehetőséget eddig 810 ezer szülő vette igénybe. A gyes időtartamának 3 évre való visszaállítása szintén több pénzt hozott a szülőknél. A fiataloknak szóló új otthonteremtési programmal könnyebb lett a lakáshoz jutás, ez szintén kedvez a családalapításnak, a gyermekvállalásnak.

Tudjuk, hogy a munkahelyteremtés, a biztos kereset is nagyon fontos a család fenntartásához, ezért a kisgyermekes anyák részmunkaidős elhelyezkedését is számos intézkedéssel ösztönöztük. Ami a bölcsődei ellátást illeti, az Új Széchenyi-terv forrásaiból több ezer új férőhelyet kívánunk létrehozni az elkövetkező időszakban.

Az ön által említett társadalmi, illetve a médiát érintő szemléletváltást is fontosnak tartjuk - írt erről az interpellációjában -, egy sarkalatos törvényben ezért kimondtuk, hogy a médiaszolgáltatók kötelesek a család, a házasság, a gyermekvállalás értékét tiszteletben tartani működésük során. Rögzítettük azt is, hogy a családi életre nevelés kötelezően szerepeljen az alap- és középfokú oktatás ismeretanyagában. Ezen egymást erősítő intézkedések hatására okunk van reménykedni, hogy az a kedvező fordulat, ami az elmúlt hónapokban a születésszámokban bekövetkezett, tovább folytatódik majd.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e az államtitkári választ.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Államtitkár Úr! Szerintem az Országgyűlés sem fogja elfogadni, de én biztosan nem, mert az államtitkár úr nem vette le a nagy mellényt a válaszadás előtt. Ugyanis ha elolvasná a statisztikákat, amelyek itt vannak előttem - nyomtassa ki a KSH oldaláról -, láthatja, hogy 2011 júliusa óta zuhanórepülést mutat be az élve születések száma. Kettő olyan hónap van - itt vannak a számok, tessék már utánanézni -, ahol minimális emelkedést mutat ez a szám. Tehát mi nem ellendrukkerek vagyunk, de az önök számai elfedik a bajt, hiszen nem a valóságról beszél, a korábbi adatsorokkal hasonlítja össze.

Arról beszéljünk, ami most van: a kormányváltáskor 90 ezernél több gyermek született évente, most csak 88 ezer. Arról is beszélhetnénk, hogy 2006 augusztusában, tehát egy eléggé érdekes időszakban Magyarország szempontjából, több mint 9 ezer gyermek született havonta, most jó, ha 7 ezer az önök regnálása alatt idén februárban; ezek a számok.

Tehát arról kellene beszélni, hogy milyen programpontokat, milyen ajánlásokat fogadnak el, hogyan lesz a lakhatás, a munka és az oktatás megkönnyítése keresztülvihető a fiatalok számára, és hogyan tartjuk itthon azt a több mint 120 ezer magyar fiatalt (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), akit a német és az osztrák munkaerőpiacra ki akarnak vinni. Erről beszéljen, államtitkár úr, ne állítsa be sikerpropagandaként azt, amihez önöknek egyébként közük nem volt.

Köszönöm a lehetőséget. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 184 igen szavazattal, 4 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett... (Közbeszólások az ellenzék soraiból: Hol a Fidesz? - Mondja ki, elnök úr!)

Mivel az Országgyűlés nem határozatképes (Taps az ellenzék soraiban.), felkérem a frakcióvezetőket, hogy biztosítsák a határozatképességet. (Rövid szünet. - Balla György felmegy az elnöki pulpitusra.) Megkérem a frakcióvezető-helyettes urat, hogy fáradjon a helyére, a képviselőtársaimat pedig, hogy üljenek le.

Mivel az előbbi szavazásnál az Országgyűlés nem volt határozatképes, kérdezem az Országgyűlést, hogy elfogadja-e az államtitkári választ.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 198 igen szavazattal, 64 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációk végére értünk. Most két perc technikai szünetet tartunk annak érdekében, hogy mindazon képviselőtársaim, akik halaszthatatlan hivatalos feladatellátásuk miatt elhagyják az üléstermet, ne akadályozzák az Országgyűlés ülésének folytatását. (Rövid szünet.)

Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. Gőgös Zoltán képviselő úr, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a vidékfejlesztési miniszternek: "Kik a politikai haszonlesők, miniszter úr?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Budai Gyula államtitkár urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét. (Gőgös Zoltán: Igen.) A képviselő úr közben már jelezte, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Képviselő úr, öné a szó.

Parancsoljon!




Felszólalások:   65-71   71-77   77-84      Ülésnap adatai